Sanatçılardan Kubilay olma çağrısı

TGB ve TLB’nin çağrısıyla 27 Aralık’ta Ankara’da gerçekleşecek ‘Kubilay Kızılay’da’ eylemine sanatçılardan da destek geldi

Sanatçılardan Kubilay olma çağrısı
25 Aralık 2014 Perşembe 05:47

TÜRKİYE Gençlik Birliği (TGB) ve Türkiye Liseliler Birliği (TLB)’nin çağırıcısı olduğu, 27 Aralık’ta Ankara’da gerçekleşecek olan “Gericiliğe ve Bölücülüğe Karşı Kubilay Kızılay’da” eylemine birçok sanatçı destek verdi. Sanatçılar, aydınlanma mücadelesinde başını ortaya koyarak Cumhuriyet değerlerini savunan Şehit Asteğmen Mustafa Fehmi Kubilay’ın mücadelesinin, bugün de aynı şekilde önemini koruduğunu dile getirdi. Laiklik, aydınlanma mücadelesi ve birlik için tüm yurttaşları 27 Aralık’ta Kızılay’da olmaya çağırdı.

Tiyatro Sanatçısı Levent Üzümcü:

Günümüz Türkiyesi’nde edebiyatta, tarihte sahte kahramanlar yaratma çabasıyla karşı karşıyayız. Bu ülkenin gerçek kahramanlarına saygılar.

Ressam Bedri Baykam:

Kubilay son derece önemli bir sembolümüzdür, 1930’da gericilerin saldırısıyla kaybettiğimiz çok değerli bir Atatürk askeridir.

Tiyatro Sanatçısı Gülsen Tuncer:

27 Aralık’ta Türkiye’nin bütün Kubilayları Kızılay’da.

Şair Ataol Behramoğlu:

Bütün yurtseverleri Kubilay buluşmasına çağırıyorum. Cumhuriyet devriminin düşmanları amaçlarına hiçbir zaman ulaşamayacaklardır. Bundan en ufak bir kuşku yoktur.

Tiyatro Sanatçısı Müjdat Gezen:

27 Aralık’ta yapılacak olan bu buluşmayı gönülden destekliyorum. Gericiliğin karşısında durmak hepimizin görevidir.

Gazeteci - Yazar Ümit Zileli:

27 Aralık’ta Kubilaylar Kızılay’da yürüyecekler. Sizler de 27 Aralık’ta Kızılay’a gelin; gericiliğe, şeriata ve faşizme karşı beraber direnelim.

Gazeteci - Yazar Muazzez İlmiye Çığ:

Kubilay meselesinde ben yaşıyordum. Hepimiz son derece üzüldük. Gericiler bugün hükümetten güç alıyorlar, daha da ileriye gidiyorlar. Buna karşı durmamız gerekiyor. Herkesi 27 Aralık’ta TGB’nin yanında olmaya çağırıyorum.

Gazeteci - Yazar Mehmet Faraç:

Türkiye’nin kuşatıldığı dönemde; siyasi partilerin, kitle örgütlerinin başlarına çorap örüldüğü süreçte Cumhuriyetin bayrağını dalgalandıran TGB’nin 27 Aralık’ta Ankara’da düzenlediği Kubilay eylemine Cumhuriyetin gidişatından, gericilik ve bölücülükten kaygılanan her cumhuriyet evladının destek vermesini istiyorum.

Emekli Korgeneral İsmail Hakkı Pekin:

Gericiliğe, bölücülüğe karşı TGB tarafından yürütülen Kubilay Kızılay’da eyleminin Türk Milletini Cumhuriyet’in temel felsefesinde birleştireceğine bütün kalbimle inanıyorum ve TGB’nin bu eylemini bütün varlığımla destekliyorum.

Tiyatro Sanatçısı Cezmi Baskın:

Gericiliğin her alanda arttığı bu süreçte, artık dur demenin zamanı geldi. Gençlerimizi yaptıkları bu eylemde sonuna kadar destekliyorum.

Gazeteci - Yazar Yavuz Alogan:

Gericilerin 84 yıl önce Menemen’de yaptıklarını AKP iktidarı on yıldır laik Cumhuriyet’e yapıyor. TBMM’de laikliği, eğitim ve öğretimin birliğini savunan siyasi parti kalmadı. Gericilik anaokullarına kadar indi. Tarikatların, cemaatlerin kamu yönetimini ele geçirdikleri, din eğitiminin her yeri kapladığı, kadınların baskı altına alındığı bir ülkede sosyalizmi savunmak, laikliğin savunulmasından başlar. Laiklik yoksa hiçbir şey yok! Bu yüzden 27 Aralık günü saat 14’te Ankara’nın bütün sosyalistlerini, yurtseverlerini ve demokratlarını Kızılay Meydanı’na, Cumhuriyet Devrimi’ne, Aydınlanma’ya sahip çıkmaya ve laikliği savunmaya çağırıyoruz.

Gazeteci - Yazar Dr. Alev Coşkun:

Kubilay, laik Türkiye Cumhuriyeti devriminin en önemli şehididir, laiklik şehididir, cumhuriyet şehididir. Kubilay için yapılacak buluşmada bulunmak, bir görev ve onurdur.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
berk - 6 yıl önce
kubilay olmak zulumden kurtulmaktir, varmi oyle insan simdi