Sanat galericiliğinde 40 yıl

Bilge Koloğlu: İlk Bakraç Galerisi’ni Sıraselviler’de tek başıma açtım (1979) O zaman çıkan mimari dergilerde İstanbul’un en güzel galerisi olarak anıldı Galerimiz çok güzeldi ama 7 yaşındayken bina satıldı. Burayı 1999’da açtık.

Sanat galericiliğinde 40 yıl
27 Ekim 2015 Salı 15:37

Fatma Vatansever

Kadıköy ilçesinin öncü niteliğinde olan Klasik yapılı ama benzersiz özellikleriyle Kozyatağı’nda Bakraç Sanat Galerisi bu büyük ilçeye hizmet veriyor. Aşağıda galerinin kurucusu ve sanat yönetmeni aynı zamanda oyun çevirileriyle ünlü Bilge Koloğlu’nun galeri yönetimindeki 40 yılını konuştuk.

‘GÜZEL İNSANLARIN BULUŞTUĞU YER’
Galericiliğe nasıl başladınız biraz bahseder misiniz?
Hepsinden önce Amerikan Kültür Merkezi’ndeki Sanat Galerisi’ni yönettim. Galericiliğe ilk orada başladım. Sergilerden sorumlu kültür ataşesinin yardımcısıydım. İlk Bakraç Galerisi’ni Sıraselviler’de tek başıma açtım (1979). O zaman çıkan mimari dergilerde İstanbul’un en güzel galerisi olarak anıldı. İlk galerimiz çok güzeldi ama 7 yaşındayken bina satıldı. Burayı 1999’da açtık. O galeriyi buraya taşıdık. Bakraç varken bir bey geliyordu. Galeri açmak istiyorum siz onu yönetir misiniz? diyordu. Ben de zaten benim burada bir galerim var ikisine nasıl yetişeyim diyordum. Derken ressam Rasin Arsebük çok tanınmış bir ressam. Babası onu Fransa’ya yolluyor hukuk tahsil etsin diye ama o ressam olup geliyor. O beni şu galeride sergim var gelir misin diye davet etti. Ben de gittim. Opera Han’da idi gittim kapıyı açtım daha Rasin’i görmeden bana iş teklif eden adam avucuma anahtarları koydu burası sizin dedi çekti gitti. Sonra buluştuk dedim biz bir sanat hizmeti yapacaksak para almayacağız. Ben para almayacağım siz de para almayın hakikaten bir hizmet verelim. Gerçekten o da almadı. Ve ben 10 sene orada çalıştım. Orada sonra bir otel yapmaya karar verdiler ben de sonra yeter dedim. O sıralar akademili, Bedri Rahmi’nin öğrencisi olan abim Erdoğan Zapçı gel seninle burada galeri yapalım dedi. Ama burası görülecek gibi değil. Berbat bir haldeydi. Bir dairemi satıp adam ettim. Fakat abimle ortak olamadık. Bana bıraktı ne yaparsan yap dedi.

‘36 YILLIK BAKRAÇ GELENEĞİ’
Bakraç adı nereden geliyor ve buradaki Bakraç’ın hikayesi nedir?
İlk galerimizin olduğu sokağın adı Bakraç’tı. Orada Bakraç adını verdik buraya taşınınca da yine Bakraç ismiyle devam ettik. Buraya gelince bu yapı eskiye dayanıyor. Zamanında burası padişahın veznedarının köşkü imiş. Bu veznedarın bir başka özelliği de yazar Refik Halit Karay’ın babası oluşu. Savaş zamanı (2. Dünya Savaşı) ise İstanbul’un vilayeti Cağaloğlu’ndan buraya gelmiş. Ama savaş bitmiş artık vilayet tekrar Cağaloğlu’na dönünce valilik burayı satmaya karar vermiş. Babam da vali Lütfi Kırdar’ın yanındaymış. Duyunca hemen almış ve böylece buraya taşındık. Burada iki tane halk otobüsü vardı. Biri sarı biri yeşil biri gider biri gelir... Kadıköy’le bütün bağlantımız o başka bir şey yok. Buranın havası çok güzeldi. Biz geldiğimide 3 tane sanatoryum vardı burada. Sonradan biri ruh ve sinir hastalıkları oldu, biri okul biri de normal hastane oldu.

YÖRET’E YARDIM SERGİSİ
Yüksek Öğrenimde Rehberliği Tanıtma ve Rehber Yetiştirme Vakfı (YÖRET), 1972’de kuruldu. Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık mesleğinin tanıtılmasına ve yaygınlaştırılmasına katkıda bulunmak üzere bu yola kafa yoranlarla kuruldu. Bilge Koloğlu kurucularından biriydi. Kurulduğu yıllarda ilk “Üniversiteler Rehberi”nin basımını sağlamış, İstanbul Üniversitesi’ne yeni başlayan öğrenciler için “Oryantasyon” programını uygulayarak bir rehberlik çalışması örneği sunmuş ve meslek elemanlarına hizmet içi eğitim vermişti. YÖRET’in çalışmaları, 1990 yılından itibaren psikolojik danışmanların gereksinimlerine bağlı olarak yeniden düzenlendi. Eğitim hizmetlerinin yaygınlaştırılmasının yanı sıra, çeşitli projeler kapsamında hazırladığı eğitim programları ile yönetici, danışman, eğitimci, anne/baba, genç, sivil toplum kuruluşları ve diğer meslek alanlarında çalışan bireylerin, kişisel gelişimlerine katkıda bulunmaya yönelik çalışmalar yaparak hizmet verdiği hedef kitlesini genişletti. Bakraç Sanat Galerisi’nde sergilerden önce YÖRET’e yardım için Bilge Koloğlu’nun resimlerinden oluşan 1 haftalık bir sergi açtık. Ayrıca sergi içinde 30. yıl için bir yarışma açmıştık o yarışmada kazananları da orada gösterilmişti.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Nadir Şener Hatunoğlu - 5 yıl önce
Saygı ile.. Büyük lâf etme hevesim hiç olmamıştır. Şimdi bu hevesi duyumsadığımı söylemeliyim. "İnsanı insan yapan, sanat etkinliğidir." Galeri, bu etkinliklerin ortaya koyduğu yapıtları halka sunar. Bilge KOLOĞLU'YU kutluyorum. *matematikçi, bilim uzmanı*