Perinçek: Gülümseyerek direnmeyi öğretti

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, usta oyuncu Levent Kırca için “O bütün zorluklara karşı gülümseyerek direnmeyi bize öğretti” dedi. AİHM Büyük Daire’de görülen Perinçek-İsviçre davasının karar duruşmasına katılmak üzere Strazburg’a hareket edeni Doğu Perinçek Kırca’nın cenazesine katılamadı.

Perinçek: Gülümseyerek direnmeyi öğretti
14 Ekim 2015 Çarşamba 16:42

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, usta oyuncu Levent Kırca için “O bütün zorluklara karşı gülümseyerek direnmeyi bize öğretti” dedi.
AİHM Büyük Daire’de görülen Perinçek-İsviçre davasının karar duruşmasına katılmak üzere Strazburg’a hareket edeni Doğu Perinçek Kırca’nın cenazesine katılamadı. Cenazeye çelenk gönderen Perinçek, yayınladığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:
“Türkiye’nin, 21. yüzyılının büyük sanatçısı, büyük direnç kaynağı, büyük aydını Levent Kırca’yı kaybettik. Yurttaşlarımıza, ailesine, bütün sanat toplumuna, Levent Kırca’nın Merkez Yürütme Kurulu üyesi olduğu Vatan Partisi’ndeki arkadaşlarımıza baş sağlığı diliyorum. Milletimizin acısını yürekten paylaşıyorum.
O bütün zorluklara karşı gülümseyerek direnmeyi bize öğretti. Her zaman büyük bir iyimserlikle, gülerek zorluklara göğüs gerdi. Şimdi o açıdan Levent Kırca’ya en çok ihtiyacımız olan döneme giriyoruz. Hatırası hep bizimle beraber. Bize hep umut verecek, hep güven verecek, iyimserlik verecek. Hatırası bizi aydınlatacak.
Onu bütün bir millet olarak, büyük bir saygıyla vatan toprağına veriyoruz. Ama umutla veriyoruz, güvenle veriyoruz. Türkiye, Levent Kırca gibi büyük aydınlar yetiştiriyor. O Nasreddin Hoca geleneği, Timur’la hep mizah yaparak mücadele eden, direnen, her türlü zorbalığa karşı mizahı, gülmeyi bir silah gibi kullanan gelenek. O büyük geleneğin temsilcisi Levent Kırca. Onun vücudunu belki toprağa veriyoruz ama onun hatıraları, yaptıkları, oyunları, eserleri, hep yüreğimizde, bilincimizde olacak. Etrafımıza ışık saçacak, güven verecek. Zorlukları hepimiz Levent Kırca gibi gülerek karşılayacağız, hakkından geleceğiz. Türkiye çok büyük bir güce sahiptir. Levent Kırcaları yaratan bir millettir bu millet. Ve o büyük güçle zorlukların üstesinden geleceğiz.
Levent Kırca her zaman bizim sahnemizde olacak. Levent Kırca’nın son mektubunu unutmayalım, bilinçlerimize yerleştirelim. Orada bütün milleti, Türkiye’nin bütün aydınlık, ileri güçlerini birliğe çağırmaktadır. Büyük karara gidiyoruz. Türkiye bu zorluklardan büyük bir çözümle ve kararla çıkacak. Atatürk rotasına girecek. Yeniden Türk devletinin, milletimizin temellerini Atatürk devrimi ekseninde oluşturacağız.”

‘BU BÜYÜK MÜCADELEDE HER ZAMAN BİZİM YANIMIZDA OLACAK’
Cenaze törenine katılan siyasiler, sanatçılar ve Kırcanın oyuncu arkadaşlarını duygularını şu sözlerle ifade etti:
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu: “Sanatçılar bir toplumu yücelten değerlerdir ve o değerlere toplumun her kesiminin saygı duyması gerekir. Levent Kırca bizim çok önemli bir değerimizdir. Hem güldüren, hem düşündüren bir değerdir. Kendisine Allah’tan rahmet diliyoruz. Onu sevenlere başsağlığı diliyoruz”
Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ: İyi bir aile babası, iyi bir insan. Türkiye için büyük bir kayıp. Türk milletine başsağlığı diliyorum.
Vatan Partisi İstanbul İl Başkanı Erkan Önsel: Levent Kırca Türkiye’nin en önemli aydınlarından, sanatçılarından biri. Ama önce örgütlü, partili. Vatan Partisi’nin Merkez Karar Kurulu üyesiydi kendisi. Örgütlü mücadeleye hayatını adadı. Büyük mücadeleler verdi. Sanat dünyasının da güneşidir kendisi. Burada binlerce insanın alanı sığmadığını görüyoruz. Cumhuriyet devrimlerine vurgu yaparak bu dünyadan göçtü. O bayrağı biz yere düşürmeden ele alıyoruz ve bu büyük mücadelede herzaman bizim yanımızdadır.
Ferdi Atuner: Ben kuvvetle üstüne bastırarak söylüyorum. Olmayacak artık o kadar’. Bir görevle gelen kişi olduğu düşüncesindeyim. O görevini yapmaya çalıştı. Başardı da. Görevi bitince de istirahata çekildi. Onun yaptıklarıyla bilince ulaşmamış kişiler herhalde o bilince ulaşacaktır. Levent Kırca sadece tiyatro değil, aynı zamanda bir opera sanatçısıydı. Böylesine çok yönlü olan bir sanatçının aramızdan ayrılması üzücü.
Halit Kıvanç: Beraber sahnelere çıktık. Güler yüzü karşımda. Nur içinde yatsın. Biz bu yaşta yaşıyoruz gençleri yollamak çok kötü.

‘BENİM BABAM GİBİYDİ’
Demet Akbağ: Bu hoşgörüsüzlükle, siyasi mizaha tahammülsüzlük uzun bir zamandır var. Bence o da bu türün en önemli hatta tek örneğiydi. Çok önemli bir ustayı kaybettik. Zaten uzun zamandır tadımız tuzumuz yoktu, bu haber de hakikaten yıktı bizi. Başımız sağolsun.
Bülent Demir: O benim babam gibiydi, hatta babamdı. Çok uzun yıllardan beri beraber çalıştık. Sadece iş ortamında değil, özel hayatımızda da dostluğumuz devam ediyordu. Son anlarında yanındaydım. Okadar büyük bir sanatçıyı kaybettik ki. Bukadar aydın, cumhuriyetçi, Atatürkçü bir sanatçı olmak .. son zamanlarda olan patlamalara şehitlere çok üzüldü.

‘SAHNEYE HELİKOPTER İNDİRDİ’
Ferdi Akarnur: Levent’in yapacağı daha çok şey vardı. O kadar erken oldu ki bu. Hala şoktayım. Şurada Levent’in olduğuna inanamıyorum. Kadıköy’de bir salonu var çok güzel, orada yapacağı çok güzel şeyler vardı. Levent zaten düşündüklerini hep hayata geçirmiştir. 80 senesinde biz Hodri Meydan’ı kurduğumuz zaman ‘sahneye helikopteri indireceğim’ diyordu, Üç Baba Hasan’da indirdi. Çok üzgünüm.
Nuri Alço: “Acımız çok büyük. Ondan çok büyük talebeler yetişti. Gerçekten güldüren güldürürken de düşündüren ve mesaj veren çok büyük bir üstat. Hepimizin başı sağolsun.”

‘SÖZ VERİYORUZ!’
Usta tiyatrocu Levent Kırca’nın kaybının üzerine Türkiye Sanatçılar Birliği de bir açıklama yaptı. “Levent Kırca’ya söz veriyorum!” diyen sanatçıların açıklasında şu ifadeler yer aldı:
“Sevgili Levent Kırca’ya söz veriyoruz!
Değerli Sanatçımız sinema ve tiyatro oyuncusu, halkın sanatçısı Levent Kırca’yı kaybetmenin derin üzüntüsü içindeyiz.
Türkiye Sanatçılar Birliği olarak bizler; Levent Ağabey’imizin bizlere bıraktığı mücadele ruhunu, Atatürk sevgisini, Cumhuriyet ve bağımsızlık aşkını onun ölümsüz anısıyla hep birlikte sonsuza kadar yaşatacağız.
Türkiye Sanatçılar Birliği’nin kuruluşunda da önemli katkısı olan Levent Kırca Ağabeyimizin son sözlerini bizlere verilmiş kutlu bir görev olarak kabul ediyoruz.
Atatürk’le kalacağız,
Cumhuriyetimizi sanatımızın aydınlığıyla ilelebet yaşatmaya devam edeceğiz.
Hoşça kal!
Hep sanatının ışığıyla kal!”


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.