Pera Müzesi 10 yaşında

Yerli ve yabancı çok sayıda sanatçı ve koleksiyonu İstanbullu sanatseverlerle buluşturan Pera Müzesi bu yıl 10. yaşını kutluyor

Pera Müzesi 10 yaşında
21 Haziran 2015 Pazar 13:11

Seray Şahinler Demir
[email protected]

İSTANBUL’un kültür sanat yaşamında önemli bir yere sahip Pera Müzesi, 10 yılı geride bıraktı! Müze 2005’ten bu yana her yıl dünyanın önde gelen vakıflarıyla işbirliği yapıyor ve önemli isimleri İstanbul’da ağırlıyor. Aynı zamanda yerli ve yabancı turistlerin de ilgisini çekerek şehrin sanat hayatını canlı tutmayı
başarıyor. Çok sayıda önemli sergiye ev sahipliği yaparak bugüne dek binlerce sanatseveri ağırlayan Pera Müzesi’ni ziyaret ettik; Suna ve İnan Kıraç Vakfı Kültür ve Sanat İşletmesi Genel Müdürü Özalp Birol ile buluştuk ve geçen 10 yılı, projeleri ve müzeciliği konuştuk.

- Pera Müzesi 10. yılını kutluyor. Bununla başlayalım dilerseniz. Neler söylemek istersiniz? Nasıl bir süreç geçirdiniz?
Geride bıraktığımız 10 yılda, ülkemizde zaman zaman yaşanan ekonomik ve politik krizlere rağmen, kurucularımız Suna, İnan ve İpek Kıraç’la ve vakfın yönetimiyle koyduğumuz vizyonu önemli ölçüde hayata geçirme olanağı bulduk.

- İstanbul’daki diğer müzeler içinde Pera Müzesi nasıl bir yerde duruyor?
Bu sorunun en sağlıklı cevabını, sunduğumuz hizmetlerden yararlanan kamu verir. Bize göre Pera Müzesi, kendine özgü sakin ve nitelikli bir duruşu olan, farklı, renkli ve geniş açılımlı etkinlikleriyle, ziyaretçilerini kültür ve sanatın evrensel değerleriyle buluşturan nitelikli bir platformdur ve kendi alanının en etkin ve önemli oyuncularından biridir diyebilirim.

- Son sergilere baktığımız zaman daha çok günceli yakaladığını görüyoruz. 10 yıl boyunca sergilerde belirlediğiniz konsept nasıl bir değişime uğradı?
Bir değişime uğramadı aslında... Vakfımızın oryantalist, arkeolojik, etnografik koleksiyonları var, biz bu koleksiyonlardan sergiler düzenleyip sizlerle buluşturacağız, ancak modern ve güncel sanata da her zaman açık bir müze olacağız... Bu stratejimizde bir değişiklik olmadı.
n Dünya genelinde önemli vakıflarla işbirliği yapıyorsunuz. Miro, Goya, Giacometti, Picasso gibi önemli isimleri, yaptığınız anlaşmalarla birlikte İstanbullu sanatseverlerle buluşturdunuz. Pera Müzesi’nin dünyadaki farkındalığı ne durumda?
Pera Müzesi, kurucularıyla, yönetimiyle, donanımlı ve çalışkan ekibiyle, geçtiğimiz 10 yıl içinde dünya sanatının önemli isimlerinin sergilerini açtı ve bunları yaparken dünya ölçeğinde işbirlikleri geliştirdi. Elde ettiğimiz her başarı bir sonraki projenin referansı oldu. Kurucularımız dünyanın önde gelen koleksiyonerleri arasında yer aldı. Pera Müzesi, Google Art Project ve Google Cultural Institute gibi global ölçekteki platformlara vakfın tüm koleksiyonlarından bir seçkiyle giren ilk özel müze oldu. Dolayısıyla, Pera Müzesi’nin, ülkemizde olduğu gibi dünya sanat çevrelerinde de saygın ve itibarlı bir kurum olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim.

İNSANLARIN BAKIŞI DEĞİŞTİ
- Türkiye’de müzeciliği nasıl görüyorsunuz?

2000’lerin başında art arda açılan sanat odaklı özel müzeler, ülkemizde müzecilik alanına ciddi bir hareket getirdi. Devlet müzeleri de bundan olumlu yönde etkilendi. Koleksiyonlara bakış, küratörlük, sergileme, tasarım gibi alanlarda ziyareti çok daha keyifli ve verimli kılan onlarca değişiklik oldu. İnsanımızın müzelere bakışı değişti. Müzeler ailelerle ziyaret edilen, çocukları, gençleri kucaklayan yapılara dönüştü. Bu devinim yeni girişimleri tetikledi, farklı alanlara odaklanan farklı müzeler ve sanat platformları oluştu. Yaşamımıza yeni boyutlar kazandıran bu süreç halen devam ediyor ve bence çok başarılı.

- Önümüzdeki dönem projeleriniz arasında neler var?
Eylül-Kasım döneminde, Saraybosna’lı genç sanatçıların işlerinden oluşan “Saraybosna Genç Sanatı” sergisine ve İKSV’nin düzenlediği 14. İstanbul Bienali’nden, Pera Müzesi için özel olarak üretilmiş bir işe ev sahipliği yapacağız. Yılı, Kasım ayında açacağımız “Türk Resminde Çıplak” sergisi ve “This is not a love song” başlıklı video sanatı ve yerleştirme sergisiyle kapatacağız.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.