Orhan Veli 100 yaşında...

Orhan Veli 100 yaşında...
31 Mart 2015 Salı 17:12

Tanju Cılızoğlu
ORHAN Veli, Cumhuriyet sonrası Türk şiirinin bir dönemeci, Osmanlı kültürünün divan edebiyatından şiirin yalınlığa taşınmasının ilk adımı. Oktay Rifat, Melih Cevdet Anday ve Orhan Veli, bu adımın izini sürmek için yola çıkan üç genç. Bugün Cumhuriyet sonrası bu çaba özellikle şiirimizde öyle bir yere geldi ki şairlerimiz çağdaş dünyada var. Özgün ve itibarlı bir varoluş bu...
Orhan Veli, üç arkadaşı ile çıktığı bu yolculukta en kısa yaşayanlardan. 38 yaşında kaybettiğimiz, şiirimizin akışı içinde bir öncü olan Orhan Veli, eğer yaşasaydı bu akımın içinde belki de kendi yarattığı değişimi aşacak ve bugün şiirimizin vardığı yerde aşamalı olarak yerini alacaktı.
Orhan Veli’nin şiirlerini daha önce usta oyuncumuz Müşfik Kenter sahneye taşımıştı. Bu kez tiyatromuzun bir başka ustası Kemal Kocatürk Müşfik Kenter’in bıraktığı yerden Orhan Veli şiirlerini sahneden aktarıyor.
ORHAN VELİ DRAMASI
Hemen belirteyim ki Kocatürk’ün yaptığı ayrı bir Orhan Veli draması... Öncelikle Kocatürk’ün Orhan Veli draması tek kişilik değil iki kişilik bir oyun. Ozan Sevin oyunda Orhan Veli şiirine bir anti-tez ortaya koyuyor. Böylece oyun seyirciye Orhan Veli konusunda bir sentez yapabilme olanağı tanıyor. Kemal Kocatürk’ün Orhan Veli’si bu nedenle daha bir işlevli. Seyirci hem genç yaşta yitirdiğimiz şairin yaşamını öğreniyor, şiirleri ile buluşuyorve dramada anti-tezi üstlenen ikinci oyuncunun söylemleri ile de bu şiirleri diyalektik bir tartışmayla özümsemesini sağlıyor.
Öğreniyorum ki Kemal Kocatürk Orhan Veli dramasına Müşfik Kenter’in de sesinden ustanın bir şiirini koymak istemiş. Kenter ailesi buna izin vermemiş. Tabii bunu anlayamadım. Orhan Veli’nin kitlelerle buluşması için onca çaba harcayan Müşfik Kenter sesinden bir Orhan Veli şiirinin okunmasının kime nasıl bir etkisi var? Ne ki Kemal Kocatürk “Büyük ustam” dediği Müşfik Kenter’i de anarak seyirciye taşıyor. Ailenin hassasiyetinin altında kalmamış Kocatürk. Bu nedenle kendisini olumluyor, övgülüyorum.
DEĞERLERE SAHİP ÇIKILIYOR
Ve usta oyuncu Kemal Kocatürk’ün Orhan Veli-Can Yücel-Ahmet Arif ustaları ramp ışıklarına taşıması ve genç kuşaklara Cumhuriyet döneminin üç usta şairinin tanıtılmasını olumlamamak mümkün mü?
Oyunu izlerken içinde yaşadığı dönemde Cumhuriyet’in bütün üst yapı kurumlarını barbarca kıran döken siyasi yapıya oyunun savunma refleksi de son derece başarılı.
Cumhuriyet değerlerinin var edilme hamlesine bu oyunla sahip çıkılıyor. Cumhuriyet yeniden kurtarılıp korunduğunda Kemal Kocatürk’ün bu üçlemesinin bütün eğitim kurumlarında oynatılmasını Eğitim Bakanlığı’nın üstlenmesi de temennim. Ancak; o zaman eğitimimizin başına “Milli” sözcüğünü koymamız mümkün...
Gençlerimiz elbet bu toprakların üstündeki tüm kültür birikimini öğrenmeli, kavramalı ve birini birine yeğleyerek değil ekleyerek yolunda yürümelidir. Bugünkü iktidar Cumhuriyet’in 90 yıllık çağdaşlaşma, aydınlanma birikimini yok etmeye, gömmeye çalışıyor. İyi de bu başarılır mı? Hayır, Kemal Kocatürkler varlar... Var olacaklar. Mustafa
Kemal Cumhuriyeti yolunda yürümesi engellenemeyecek.
Oyunun iki oyuncusu Kemal Kocatürk ve Ozan Sevin’i ve piyanoda oyuna katkı sağlayan Ayşe Kocatürk’ü kutluyorum.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.