Nuri İyem 100 yaşında

Evin Sanat Galerisi, ‘Nuri İyem 100 Yaşında / Portre’ sergisi ile Türk resim sanatının büyük ustası İyem’in doğumunun 100. yılını, 68 yıllık sanat yaşamında ürettiği ikonlaşmış portreleriyle kutluyor

Nuri İyem 100 yaşında
18 Eylül 2015 Cuma 14:22

Nuri İyem, doğumunun 100. yılında “Nuri İyem 100 Yaşında / Portre” sergisiyle anılıyor. 16 Eylül Çarşamba günü Bebek’teki Evin Sanat Galerisi’nde başlayan sergi, büyük usta için bugüne kadar düzenlenen sergiler arasında; Nuri İyem’in 68 yıllık sanat yaşamında ürettiği, farklı dönemlerini yansıtan ikonlaşmış portrelerinin yanı sıra, daha önce sergilenmemiş eserleri ve atölyesinden tamamlanmamış resimlerini de içeren en kapsamlı sergi.
Nuri İyem’in portreleri kadar, bir sanatçı olarak öznel portresini de tanıtmak amacıyla, sergide yer alacak Nuri İyem’in kişisel atölyesinin canlandırması, büyük ustanın kişisel eşyaları, kendi arşivinden belgeler, mektuplar, şahsi notlar ile sanatçının iç dünyasını görünür kılan bir arşiv-sergi niteliği taşıyor.
Sergi, Türkiye resim sanatında portre konusunun gelişim süreçlerini, Nuri İyem’in portre geleneğindeki yerini, sanatçı özne ile toplumsal benliği yüzleştirerek değerlendiriyor. Bu anlamda Nuri İyem’in, bir sanatçı olarak portresi, Türkiye sanatının modernleşme sorunlarının yansımasıdır.
Feyyaz Yaman direktörlüğünde gerçekleştirilen “Nuri İyem 100 Yaşında / Portre” sergisini, Cemil Cahit Yavuz’un titiz grafik yorumuyla, Prof. Dr. Erhan Karaesmen, Selçuk Altun, Ali Şimşek, Özcan Türkmen ve Feyyaz Yaman’ın yazılarının yer aldığı geniş içerikli kitap tamamlıyor. Yazarlar, Nuri İyem’in portrelerini ve sanatçı öznesini, Türkiye resim sanatı tarihi çerçevesinde değerlendiyor. “Nuri İyem 100 Yaşında / Portre” sergisine ve kitaba eş zamanlı yayınlanacak, Nuri İyem’in hayatını fotoğraflarla detaylı olarak anlatan, bugüne kadar kendisi için düzenlenen sergilere, yayımlanan kitaplara ve 68 yıllık sanat yaşamında ürettiği, kayıt altına alınmış, 2468 esere de yer veren Nuri İyem internet sitesinin de hazırlıkları devam ediyor. (www.nuriiyem.com) Ayrıca sergiye paralel olarak, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde Türkiye resim sanatında portre geleneği ve Nuri İyem resimleri üzerine bir sempozyum düzenlenecek.
Büyük usta Nuri İyem için bugüne kadar düzenlenen “Dünden Yarına Nuri İyem: Nuri İyem Resimleri Arşiv ve Belgeleme Projesi” (2001- 2002), “Anılarda Yazı Fotoğraflarla Nuri İyem” (2005), “Çağının Tanığı Bir Ressam” (2006), “Çağının Tanığı Bir Ressam: Göç Resimleri” (2007) ve “100 Koleksiyondan 100 Nuri İyem” (2010) sergilerinin ardından, “Nuri İyem 100 Yaşında / Portre” sergisi ile büyük usta 100. doğum yılında da anılıyor.
Evin Sanat Galerisi’nde gerçekleşen “Nuri İyem 100 Yaşında / Portre” sergisi 31 Ekim tarihine kadar, Pazar hariç her gün 11:00 - 19:00 saatleri arasında ziyaret edilebilir.


Etiketler; #Nuri İyem

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
olcayaytac - 5 yıl önce
Çok sevindim sergiyi en kısa zamanda ziyaret edeceğim teşekkurler...