Notalar kanatlanıyor bu şehirde bir yerde

Bakırköy Belediye Başkalığı'nın son zamanlarında Ateş Ünal Erzen tarafından 'Bir hayalim var' sloganı ile on dört ay gibi çok kısa bir süre içinde tamamlanan Leyla Gencer Opera ve Sanat Merkezi, 17 Mart 2014 tarihinde gerçekleştirilen görkemli bir açılış töreni ile sanatseverlere 'Merhaba' demişti.

Notalar kanatlanıyor bu şehirde bir yerde
21 Nisan 2016 Perşembe 15:45

Bakırköy Belediye Başkalığı'nın son zamanlarında Ateş Ünal Erzen tarafından 'Bir hayalim var' sloganı ile on dört ay gibi çok kısa bir süre içinde tamamlanan Leyla Gencer Opera ve Sanat Merkezi, 17 Mart 2014 tarihinde gerçekleştirilen görkemli bir açılış töreni ile sanatseverlere 'Merhaba' demişti.
Leyla Gencer Opera ve Sanat Merkezi, Aralık 2013'te tamamlanmasına ve Mart 2014'te resmi açılışının gerçekleştirilmesine rağmen, uzun bir süre ulusal ve uluslararası düzeyde düzenli bir etkinlik takvimi oluşturulamadığı için yerel düzeyde kalarak beklentilerin altında kalmıştı.
Belediye Başkanlığı'nın el değiştirmesi, Opera ve Sanat Merkezi'nin Yönetim Kurulu'nda yaşanan görev değişiklikleri ve Sanat Merkezi'nin yapısal ve teknik sıkıntılarının baş göstermesi gibi dönemsel sorunlar arasında sıkışıp kaybolmuştu.
Bir diğer üzücü olay ise, Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nun (CRR) eski Genel Sanat Yönetmeni Arda Aydoğan'ın, Leyla Gencer Opera ve Sanat Merkezi'nin Genel Sanat Yönetmenliğine getirilmesinin üzerinden henüz iki ay geçmemişti ki bu değerli sanat insanı aramızdan ayrıldı.
Talihsiz bir süreç yaşayan Leyla Gencer Opera ve Sanat Merkezi, Bakırköy Belediye Başkanı Opr. Dr. Bülent Kerimoğlu tarafından Ağustos 2015'te Leyla Gencer Opera ve Sanat Merkezi'nin başına getirilen Başkan Özel Danışmanı Nurhan Çetinkaya yönetiminde tüm olumsuzlukları geride bırakarak 16 Ekim 2015 tarihinde görkemli bir gala gecesi ile resmi olarak sezon açılışını gerçekleştirdi.

SÜREYYA'DA OLMASA
Türkiye'de opera binası dediğimizde bu noktada faaliyet gösteren sanat merkezlerinin yetersizliği zaten bilinen bir gerçek olmakla beraber, İstanbul Kültür Sarayı ya da bilinen adıyla Atatürk Kültür Merkezi'nin de (AKM) 2008 yılında restorasyon gerekçesiyle faaliyetlerine son verildiği basında sıklıkla yer almış ve bu anlamda büyük bir boşluk oluşmuştu. Hükümetin kültür sanat polikasının sanat ve sanatçı dostu olmaması, durum analizlerini salt jakobenizm üzerinden ele alışları, sürekli olarak tartışılır konuma düşmelerine sebep oldu.
Devlet Opera ve Balesi, ana etkinlik sahnesi olarak, bu tarihten sonra Kadıköy'de yer alan, sinema salonundan dönüştürülmüş Süreyya Operası sahnesini kullanmaya başladı. Beş yüz kişilik kapasitesi ile tek başına sanatseverleri opera, bale ve klasik müzikle buluşturmaya devam eden Süreyya Operası artık yalnız değil.
Leyla Gencer Opera ve Sanat Merkezi, klasik müziğin tüm notaları ile Klasik Türk Müziği'nin kalp atışlarının duyulduğu, estetik algımıza katkıda bulunan opera sanatçılarının aryaları ile şölen coşkusu yaşattığı ve parmaklarının ucunda yüreğimize dokunan bale sanatçılarının hayal dünyasına bizi davet ediyor.

'LA DİVA TURCA'
Yirminci yüzyılın en önemli sopranolarından biri olarak görülen, batı ülkelerinde 'La Diva Turca', 'La Gencer', 'La Regina' olarak ün yapan Türk opera sanatçımız Leyla Gencer (Ayşe Leyla Gencer d. 10 Ekim 1928 İstanbul, ö. 10 Mayıs 2008 Milano) en seçkin opera sahnelerinde ve resitallerinde hayranlık uyandırmış, uluslararası düzeyde ülkemizi temsil etmiş ve 'Devlet Sanatçısı' ünvanı almıştır. Yaşamı boyunca 23 bestecinin 72 yapıtını kapsayan opera repertuarı bulunmaktadır.
Ünlü sanatçının, adının verildiği Opera ve Sanat Merkezi'nde bir de Leyla Gencer Anı Evi oluşturulmuş durumda. Ayrıca merkezin bahçesinde Bihrat Mavitan ve Ümit Öztürk’ün yaptığı Leyla Gencer Heykeli de bulunuyor.

HERKES TARAFINDAN ERİŞİLEBİLİR SANAT
Leyla Gencer Opera ve Sanat Merkezi'nin düzenlemiş olduğu yazılı ve görsel basının davet edildiği etkinlikte bir araya geldiğimiz Bakırköy Belediye Başkanı Opr. Dr. Bülent Kerimoğlu ve Başkan Özel Danışmanı Nurhan Çetinkaya ile Leyla Gencer Opera ve Sanat Merkezi'nin dünü, bugünü ve yarını üzerine geniş kapsamlı bir sohbet gerçekleştirdik.
Opera ve Sanat Merkezi'nin fuayesinde gerçekleştirilen basın etkiliğinde sorularımıza samimiyetle cevap veren Bakırköy Belediye Başkanı Opr. Dr. Bülent Kerimoğlu, Ateş Ünal Erzen döneminde Bakırköy'e kazandırılan Leyla Gencer Opera ve Sanat Merkezi'nin öneminin, Atatürk Kültür Merkezi'nin restorasyon adı altında kapatıldığı ve Süreyya Operası'nın bu yükü yıllardır tek başına özveriyle omuzladığı bir dönemde daha fazla ortaya çıktığının önemine dikkat çekti.
Leyla Gencer Opera ve Sanat Merkezi'nin hakettiği konumu elde edebilmesi için tüm desteğin üst düzey gösterildiği ve bu amaçla Nurhan Çetinkaya'nın dokuz ay önce göreve getirdiklerini açıkladı. Opera ve Sanat Merkezi'nin yaşamış olduğu teknik aksaklıkların artık giderildiğini ve düzenli etkinlik takvimlerinin Ekim 2014 tarihinden itibaren başladığının altını çizerek pek çok sanat etkinliğine ev sahipliği yapmanın gururunu yaşadıklarını söyledi.
Bakırköy'ün sanata ve sanatçıya gereken önemi her zaman verdiğini belirterek, herkes tarafından erişilebilir sanat ortamının oluşturulmasına azami önem verdiklerine değindi. Bakırköy'ün her zaman sanatçısı ile öne çıkan entelektüel bir yaşam alanı olma ayrıcalığını sürdürdüğünü belirtti.

NOBEL BARIŞ ÖDÜLÜ'NE İKİNCİ ADAYLIK
Nurhan Çetinkaya ise göreve Ağustos 2015'te getirildiğini, vakit kaybetmeden program dahilinde projeler ürettiklerini, sanat merkezinin amacına ve tasarım ruhuna uygun etkinliklerin yer alması için çalışmalarda bulunduklarını kaydetti.
Leyla Gencer'in Türk Opera Tarihi'ne ismini altın harflerle yazdırmış uluslararası bir sanatçı olduğunu ve Opera ve Sanat Merkezi'nde Leyla Gencer isminin büyüklüğüne ve önemine uygun yapımların altına imza atmak istediklerini vurguladı. Sanatsal üretim alanlarının ve performans sahnelerinin kısıtlı olduğu bir İstanbul'da kurum olarak sahnelerinde; opera, bale, klasik müzik, müzikal, çocuk müzikalleri, resitaller, performans sanatları ve festivallere yer vereceklerini söyledi.
Bu bağlamda; 6 Mayıs'ta Nobel Barış Ödülü'ne iki kez aday gösterilmiş, Balkan müziğinin yaşayan divası olarak kabul edilen ve 'Çingene Müzikleri Kraliçesi' olarak anılan Esma Redzepova'nın Leyla Gencer Opera ve Sanat Merkezi'nde İstanbul'lu sanatseverlerle biraraya geleceğini satırlarımız aracılığıyla duyurmuş olalım.
16 Ekim 2015’de ki sezon açılışından bugüne kadar Şevki Karayel’den Güray Başol’a İdil Biret’ten Cihat Aşkın’a, Kardeş Türküler ’den Abdal Haluk Tolga İlhan’a kadar 80 etkinlik gerçekleştirdiklerini, buna ek olarak 40 tane çocuk etkinliği ile de toplamda 120 etkinlik düzenlediklerini belirtti. Bu etkinliklerle 16 bin yetişkin 10 bin çocuk seyirciye, bu rakama belediye etkinlikleri ve diğer sosyal etkinlikler eklendiğinde toplamda 33 bin seyirciye ulaştıklarını açıkladı. Etkinliklerde sanatsever gençler ve öğrenciler için 'Askıda Bilet' uygulamasının devrede olduğunu, konservatuvar öğrencilerine %50 indirim uygulamasının yanısıra Bakırköy Kart (Bakkart) sahiplerine indirim sağlandığı ve engelli vatandaşların etkinlikleri ücretsiz takip ettiklerini söyledi. Dokuz aylık zaman süresi içerisinde kurumsal olarak merkezi yukarıya taşıyacak profesyonel çözüm ortaklıkları gerçekleştirdiklerini, sosyal medya unsurlarını aktif olarak hayata geçirdiklerini ve etkin olarak İstanbul kültür sanat hayatında yer aldıklarını vurguladı.

MOZART ÇOCUK OPERASI
Çetinkaya ayrıca, Opera ve Sanat Merkezi'nin yaz projesi kapsamında bir 'Müzikal Akademi' kurmak istediklerini ve başvurular arasından seçilecek yetenekli çocuklarlardan oluşturulacak 100 kişilik bir ekiple 'Mozart Çocuk Operası' kurmayı planladıklarının müjdesini verdi.
Leyla Gencer Opera ve Sanat Merkezi, proje aşamasında opera binası olarak tasarlanmış ender yapılardan biri olma ayrıcalığını taşıyor. Avrupa standartlarının üzerinde kusursuz bir akustik sisteme sahip olması, merkezin bir adım öne çıkmasını sağlıyor. Teknik özelliklerine göz attığımızda; 10.000 m²'lik geniş bir alan üzerinde 1000 kişi kapasiteli salonu, 300 m² sahne ile 65 m² döner sahnesi, 24 m'lik sahne yüksekliği, orkestra çukuru ve altı adet kulisi ile tam anlamıyla bir performans sahnesi. 250 kişilik açıkhava oditoryumunun yanısıra 150 araç kapasiteli kapalı/açık otopark alanı ve 120 çocuk kapasiteli Adile Naşit Çocuk Evi ile etkinlik izlemek isteyen çocuklu aileler içinde çözüm sunmakta.
Leyla Gencer Opera ve Sanat Merkezi’nin sahip olduğu ikonik önem, bu kurumun yöneticilerine her zaman en iyisini yapma yükümlülüğünü getiriyor. Bugün itibariyle geldikleri sonuç bir başarı noktasıdır. Sanat tarihimiz açısından önemli bir kazanım olan ve gelecek yüzyıllara ve olaylara tanıklık edecek bu mimariye tasarım aşamasından, bugün seyirci koltuğundaki izleyicisine kadar emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.
'Bir kişi değişir, dünya değişir'


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.