Neonazi katliamları ve ölen demokrasi

Avrupa Kültür Dergisi, İspanya İç Savaşı’nda kaybettiğimiz İngiliz eleştirmen ve estet Christopher Caudwell’ın 1930’larda Batı kültürünü incelediği çalışmaların benzerini Yeni Ortaçağ dünyasını inceleme örnekleri üzerine düşünmeye çağırıyor

Neonazi katliamları ve ölen demokrasi
24 Ağustos 2016 Çarşamba 11:48

Kültür Sanat Servisi
Eğer zengin Batı’da demokrasi ölüyorsa, göçmenleri hedefleyen ve yıllara yayılan bir cinayetler dizisini tuhaf karşılamak mümkün olur mu? Olursa nasıl olur? Tuhaf kaçmaz mı? Almanya’da hazırlanan ve sadece internette yayımlanan kültür dergisi “Avrupa Kültür”, yeni sayısında ölen bir demokrasideki Nasyonal Sosyalist Yeraltı Örgütü (NSU) cinayetlerini işledi.
Derginin yaz sayısında, neonazi bir çetenin ürünü olarak “pazarlanmaya çalışılan” NSU cinayetlerinin perde arkasına, gazeteci ve yazar Işın Toymaz başarılı bir polisiye roman üzerinden eğildi.

HEM TARİHSEL HEM DE GÜNCEL
Işın Toymaz, bir seri cinayetin ve canilerin, hangi derin odaklardan destek bularak güncel bir polisiyenin aktörlerine nasıl dönüştüğünü gösterdi: Wolfgang Schorlau’nun ses getiren yeni polisiye romanı “Die schützende Hand” (Koruyucu El) üzerinden konuyu masaya yatırdı; başarılı bir polisiyenin hem tarihsel hem de güncel birçok derin bilmecenin üzerindeki örtüyü kaldırabileceğine dikkat çekti. Toymaz, gizli saklı söylenen bir sürü gerçeği bir anda halkın gündemine oturtan bu kitabın en kısa sürede Türkçeye çevrilmesi gerektiğinin de altını çizdi.
Avrupa ve onun “lider ülkesi” konumundaki Federal Almanya’dan örneklerle demokrasinin tarihe karıştığı tezini işleyen Alman yazar Wolfgang J. Koschnick’in “Demokrasiyi Çoktandır Yitirdik” (Eine Demokratie haben wir schon lange nicht mehr) başlıklı kitabı, derginin tartışmaya açtığı çalışmalar arasında yer aldı. Osman Çutsay, zenginler demokrasisindeki çürüme ve iflas mekanizmalarını örneklerle sergileyen Koschnick’in kitabını mercek altına yatırdı. Köktenci bir iddiası bulunmasa da Neoliberal çılgınlıkla birlikte Avrupa demokrasisinin sonu geleceği korkularını taşıyan Koschnick’in tezlerini ele alıp tanıttı ve tartıştı. Çutsay, yazısında, kuvvetler ayrılığının bile çoktan tasfiye edildiği “Batı demokrasisinde” hangi zor günlerin kapıda olabileceğine dair ipuçları sundu.

AVRUPA KÜLTÜR’ÜN YENİ SAYISI
Avrupa Kültür yaz sayısında Ömer Yaprakkıran, Avusturya’nın kısa bir süre önce ölen haşarı ve dahi mizahçılarından, karikatürist Manfred Deix üzerine geniş bir yazısıyla yer aldı. Yaprakkıran bu çalışmasının yanı sıra, Avrupa’nın çağdaş sanat müzeleri arasında önemli bir yere sahip Schirn’deki son “Çizgi Roman” sergisinden de izlenimlerini aktardı, bir tarihsel döküm çıkardı.
Derginin yeni sayısında Ruhsar Gümüşdal aydınlanmanın önemli isimlerinden Lessing’in ünlü “Bilge Nathan” oyunu ve onun günümüzdeki sahnelenme biçimlerine yönelik eleştirilerini değerlendirdi.
Avrupa Kültür’de geçen yıl gerek Alman gerekse Türk kamuoyunu, cesur yüreği ve trajik sonuyla hüzne boğan genç Türk kızı Tuğçe de işlendi. Tuğçe’nin öyküsünü kitaplaştıran gazeteci İsmail Erel, bir dramın arka planı ve kitabıyla ilgili soruları yanıtladı.

GÖZDEN GEÇİRİLMELİ
Dergi bir önceki sayısında, Modern Avrupa’nın Anadolu korkusunu işleyerek şu saptamada bulunmuştu: “Avrupa kimliğinin ve tarihinin yeniden gözden geçirilmesiyle sonuçlanabilecek bir kesitin eşiğinde gibiyiz. Avrupa ve Türkiye’nin genç kuşak bilim insanlarını önyargısız ve dostça bir çekişme bekliyor. Buradan hem aydınlanma düşüncesi, hem Avrupa tarihi, hem de Türkiye tarihi kârlı çıkabilir. Ama kemikleşmiş, her yeni sorudan korkan ve yeni entelektüel meydan okumaları kendisine, hatta kişiliğine karşı saldırı sayan küçük ruhlu koruculardan (rahiplerden / imamlardan) aydın ve bilim insanı çıkmayacağı kesin.”
İspanya İç Savaşı’nda kaybettiğimiz İngiliz eleştirmen ve estet Christopher Caudwell’ın daha 1930’larda Batı kültürünü otopsiye yatırdığı çalışmaların benzerini Yeni Ortaçağ dünyası üstüne inceleme örnekleriyle veren Avrupa Kültür’e www.avrupa-kultur.eu adresinden ulaşılabilen okurları dergide daha başka sürprizler de bekliyor.
www.01.avrupa-kultur.eu - www.02.avrupa-kultur.eu
www.03.avrupa-kultur.eu - www.04.avrupa-kultur.eu

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.