Kültürel kurumların temel sorunları

Dünyada kültür ve sanatın öneminin arttığı çağımızda Türkiye’de de politika yapıcıların bu kurumların sorunlarını daha büyük bir ciddiyetle ele almaları ve yapılan çalışmalarda üretilen çözüm önerilerini uygulamaya koymaları gerekiyor

Kültürel kurumların temel sorunları
19 Mart 2015 Perşembe 00:57

Funda Lena 

TÜRKİYE’de bugüne kadar kültürel kurumlarla ilgili yapılmış araştırmalar incelendiğinde, bu kurumlardaki temel sorunların -İstanbul Bilgi Üniversitesi Kültür Politikaları ve Yönetimi araştırma merkezi tarafından hazırlanan YEKON (Yaratıcı Endüstriler Konseyi) Yaratıcı Ekonomi Çalışmaları Raporu’nda da özetlendiği gibi- şu ana başlıklar altında toplandığı görülüyor: Yetkinlik eksikliği, ürün miktarı ve çeşitliliğinin yetersizliği, fiziksel altyapı eksikliği, finansal destek eksikliği, bilinç ve farkındalık eksikliği, veri eksikliği. Tüm bu başlıkların hem üretim hem de tüketim tarafından ele alınması gereken yanları mevcut. Örneğin; üretimde yetkinlik eksikliği, yaratıcı kurumlarda çalışan bireylerin genellikle üst düzey bir eğitimden geçmemiş olmaları dolayısıyla bu kurumlarda yüksek kalitede ürünler üretilememesi şeklinde kendini gösterirken, tüketimde yetkinlik eksikliği toplumun büyük kesiminin bu ürünlere dair nitelikli-niteliksiz ayrımı yapamaması ve ‘kalite talebi’ oluşmaması anlamına geliyor. Ürün miktarı ve çeşitliliğinin yetersizliği, kültürel kurumlarda üretilen ürünlerin sayıca az ve popüler türlerde yoğunlaşmış olması anlamına gelirken, tüketim tarafında bu ürünlere ve hizmetlere olan talebin düşük ve çoğunlukla sadece popüler türlere yönelik olması demek. Fiziksel altyapı eksikliği, üretim tarafında yaratıcı bireylerin üretim, prova, toplantı yapacakları mekân bulamamaları, tüketim tarafında ise üretilen ürün ve hizmetlerin tüketiciyle buluşacağı konser salonu, sergi alanı gibi alanların yetersizliğine işaret ediyor. Finansal destek eksikliği, üretim yönünden merkezi ve yerel yönetimlerce sanatı üreten bireylere yapım, dağıtım ve tanıtım aşamalarında yeterince maddi kaynak sağlanmaması, tüketim yönünden özellikle özel sanat kurumlarının etkinliklerinde çoğu zaman bilet fiyatlarının yüksekliği dolayısıyla toplumun büyük kesiminin sanata erişememesi şeklinde yorumlanabilir. Üretim aşamasındaki bilinç ve farkındalık eksikliği, kurum içi işleyişe dair her türlü konuda bu kurumlarda çalışanların bilgi eksikliği, tüketim tarafındaki bilinç ve farkındalık eksikliği ise ‘yaratıcılık’ kavramının öneminin, bu kurumların şehir ve ülke ekonomisine katkılarının, bu kurumlar kapsamında yer alan mesleklerin toplum tarafından yeterince bilinmemesi anlamına geliyor. Veri eksikliği ise, kültürel kurumlara dair doğru tespitler yaparak doğru hedefler koyabilmenin kaynağı olacak istatistiksel bilgilerin yokluğuna ve/veya erişilemezliğine işaret ediyor. 

ÇÖZÜM ÖNERİLERİ  

Kültürel kurumlara dair çalışmaların bir kısmı, temel sorunları ortaya koymanın ötesinde somut çözüm önerilerinde de bulunuyor. Örneğin, üreticinin fiziksel mekân sıkıntısını karşılamak üzere, kültür ürünlerini yaratan sanatçıların uygun ücretlerle yararlanabilecekleri, bir araya gelip paylaşımlarda bulunabilecekleri, prova alanlarının, eğitim atölyelerinin, toplantı ve sergi salonlarını içeren, dünyada da benzerleri olan yaratıcılık merkezlerinin kurulması başlıca öneriler arasında yer alıyor. Bir başka temel öneri ise, kültürel kurumlara dair tüm bilgilerin ve istatistiklerin kaydedildiği, bu kurumlarda faaliyet gösteren aktörlerin iletişimini kolaylaştıran, bu kurumlara dair bilinç ve farkındalık eksikliğini gidermek üzere kampanyaların düzenlendiği bir web portalının oluşturulması. 

Kurum temsilcileri ve akademisyenler öncülüğünde gerçekleştirilen bu çalışmalar, kültürel kurumların sorunlarını derli toplu biçimde ortaya koymaları ve sundukları çözüm önerileri dolayısıyla merkezi ve yerel yönetimler için değerli birer kaynak niteliğindeler. Dünyada kültür ve sanatın hem yaşam biçimlerine şekillendirmek hem de ekonomik kalkınma açısından öneminin arttığı çağımızda, Türkiye’de de politika yapıcıların bu kurumların sorunlarını daha büyük bir ciddiyetle ele almaları ve yapılan çalışmalarda üretilen çözüm önerilerini uygulamaya koymaları gerekiyor.


Etiketler; #Funda Lena

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.