Köyde sanat ve ‘Şarkılı Tablolar’

‘Tabloya özgü şiir ve müzik, bu sergiyi diğer sergilerden ayıran özelliktir. Bu sergideki her tablonun bir öyküsü var. Bazen şiir ve şarkı tabloya dönüşüyor, kimi zaman da tablodan önce şiir, sonra şarkı doğuyor’

Köyde sanat ve ‘Şarkılı Tablolar’
21 Aralık 2014 Pazar 13:09

Özge Yeşildağlı

DOĞA temalı tablolarını Beyoğlu İstiklal Caddesi’ndeki Bindallı Sanat Evi’nde sergileyen ressam Nurşen Aslan ve Hakkı Çopuroğlu aynı zamanda müzikle ilgli çalışmalarını sürdürüyor ve konserler veriyor. İki sanatçının Köyde Sanat Çalıştayı’nı  içeren projelerini de tanıtıyoruz.

- Doğa tutkusu, resim çalışmalarınız, müzik ile yaptığınız buluşmalar ve özellikle şiir kitaplarınızın mimarlığınıza bir sanat yönüyle yansıdığını söyleyebilir misiniz?

Nurşen Aslan:  1974 yılında İ.T.Ü. Mimarlık Fakültesi’nden mezun oldum. Şair, ressam, müzisyen ve  radyo- televizyon program yapımcısıyım.

Türkiye genelinde yaptığım doğa tablolarıyla “Güneş’ten Esintiler- Türkiyem - Şarkılı Tablolar” gibi 27 kişisel sergi açtım, karma sergilere katıldım. “Mavi Sevgili ve Güneşin Kızı” adlı iki şiir kitabım var. 60’a yakın şiirim çeşitli besteciler  tarafından bestelendi, TRT repertuarlarında güfte ve beste olarak yapıtlarım yer aldı. Şiir ve öykülerim çeşitli dergi, gazete ve kitaplarda yayınlandı.

KÖYDE SANAT ÇALIŞTAYI

“Denize Dönmek İstiyorum” ve “Grup Doğayla Barış” adlı iki müzik albümü oluşturdum. 

Yapımcı-yönetmen olarak “Gülümseyen Bir Dünya”, “Bir Dil Bir İnsan”, “Kitap Dünyası” gibi çevre, eğitim ve turizm konulu kuşak programları hazırladım. “Caretta” klibi, “İstanbul’da Yeşilin Serüveni”, “Akdeniz’in Tılsımı” ve “Sığla” belgesellerini hazırladım. Ülke genelinde çevre konusunda 2  bini aşkın konferans verdim, çok sayıda ödüle sahip oldum. Türkiye sevdalısı ve doğasever bir kişiyim.  

- Köyde Sanat Çalıştayı nasıl gerçekleşti?

Köyde Sanat Çalıştayı adlı projemizi düzenleme amacımız köy ortamında sanatı ve sanatçıyı buluşturmaktı. Bu projede karma resim sergisi bağlamında 28 sanatçının tablosu bulunuyor. Beyoğlu İstiklal Caddesi’ndeki Bindallı Sanat Evi’nde sergilenen tablolalar galerinin alt katında ‘karma’ temasıyla üst katında ise kişisel çalışmalar olarak yer alıyor. Doğa temasını işlediğimiz tablolarımızı Marmaris’in Orhaniye köyünde köylülerimizle iç içe oluşturduk. Bindallı Sanat Evi’ndeki sergimiz 31 Aralık 2014’e kadar devam edecek.

TABLOLARIN ÖYKÜLERİ

- “Şarkılı Tablolar”ın tuvale yansıması nasıl oldu?

1999 yılında “Şarkılı Tablolar” adında şiir, müzik ve resim üçlemesiyle sanatsal bir çalışmayı gerçekleştirdik. Tabloya özgü şiir ve müzik, bu sergiyi diğer sergilerden ayıran özelliktir. Bu sergideki her tablonun bir öyküsü var. Şiirlerin çoğunun bestesi bana ait. Projenin geliri ise çadırkentlere gönderildi. Bazen şiir ve şarkı tabloya dönüşüyor, kimi zaman da tablodan önce şiir sonra şarkı doğuyor. Sergiyi gezenler seçtikleri tablonun şarkısını yapıtların bestecisi Hakkı Çopuroğlu’nun gitarı eşliğinde benim  yorumumla  dinleyebiliyor.

- Sığla ormanlarının korunması nasıl oldu?

2006 yılında uluslararası “Caretta yolu” etkinlikler zincirini düzenledik. Bu proje 100 gün boyunca Türkiye’nin 25 noktasında devam etti. Her noktada konser, konferans ve sergi üçlemesini gerçekleştirdik. Amacımız Ege ve Akdeniz’de tehdit altındaki türleri tespit etmek oldu. Sığla ormanlarının yok edilişini fark ettik. Kültür Bakanlığı’na Sığla temasında belgesel çekip sunduk. Sığla ormanlarını koruma projeleri başlattık. Yanlış politikalardan dolayı ormanların yok oluşuna razı gelemedik. Bu ağaçlar sayesinde bölgede su sıkıntısı çekilmiyor. Reçine denilen yapışkan madde, İbni Sina’nın reçetelerinde bile var. Anadolu son buzul döneminde buz altında kalmadığı için bitki alanında genetik çeşitlilik fazla. Ayrıca bu ağaçlar korunursa turizm alanında da daha fazla gelir elde edeceğiz.

BİR FARKINDALIK PROJESİ

- Resim ve müziğe olan ilginizi doğayla nasıl ilişkilendirdiniz?

Hakkı Çopuroğlu: Jeoloji bölümü mezunuyum. Resim ve müzikle uğraşıyorum. Türkiye’nin ilk doğa rehberiyim. Müzik çalgıları olarak başta gitar olmak üzere kanun, ut, akordiyon ve bağlama kullanıyorum. Daha çok Nâzım Hikmet, Aşık Veysel ve Necip Fazıl Kısakürek gibi şairlerimizin şiirlerini besteliyorum.

Marmaris’in Orhaniye köyünde bağlama ve halk müziği dersleri veriyorum. Şu ana kadar yaklaşık 200  beste yaptım. Bunların çoğu deniz ve doğa temalı... En önemli çalışmalarımdan biri Sığla ormanları için yaptığım bestedir. Bunun dışında “Caretta Caretta” adlı çalışmam da internet ortamında yayılarak büyük ilgi gördü. Biz bu çalışmayla bir farkındalık projesine imza attık.

NURŞEN ASLAN’IN TÜRKİYEM ŞARKISI

Söz ve müziği Nurşen Aslan’a ait olan Türkiyem şarkısının sözleri ise şöyle:

Sen sevginin ana yurdu\ Güneşler hep sende doğdu\ Anadolu, Anadolu \Benim güzel Türkiyem/ Tüm insanlar hep kardeşiz\ Barış bizim tek ilkemiz\ Atatürk’ün izindeyiz\ Benim güzel Türkiyem/ Karacaoğlan’dır sazımız\ Yunus’tan gelir özümüz\ Mevlana’dandır sözümüz\ Benim güzel Türkiyem/ Kekik kokulu dağları\ Mavi yeşil ırmakları\ Bereketli ovaları\ Benim güzel Türkiyem


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.