Karagöz ve Hacivat yeniden hayat buluyor

Yüzyıllardır Türk toplumunun mihenk taşlarından biri olan Karagöz ve Hacivat Gölge Oyunu yeni bir efsaneye dönüşüyor. Oyun, ilk defa tüm karakterlerinin canlandığı bir müzikalle geri geliyor

Karagöz ve Hacivat yeniden hayat buluyor
23 Mayıs 2016 Pazartesi 11:25

Anadolu topraklarının sözlü kültür anlayışının bir eseridir Karagöz. Sanatı hayatın tam içinden çıkartmayı başarmış, bunu yüzyıllar boyunca sürdürebilmeyi, biraz hasarlı olsa da bugünlere taşımayı bilmiştir. Saflığı, dürüstlüğü, kendinden ödün vermeyen tavrı, lafını esirgemekten çekinmeyişi, asırlarca yaşayabilmenin sırlarına vakıf olmadığı halde bunu başarabilmiş olması Karagöz’ü ayrıcalıklı ve ölümsüz bir noktaya taşıyor. Yüzyıllarca tüm insanlığı kucaklayan iki kişilik kadrosuyla günümüze kadar uzanan efsane gölge oyunu, “Karagöz Müzikali” ile yeniden hayat buluyor.
Karagöz; Din, dil, ırk gözetmeksizin; Kürdü, Lazı, Çerkezi, Arap Bacısı, Büyücüsü, Tuzsuz Deli Bekir’i ile toplumunun sorunlarına kendine özgü mizahi bir dille dokunarak gönüllerde taht kurdu. Hacivat ile Karagöz’de 7’den 77’e herkes kendinden bir parça bulurken, geçmişten günümüze gelen bu önemli kültür mirasının değeri yıllarca kültür adamları, sanatçılar ve entelektüel çevreler tarafından dahi bilinmedi. Tam bu noktada yazar ve yönetmen Murat Karahüseyinoğlu araştırmalarını, eğitimini ve inancını harmanlayarak Karagöz’e yeniden hayat verdi. BrandMor Production Ceo’su Hakan Kural ile birlikte çalışmalara başladılar. İkili, kültürümüze ait bu değeri, batının ilerleyiş yöntemiyle sentezledi ve Karagöz-Hacivat’ı gölge oyunundan çıkarıp, geleneksel yapısını bozmadan bir müzikale dönüştürmeye karar verdi. Karagöz Müzikali metni, Türk Gölge Tiyatrosunda uzun bir geleneğin son ve en iyi örneği olarak kabul edilen, Hayali Torun Çelebi-Tuncay Tanboğa, Hayali Küçük Ali’nin de torunu olan ustadan alıntılandı.
Profesyonel oyuncu kadrosu, yazarı ve yönetmeniyle “Karagöz Müzikali” dev bir prodüksiyonla 11 Haziran 2016’da Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Sahnesi’nde ilk kez kalabalık bir oyuncu kadrosuyla seyircisinin karşısına çıkacak. Bireysel ve toplumsal gelişmenin ve gelişimi sürdürebilmenin en temel yolunun geçmişten beslenmek olduğu inancıyla yola çıkan “Karagöz Müzikali” modern yorumuyla, başta Karagöz ve Hacivat olmak üzere gölge oyunun tüm karakterleri yeniden canlanarak hayat bulacak.

ARAMIZA KARIŞACAKLAR
Söylentilere göre Karagöz, Uzak Asya’dan yola çıkıp batıya doğru ilerliyor. Hindistan’da vakit geçirip, Çin’de karısının ölümüne üzülen hükümdarın acısını azaltıyor. Moğol topraklarında iz bırakırken, İran Türklerinin güldürü ögesi olarak kabul ediliyor. Görünüşü ve duruşu itibariyle çingene de olabiliyor Hititli de. Karagöz, gölge oyunu geleneğinin hakkını verircesine, bir gölge misali asırlar boyu takibi bırakmıyor. Aynı anda birçok yerde var olabiliyor. Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesi ile birlikte Anadolu Türk kültürünün bir parçası olarak göç etmeye son veriyor. Bursa’yı memleket, Hacivat’ı dost, çeşitli kültür, ırk, din mensubu insanları ayırt etmeksizin hemşeri olarak benimsiyor. Geçmişten günümüze bir gölge oyunu kukla sanatı olarak karşımıza çıkan Karagöz ve Hacivat, küçük perdelerin arkasında oynayan hayaller olmaktan taşarak, ‘Karagöz Müzikali” ile sahnenin her yerinde diğer karakterlerle şarkılar söyleyerek hikâyelerini anlatacak. İzleyici, gölgelerde oynayan klasik Karagöz ve Hacivat ötesinde, canlı bir Karagöz ve Hacivat’la karşı karşıya gelecek. Seyirciler hafızalarından silemeyecekleri iki saat geçirecek.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.