İstanbul Modern’de Tanpınar ile ‘Zamanlararası’ varoluş

Modern ve çağdaş sanatı özel seçkilerle ziyaretçilere sunan İstanbul Modern, daimi koleksiyon sergisini Tanpınar’dan ilhamla ‘Sanatçı ve Zamanı’ teması çerçevesinde yeniledi

İstanbul Modern’de Tanpınar ile ‘Zamanlararası’ varoluş
12 Ağustos 2015 Çarşamba 15:46

İstanbul Modern, “Sanatçı ve Zamanı” adlı yeni koleksiyon sergisi ile sanatçıların zaman fikri etrafında birey olarak kendilerini ve çalışmalarını nasıl konumlandırdıklarına odaklanıyor.
“Sanatçı ve Zamanı”, Türkiye’nin mihenktaşı düşünür ve edebiyatçılarından Ahmet Hamdi Tanpınar’ın (1901-1962) “ne içindeyim zamanın ne de büsbütün dışında” sözlerini de bir çıkış noktası olarak belirliyor. Tanpınar’ın görüşleri etrafında farklı coğrafyalardan sanatçıların geçmiş, şimdi ve gelecek arasındaki hesaplaşmalarına dair bir görünürlük sunuyor.

‘ZAMAN’ VE TÜRKİYE’DE MODERNLEŞME

İstanbul Modern Direktörü Levent Çalıkoğlu’nun küratörlüğünü, Artistik Program Yöneticisi Birnur Temel’in de yardımcı küratörlüğünü üstlendiği sergi, Tanpınar’ın tüm çalışmalarına merkez oluşturan zaman kavramı üzerinden sanatçıların zamanlararası varoluş serüvenlerine dair bir yol haritası sunuyor.
115 sanatçının 186 çalışmasına yer veren sergi, sanatçının zamanı ile toplumun, kültürün, doğanın ve evrenin zamanı arasında kurulan bağa ve hesaplaşmaya dair bir düşünce alanı öneriyor ve geçmişten geleceğe farklı zamanları, belirli ortak temalar çerçevesinde bir araya getiriyor.
Sergi, sanatçıların kendi zamanlarını nasıl deneyimlediklerine, geçmişten gelip geleceğe akan zaman karşısında duydukları endişe ve hayal kırıklıklarına, iç zamanları ile başkalarının zamanları arasında kurdukları derin yakınlıklara işaret ediyor. Aynı zamanda sanat yapıtının, gelip geçicilik ve değişim karşısındaki yerine ve dönüşümüne karşı da bir tartışma zemini sunuyor. “Sanatçı ve Zamanı” sergisi için hazırlanan koleksiyon kataloğu, konuk yazar olarak sanat tarihçisi ve eleştirmen Ahu Antmen ile edebiyat tarihçisi ve Ahmet Hamdi Tanpınar uzmanı Handan İnci’den birbirini kesen bağlamlarda makalelere yer veriyor. Antmen zaman fikri üzerinden Türkiye’de modernleşmeye, kuşakların birbirleriyle olan etkileşimlerine ve aralarındaki hesaplaşmalara eğilirken İnci, Tanpınar’ı biyografik bir anlatımla tanıtırken, zaman kavramını yazarın çalışmalarındaki referanslarla ele alıyor.

ULUSLARARASI İSİMLER KOLEKSİYONDA

13 sanatçı, ilk kez bu sergiye özel olarak, kendine yakın gördüğü bir sanatçı üzerine metin ele aldı. Bu metinler sergi mekânında yapıtların yanında yer alırken, modern ve çağdaş sanatçıları yanyana getiren serginin yalnızca fiziki yerleşiminde değil, düşüncesi ve ifadesiyle de önceki dönemleri ile ilişkisini koparmamış sanatçılara dikkat çekiyor.
“Sanatçı ve Zamanı”, müzenin her yıl yenilenen ve genişleyen koleksiyonu ile farklı coğrafyalardan sanatçıları biraraya getiriyor. Uluslararası sanatçıların koleksiyondaki varlığını kuvvetlendiren İstanbul Modern, bu koleksiyon sergisi ile Liam Gillick, Allora ve Calzadilla, Georg Baselitz, Elliott Hundley, Hermann Nitsch, Anselm Kiefer, Matt Saunders ve Doug Aitken’ın çalışmalarına ilk kez ev sahipliği yapıyor. İstanbul Modern’in koleksiyon sergisinde ilk defa sergilenen 18 sanatçının yanı sıra, İstanbul Modern Fotoğraf Koleksiyonu’ndan dahil edilen, aralarında Ali Alışır, Atilla Torunoğlu, Aziz Albek, Barbara ve Zafer Baran, Cafer Türkmen, Coşkun Aral, Gökşin Sipahioğlu, Manuel Çıtak, Murat Germen, Nuri Bilge Ceylan, Şahin Kaygun ve Yıldız Moran gibi sanatçıların fotoğrafları yer alıyor.
Uluslararası isimlerin yanı sıra, yakın dönemde koleksiyona katılan Hüseyin Bahri Alptekin, Murat Pulat veArdan Özmenoğlu gibi sanatçılardan 32 çalışma yeni koleksiyon sergisinde ilk defa sergileniyor. Sergide,Burcu Yağcıoğlu, Ergin Çavuşoğlu, Cevdet Erek, Kutluğ Ataman, Fikret Atay, Vahit Tuna, Vahap Avşar, Hüseyin Çağlayan ve Ferhat Özgür’e ait, geçmiş süreli sergilerden hatırlanabilecek 10 çalışma ise ilk defa koleksiyon katında yeniden ziyaretçilerle buluşuyor.
Sergi kapsamında, serginin yapım aşamasına ilişkin bir video da hazırlandı. Ziyaretçiler bu videoya akıllı telefonlarını kullanarak ulaşabilecekler.
 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.