Hunlar Almatı’dan çıktı

Almatı Tarih Müzesi ekibi geçen yıl kentin Alatav ilçesinde yaptıkları kazı çalışmasında Kök-Kaynar höyüğünde paha biçilmez bazı tarihi eserler ortaya çıkarttı. Bulguların niteliği Kazakistan’ın resmi tarih sitesinde yayınlandı

Hunlar Almatı’dan çıktı
29 Ocak 2015 Perşembe 13:52

Almatı’da arkeolojik kazılarda Hunlara ait önemli buluntular çıktı. Türk tarihinin en eski dönemlerinde devir sürmüş olan Hunlara ait olduğu tahmin edilen bu nadir buluntular, Almatı Tarih Müzesi’nde muhafaza ediliyor. 
İLK KEZ KAMUOYUNDA *
Almatı Tarih Müzesi kazı heyeti “Kök-Kaynar” 1 tümülüsünde,    yani höyüğünde yaptıkları araştırmalarda önemli buluntuları ortaya çıkardı. 
Birkaç gün önce, Almatı Şehri Tarihi Müzesi yetkilileri “Kazakistan Tarihi” (http://e-history.kz/kz) isimli web sitesinin yöneticilerine bu nadir arkeolojik buluntular hakkında bilgi verdi. Kazı heyeti Almatı Valiliği Kültür Dairesi’nin talimatları doğrultusunda bu kazıyı gerçekleştirdiklerini ifade etti. 
Bilindiği gibi, geçen sene Kasım ayında Almatı Tarih Müzesi personelinden oluşan bir araştırma ekibi Almatı Alatav İlçesi Kökkaynar köyündeki Kök-Kaynar höyüğünde paha biçilmez bazı tarihi eserleri kazı sırasında ortaya çıkarmıştı, ancak bulunan nadir eşyalar hakkındaki bilgiler ilk defa bu yazıda kamuoyuyla paylaşılmaktadır.
HUN KEDİSİ
Bu bilgilere göre, bulunan eserler arasında altından yapılmış yabani kedigillerden yırtıcı bir hayvanın heykelciği de bulunmaktadır. Seyrek ele geçen bu eser 2 numaralı höyükten elde edildi. Altından yapılmış bu küçük eşya (uzunluğu 3.3 cm ve yüksekliği 2 cm) iki kalıp ile dökülmüş çubuktan yapılmıştır. Çubuklar kendi aralarında birbirlerine geçirilmiştir. Heykelciği bulan araştırmacılar onu “oynayan kedi yavrusu” olarak adlandırdılar. Hayvanın ön ayaklarının pençeleri öne doğru uzanmış, gövdesi ise eğilmiş ve kuyruğu ise kavisli bir şekilde tasvir edilmiştir.
Müze yetkilileri bu heykelciğin sırlarla dolu bir başlığın bir parçası olması ihtimalinden söz etmektedirler. Bu eşyanın M.Ö. IV yüzyıla ait olduğu hesaplanmaktadır.
HUN KUŞU
Ayrıca, bulunan nadide bir diğer eser kuş şeklindeki düz bir parça. 2 numaralı Kök-Kaynar höyüğünden bulunan bu eşyanın boyutları yükseklik 2,2 cm ve genişlik 1,8 cm’dir. Araştırmacıların tespitlerine göre, Eski Çağda yaşamış olan bir usta bu yırtıcı kuş heykelini yapmıştır. Kuşun başı sol tarafa dönüktür, gagası büyüktür ve kanatları genişçe açılmıştır. Bu büyük bir ihtimalle bir hanedan arması olarak kullanılmış olmalıdır. Kabartma kuş tasviri olan bu parça M.Ö. IV. yüzyıla ait olmalıdır.
HUN BRONZ AYNA
1 numaralı Kök-Kaynar höyüğünden bulunan üçüncü parça bronz aynadır. Bu eşya M.Ö. II. yüzyıla tarihlenmektedir. Çapı 15 cm, ayna sapının uzunluğu ise 8 cm’dir. Aynanın dairesel şeklinin kenarlarındaki çerçevenin eni 2 cm ve yüzeyinde çıkıntı vardır. Aynanın diski ile kenarları birbirine birleştirilmiştir.
ABDULVAHAP KARA HAKKINDA
Tarih uzmanı Prof. Dr. Abdulvahap Kara, Osmanlı Devlet Arşivlerinde görev yaptıktan sonra, Almanya’nın Münih şehrinde bulunan Hürriyet Radyosu’nda 1988-1995 yıllarında Kazak Türkçesi yayınlarda editör olarak çalıştı. 
Kazakistan Ankara Büyükelçiliği Kazakistan - Türkiye İlişkilerine Hizmet Madalyası sahibi Kara’nın Kazakistan konusunda pek çok araştırma, çeviri ve makalesi bulunuyor. 
(*)Kazakistan Tarihi internet sitesinde (http://e-history.kz/kz/publications/view/911) 16 Ocak 2015 tarihinde yayınlanan yazı, Prof. Dr. Abdulvahap Kara tarafından Kazakçadan Türkçeye kazandırıldı. 

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.