Her ortamda sanata evet!

Sanatçı ve yazarların darbe konusunda yanıtlarını yayımlamayı sürdürüyoruz.

Her ortamda sanata evet!
04 Ağustos 2016 Perşembe 16:36

Fatma Vatansever

Sanatçı ve yazarların darbe konusunda yanıtlarını yayımlamayı sürdürüyoruz.
Tamer Levent: İçinde bulunduğumuz yy. insanlığın yaşamaya dair yeni toplumsal çözümler keşfetmesini zorunlu kılıyor. Teknolojik olarak iletişimin ve bilgiye ulaşmanın kolaylaştığı bir çağda, insanlığın iletişim yerine en ilkel kanlı darbelere yönelmesi akıl almaz bir çelişki. Bu facia sebebi ile çağın gelişmiş uygarlık anlayışını şekillendirmek gereklidir. Ancak o zaman yy’ın başından günümüze bu çelişki nedeniyle yaşamlarını kaybeden insanların ruhları huzur bulacaktır. Bu doğrultuda, din, dil, ırk ayrımı ve siyasi farklılıklar gözetmeksizin, düşünce özgürlüğü ve hukukun üstünlüğü ile, insanların sorunları diyalog yoluyla çözebilecekleri formüller aranmalıdır. Bu formüllerde taraflar birbirine kin ve nefret besleme alışkanlıklarını marifet ya da kararlılık zannetme yanlışından kurtarılmalıdır. Hatta bu yanlıştan kurtulmak amacı ile ülke çapında “sanata evet” kampanyası açılmalı, yaşama sanatı düşüncesi yaygınlaştırılmalıdır. Tüm yurttaşlar kendi öfkelerini bu anlayışla kontrol ederek, sorunlara insani yaratıcılıkla çözümler aramaya özendirilmelidir. Toplumsal uzlaşmalar olumsuz değil olumlu değer olarak sunulmalıdır. Taraflar kim olursa olsun, kavgacı, iddiacı ve tahrik edici olmak yerine yaşamın estetiği ve demokrasi kültürü gereği ikna etmeye ve ikna edilmeye açık tutum ve davranışlar sergilemelidir. Ancak bu kalkışma ile demokrasi kültürünün ülkemizde gerçekten benimsenerek uygulanması için kalıcı bir adım atılmış olabilir. Bireylerin kendi kendilerini yönetebileceği ve kendisine yapılmasını istemediği davranışları anlayarak, onları başkalarına yapmama disiplini geliştirilebilir. Gerçek demokrasi kültürü yaşamı sanat haline getirecek kuralların farkındalık içerisinde uygulanmasıdır çünkü. Ancak bu şekilde yüzyılın başından beri yaşanan facialar, sosyal yaşamımıza ilişkin, insan olmanın ortak gereği, bir anlayışın yeniden oluşmasını sağladığını düşünmemize katkı verebilir. Ancak böyle bir nedenle canlarını kaybedenler, hangi taraftan olursa olsun, yüzyılımızın insanlık anıtı olarak ölümsüzleşebilirler.
İnci Ponat: Cumhuriyetimizin kalbi TBMM’yi bombalayacak kadar gözü dönmüş terör örgütünü var gücümle kınıyor, bu örgütün palazlanıp büyümesine destek vermiş ya da görmezden gelmiş tüm iktidarları özeleştiriye davet ediyorum. Bu kahredici olayın, bir baskı rejimine gerekçe gösterilmemesini, sokaktaki insanımızı kışkırtacak söylemlerden uzak durulmasını, laik demokratik sosyal hukuk devleti ilkelerinden ödün verilmeksizin gereğinin yapılmasını diliyorum. Kültür, sanat ve edebiyatın birleştirici gücüne olan inancımı bir kez daha vurgulayarak, saygılarımla...
Ahmet Yıldız: Ankara semalarında evimin yirmi metre üzerinden geçen kızgın savaş uçaklarını ABD’li pilotların kullandığını bile düşündüm bir an. Düşman uçağı olduğu belliydi. Bu darbe girişimiyle emperyalizmin Irak ve Suriye’den sonra -emperyalist merkezlerde bir ağız açıklamalar ve yayınlara da bakınca- ülkemizi “açık” işgal kararı verdiği anlaşıldı. Uzun olacağını düşündüğüm direniş döneminde, AKP gibi “aynı soy”dan siyasal yöneticilerin devlet yönetiminde olması bizim talihsizliğimizdir. Sonuna kadar götüremezler. Mücadelenin çetin evresinde Atatürkçü, laik, demokrat güçlerin bu mücadele bayrağını eline alıp kararlılıkla yükselteceğine inanıyorum.
Bu değerlendirmeyi ne yazık ki edebiyat ve sanat örgütlerinin açıklamalarında görmedik. Emperyalizmin bunca gürültüsünden bile uyanmayıp “emperyalizm” lafının geçmediği açıklamalar yapan PEN gibi örgütlerden artık yetmiyor. Kozmopolitik, ülkesine halkına yabancılaşmış edebiyatçılar topluluğu... Halk ve olaylar nezdinde karşılıkları bunun için yok.
Bu mücadelenin “Tam bağımsız Türkiye”yle sonuçlanacağını gün gibi görüyorum. Bu paslanmış örgütler silinecek, pırıl pırıl örgütler mücadele içinde bugünden yaratılacak...

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.