GÖRSAV ve ödül alan 12 kadın

GÖRSAV, bu yıl kariyer yolculuklarıyla yol haritası yaratmış, sanatçı duruşlarıyla örnek olmuş, başarılarıyla Türkiye’yi uluslararası platfromlarda temsil etmiş 12 bilge kadına ödüller verdi

GÖRSAV ve ödül alan 12 kadın
28 Mart 2015 Cumartesi 12:40

Fatma Vatansever 
GÖRSEL Sanatlar Vakfı (GÖRSAV) Tanıtım Koordinatörü ve Mütevelliler Heyeti Üyesi Asuman Karaşabanoğlu ile GÖRSAV etkinlikleri üzerine bir konuşma yaptık. Etkinlikleri için yapılan çalışmalarını bize açıkladı.
Asuman Karaşabanoğlu: Türkiye’nin ilk tasarım okulu Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksek Okulu’nun hocalarının ve mezunlarının kurduğu bir vakıftır Görsel Sanatlar Vakfı (GÖRSAV). Sanat üretenlerin kurduğu bir vakıf olması nedeniyle sanatla ticaret yapan bütün kurumlardan ayrılır. Üniversite, intibaktan sonra Marmara Üniversitesi bünyesinde Güzel Sanatlar Fakültesi olarak devam etmektedir. Kurucuları, mütevellileri ve üyeleri memleketimizde kurulmuş bütün güzel sanatlar fakülteleri yöneticileri, eğiticiler, sanat yaşamında çok önemli isimler, iş dünyasına farklı disiplinlerdeki sektörlere genel müdürler armağan etmiş bir ocaktır.
8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle de 2 yıldır ‘Cam Tavanı Delen Kadınlar’ adıyla bir etkinlik yapmaktadır. 
12 BİLGE KADINA ÖDÜL VERİLDİ
Bu etkinliğe kadın sanatçıları SİMURG - Zümrüdü Anka efsanesiyle çağırmaktadır.  Anka, kuşların bilgesidir. Kaf Dağı’nda yaşar. Ona ulaşmak için yedi dipsiz vadi geçilir. Ankanın bir ritüeli vardır. Ölümüne yakın yuvasını ateşe verir. Yuvası mezarı olur ve külleriyle dolar. O küllerden yeni bir kuş hayata gelir. Anka, küllerinden yeniden doğar. GÖRSAV, bu yıl kariyer yolculuklarıyla yol haritası yaratmış, sanatçı duruşlarıyla örnek olmuş, başarılarıyla Türkiye’yi uluslararası platfromlarda temsil etmiş 12 bilge kadına ödüller verdi. GÖRSAV Görsel Sanatlar Vakfı tarafından düzenlenen “Cam Tavanı Delen Kadınlar” adlı karma resim sergisi 11 Mart - 22 Mart 2015 tarihleri arasında Beylerbeyi Sarayı, Tünel Galeri’de seyircileriyle buluştu. Bu sergimiz, cam tavan sendromu denen, öğretilmiş çaresizliği aşarak görünmez engelleri aşan kadınlar tarafından diğer kadınlara örnek olmak ve cesaret vermek için düzenlendi. Özellikle kadına yönelik şiddetin yoğunluğunu  artırdığı  bugünlerde, “Bu bir anma, bir kutlama değil, kadın emeğine saygı duruşu günüdür” anlayışıyla ortaya çıkan sergimizin, kadına, kadınsal duruşa, kadının emeğine ve kadının gücüne inancın ve saygının oluşmasına, sanatın sınır tanımaz boyutları sayesinde  katkıda bulunacağına inanıyoruz.
Aynı kuşlar birlikte uçar. Dolayısıyla aynı okulun mezunlarının yarattığı bu sosyoloji samimidir, gerçektir. Kadın erkek sanatçıların el ele emek vererek yarattıkları bir etkinliktir. Kadına saygının ete kemiğe bürünmüş halidir. Ve tendedir erkek kadın, ruhun cinsiyeti yoktur. Önce insan olabilmeliyiz. Kadın erkek el ele aynı hedefe bakabilmeliyiz. Bu sergi, kadın erkek birlikte emek vererek hazırlanmıştır.
'CAM TAVANI DELEN KADINLAR'
Cam tavan sendromu, kadın hareketlerinde önemli bir eşiği simgeler. Görünmeyen engelleri öylesine içselleştiririz ki; bütün donanımımıza rağmen karar vermek, inisiyatif kullanmak artık imkansız olur. “Bu bir eşiktir.” Bunu aşmayı başardığınızda hiçbir şey eskisi gibi değildir artık. “Bu yeniden doğuştur.” Bunu başaran 12 sembol kadın ödül aldılar. Ödül alan kişiler; Muazzez İlmiye Çığ, Prof. Rüksan Günaysu, Prof. Güler Ertan, Prof. Nazan Erkmen, Prof. Ozanay Omur, Prof. Günay Atalayer, Pınar Türenç, Leyla Pınar, Nilgün Onat, Belkıs Özener, Prof. Güngör Güner, Reyhan Kaya Küçük. 40 çocuğa burs veren ve sertifika alan kişiler; Ayla Güzeldemir, Tülin Serpen, Seniye Uçarkuş, Senay Özadam, Mezin Şahin, Mübin Özmansur, Nurcan Onart, Özcan Haker, Dr. İsmet Birgül, İnci Tunca, Gülsen Coşkunay, Oksan Atasoy, Aysel Uslu, Handan Ergunlu, Nurdan Kuman, Aysen Wolf.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.