Göç’ün acımasız gerçekliği

Kalabalık bir aydın topluluğu ile 8 Nisan’da açılışı yapılan serginin birinci bölümü, “Martılar”, “Dikenler”, “Kır çiçekleri”, “Van’da ilkbahar” isimli dizi resimlerinden oluşuyor.

Göç’ün acımasız gerçekliği
25 Nisan 2016 Pazartesi 15:19

Alpay Tuğlu

Kalabalık bir aydın topluluğu ile 8 Nisan’da açılışı yapılan serginin birinci bölümü, “Martılar”, “Dikenler”, “Kır çiçekleri”, “Van’da ilkbahar” isimli dizi resimlerinden oluşuyor. İkinci bölümünü Van’ın köy yaşamını anlatan “Çoban,” “Tırpancı” ve “Yeter” isimli tablolar oluşturuyor. Son bölümde ise şehirlere göç etmiş insanların yaşam mücadelesindeki sıkışmışlıklarını ve tedirginliklerini anlatan “Mola”, “Yalnız”, “Hamal ve Martılar” isimli büyük yağlı boya tabloları görüyoruz..
Görsel estetik açısından gerçeklik ve konu açısında toplumsallığı öne çıkaran “Toplumsal gerçekçilik” anlayışının önemli temsilcilerinden Cemil Altaylı, çalışmalarını Van ve İstanbul’daki atölyelerinde sürdürüyor. Altaylı ile resimleri hakında bir söyleşi gerçekleştirdik.
Göç olunca toprakta küsüyor

- ‘Dikenler’ ile göç’ün ne ilişkisi var?..
Dikenler göç’ün devamıdır. Dikenleri göç ile birlikte yaptım. Eski zamanlardan bu güne kadar Van’da, Selçuklular, Urartular, Ermeniler, Türkler yaşamışlar. Burada yaşayan bu ırklar, coğrafi nedenlerden dolayı sürekli olarak bir göç süreci yaşamışlar. İnsanlar bu topraklardan göç edince haliyle toprak da bu insanlara küsüyor. Toprak küsünce de sadece dikenler kalıyor. Aslında bu olayı en iyi ünlü halk ozanımız Aşık Veysel anlatıyor. “ Karnın yardım kazmayınan belinen/ Yüzün yırttım tırnağınan elinen/ Yine beni karşıladı gülünen/ Benim sadık yarim kara topraktır.” İnsanlar toprakla ilgilenmeyince meydanda sadece dikenler kalıyor.

CUMHURİYET DEVRİMİ İLE KURTULACAĞIZ
- ‘Mola’ isimli resimle neyi anlatmayı amaçladınız?

Bu adam, çöp kutularından kağıt topluyor. Günde 80 kilo kağıt topluyor. 20 Tl para kazanıyor. Bu para ile evini geçindirmeye çalışıyor. Gazetelerden okuyoruz. Adam üniversiteyi bitirmiş öğretmen olmuş. Kağıtçılık yapıyor. Çünkü kurada öğretmenliği çıkmamış. Cumhuriyetimizin en önemli değerleri olan öğretmenlerimizi maalesef bu duruma düşürdüler. İnşallah Cumhuriyet devrimlerini tamamlayarak bu çilelerden kurtulacağız.

SERMAYESİ SADECE SEMERİ
- ‘Hamal ve Martılar’ isimli yağlıboya tablonuzu hangi duygularla yaptınız?

Anadolu’da köylerde maalesef toprak devrimini yapamadık. Bu yüzden işsiz kalan köylüler şehirlere göçmek zorunda kaldılar. Büyük şehirlerde tutunmaya çalışan büyük bir işsizler ordusu var. Bu resmimde, semayesi sadece semeri olan sigortasız, sendikasız geleceği belli olmayan insan portresini anlatmaya çalıştım. Tek sermayesi semeri ve tedirgin..

- Peki ‘Yalnız’ isimli tablonuz?
Yukarıda nedenlerinden bahsettim. Bu insan ordusundan birde semeri dahi olmayanlar var. Bir meslekleri yok. Maalesef bu insanlar sokaklarda ve parklarda yatıyor. Büyük şehirlerde bu insanlara çok sık rastlıyoruz. Acı ama gerçek bir durum bu.

CEMİL ALTAYLI KİMDİR?
1952 yılında Van’da doğdu. İlk Orta ve Lise’yi Van’da okudu. Güzel Sanatlar Akademisi Resim Bölümü’ne girdi. 1975 Yılında mezun oldu. Yurdun değişik yerlerinde resim öğretmenliği ve Kültür Bakanlığı’na bağlı Van Güzel Sanatlar Galerisi’nde yöneticilik yaptı. Yurt içinde ve yurt dışında birçok karma sergiye katıldı.  

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.