Fikret Otyam: İşçi Partiliyim, 35 yıldır Aydınlık’ta yazıyorum

Aydınlık’ın çınarı önceki gün 89 yaşına bastı. Doksana bir kala adlı gecenin sürprizi, kurulan Fikret Otyam Kültür ve Sanat Vakfı oldu. Otyam, yine davetlileri Aydınlık okumaya çağırdı

Fikret Otyam: İşçi Partiliyim, 35 yıldır Aydınlık’ta yazıyorum
21 Aralık 2014 Pazar 10:30

BİR nesil Anadolu’yu önce onun kaleminden tanıdı... Röportajlarıyla belleğimize giren Anadolu, resimleriyle ve fotoğraflarıyla hiç çıkmamacasına kazındı. Topraksız köylüler... Susuz ama bereketli topraklar... Mayınla parçalanan hayatlar...  GAP’ın manevi babası diye anılıyordu... Ne diyordu Ahmet Arif, “Objektifi yüreğine takan adam”. O hep bu topraklar için yazdı, çizdi. 100’e yakın sergi... Binlerce fotoğraf, onlarca kitap... 40 yıllık can yoldaşı sanatçı Filiz Otyam’ın deyişiyle “üretim ustası”. 35 yıllık Aydınlıkçı, İşçi Partisi’nin neferi. 

Fikret Otyam önceki gün, 89. yaş gününü dostlarıyla kutladı. Maltepe Belediyesi’nin düzenlediği “Doksana bir kala” etkinliğinde Fikret Otyam Kültür ve Sanat Vakfı’nın ‘Vakıf Senedi’ de Otyamlara teslim edildi. Çok sayıda sanatçı, gazeteci, yazar gecede konuşma yaptı. Geceyi özetleyen konuşma ise eski CHP milletvekili Onur Öymen’den geldi. Bakın Öymen ne anlattı: “Fransız yazar Jean Paul Sartre yazılarında De Gaulle’ü sert bir şekilde eleştiriyormuş... Çevresindekiler, ‘Efendim, susturalım’ deyince, De Gaulle karşı çıkmış... ‘Bunu yapamazsınız, Sartre Fransa demektir’ demiş. Fikret Otyam da Türkiye demektir.”

Fikret Otyam, gecenin sonunda bu vefa dolu etkinlik için teşekkür etti. Otyam, “Bunun adı vefadır. Eğer bireyde vefa yoksa, toplumda vefa yoksa bırakın gitsin gayyanın dibine. Ben, vefayla yaşadım, beni yaşatan insanların vefası, sevgisi olmuştur” diye konuştu.

‘NAMUSSUZ AMERİKA’

Fikret Otyam duyduğu bir acıyı da paylaştı. 1961 yılında Diyarbakır’da Ankara Radyosu için yaptığı yayında dönemin hükümetine yönelik sarf ettiği, “Bu halkın üstüne kılıçla gidin. Ama sevgi kılıcıyla yoksa bayrağımızın, sınırımızın şekli değişir” sözlerini hatırlatan Otyam, “Namusuz Amerika ve it güruhu Türkiye’yi parçalamak için her şeyi yapıyor. Eğer o günlerde sözlerim dinlenmiş olsaydı ne bayrağımızı indirme imkanı bulacaklardı ne de haritalar değişecekti” dedi. İşçi Partisi üyesi olduğunu gururla söyleyen usta, geceye katılanlara da “80’den beri önce haftalık şimdi de günlük Aydınlık’ta yazıyorum. Yarın herkes bir Aydınlık alsın” demeyi ihmal etmedi.

KIZININ GÖZÜYLE OTYAM

Fikret Otyam’ın kızı Elvan Baransel, kendisi için baba kelimesinin ne ifade ettiğini şu sözlerle anlattı: “Baba, her zaman lavanta kokan demektir. En güzel portakal ve incir reçeli yapan demektir. Küçük yaşta okumayı sevdiren, akşamları mutfağı karanlık odaya çevirip birlikte fotoğraf tab etmek demektir. Tek maaşla kolejde okutan, lise mezuniyeti hediyesi olarak Doğu ve Güneydoğu Anadolu gezisine götüren demektir. Meslek büyüğü ve meslektaş demek, tuvalleri renk cümbüşüne çeviren güzel gözlü kadınlar çizen demektir. Onur, ilke, büyüğe saygı, küçüğe sevgiyi öğreten demektir. Çıkarsız, beklentisiz sevmeyi öğüt veren demektir. Lavanta kokulu babam, tüm bunları bana öğrettiğin ve yaşattığın için teşekkürler.”

YENİ OTYAMLAR YETİŞECEK

Fikret Otyam Sanat ve Eğitim Vakfı’nın “Vakıf Senedi”, ustaya CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç tarafından verildi. Vakıf, Fikret Otyam’ın kitaplarını basacak. Elde edilen gelirle, yeni Fikret Otyamlar yetişecek.

Fikret Otyam’ı yıllar önce Cumhuriyet gazetesindeki röportajlarıyla tanıdığını dile getiren Kemal Kılıçdaroğlu, insanların Otyam’ın fotoğraflarıyla Güneydoğu’yu, bölgeyi, bölgenin dramını, kültürünü tanıdığını söyledi. Kılıçdaroğlu, Otyam’ın sanata katkı yapan önemli kilometre taşlarından biri olduğunu açılacak müzeyle birlikte Fikret Otyam adının kalıcılığını sürdüreceğini belirtti. Ali Kılıç da, “Sanata ve sanatçıya yaşarken sahip çıkmalıyız dedik. Vakfı kurduk, 3 katlı Fikret Otyam Müzesi’ni de hayata geçirmek için çalışıyoruz” dedi. Hüseyin Turan, Erdal Erzincan ve Zeynep Karababa’nın türkü ve barak havalarıyla gece son buldu.

ERENLERİN SAZI ‘USTA’DA

Avcılar Belediye Başkanı Handan Toprak Benli, Fikret Otyam’a bir sürpriz yaparak ‘dede sazı’ hediye etti. Otyam sazı alarak öptü. Handan Toprak Benli, dede sazının anlamını şu sözlerle açıkladı: “Dede sazı telli kitaptır. Anadolu’nun gizli kalmış kültürü yakılabilir. Ama türküleri yakamazlar. Bu saz, Anadolu’nun 1400 yıllık aydınlığını yansıtır. Onu yansıtmak da bugün Otyam’a yaraşır.”

NE DEDİLER?

Zeki Sezer

Eski DSP Genel Başkanı

Anadolu’yu önce onun yazılarından tanıdık. Sanata, fikir hayatına katkıları Türkiye sınırlarını aşan bir usta.

Erkan Önsel

İşçi Partisi Yöneticisi

Fikret Ağabey; Necati Cumalı, Cemal Süreyya gibi hayatının önemli bir döneminde Aydınlık ailesinin bir ferdidir. Devrimci bir aydındır. İşçi Partisi üyesidir.

Ali Öztunç

RTÜK Üyesi

Onun yazıları ve çizimleriyle verdiği bağımsız Türkiye yaratma mücadelesini hepimiz paylaşıyoruz. Umut ediyorum, 100’e bir kalada buluşacağız.

Mehmet Sabuncu

Aydınlık Gazetesi G.Y.Y.

Aydınlık Fikret Ağabeyin her türlü gericiliğe, tutuculuğa ve bölücülüğe karşı tavrından feyz alarak yayımlanıyor. Onun, kişilikli tutumu bize yol gösteriyor.

Özgen Acar

Yazar

Cumhuriyet bürosunda Otyam nöbetteyse bilin ki, o gün asıl nöbetçi sizsinizdir. Mutlaka balık alır, Orhan Pekerler, Ahmet Arifler, Aşık Veyseller gelir... Dostluklar, sohbetler olur. Seni tanıdığım için çok mutluyum.

Ataol Behramoğlu

Şair- Yazar

1960’lı yıllardaki ilk gençlik yıllarımızda o sırada temsilcisi olduğumuz Cumhuriyet gazetesindeki bürosunu evimiz gibi her an uğradığımız her derdimi paylaştığımız bir mekana çevirmişti. Tanıdığım en dost, en insancıl, en yaşama sevinci içten ve yüksek kişidir.

Selahattin Duman

Yazar

Türkiye’de gazeteciliğin de sanat olabileceğini gösteren iki efsane isim var. Biri Yaşar Kemal, diğeri de Fikret Otyam. Kitaplarını döne döne bir daha okuyorum.

Şükrü Küçükşahin

Yazar

Sanat yoksa ileri toplum da yok. Keşke bin tane daha Otyam’ımız olsa...

Hüseyin Turan

Sanatçı

Manevi babam, nikah şahidim. Onunla aynı havayı solumaktan çok mutluyuz.

Ahmet Say

Sanatçı

Toplumda ezilen kesimlerin gerçeğini yılmadan haykırdı. Otyam, o zaman konuşulamayan Alevilik gerçeğini yazan tam bir yurtseverdir.

KİMLER VARDI?

Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç’ın ev sahipliğinde Cevahir İstanbul Asia Hotel’de gerçekleştirilen doğum günü kutlamasına, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Genel Başkan Yardımcısı Ercan Karakaş, İstanbul Milletvekili Kadir Gökmen Öğüt, Antalya Milletvekili Deniz Baykal, Eski CHP Milletvekili emekli Büyükelçi Onur Öymen, İstanbul İl Başkanı Murat Karayalçın, eski DSP Genel Başkanı Zeki Sezer, İşçi Partisi Yöneticisi Erkan Önsel, Aydınlık Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Mehmet Sabuncu, Adıyaman Tut Belediye Başkanı Cemal Avcı, Fikret Otyam’ın eşi Filiz Otyam, kızları İrep Meliha Bilgiç, Elvan Baransel ve Döne Otyam’ın da aralarında bulunduğu siyaset, sanat ve medya dünyasından çok sayıda kişi katıldı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Davetçi - 6 yıl önce
kk o davete ne yüzle gelmiş???