Erik Truffaz’dan İstanbul’a Suit

Yarın gece 22. İzmir Avrupa Caz Festivali başlıyor. Festivalin açılış konseri de Erik Truffaz’ın 'Taksim Suite' eserinin dünya üzerinde ilk sunuluşuyla gerçekleşecek. Klasik müzikle cazın bir araya geldiği 'Taksim Süit'te piyano ikilisi Ufuk ve Bahar Dördüncü kardeşler ile caz trompetçisi Erik Truffaz bir araya geliyor

Erik Truffaz’dan İstanbul’a Suit
04 Mart 2015 Çarşamba 14:05

FRANSIZ caz trompetçisi Erik Truffaz, 2012’de yayınladığı "El Tiempo de la Revolución" albümünde "İstanbul Tango" isimli bir parçaya yer vermişti. Ülkemizde de sevilen Truffaz, İstanbul sevgisini şimdilerde de yeni bir proje ile daha sunuyor. “Taksim Suite” adını taşıyan bu çalışma klasik müzik ile cazı da birleştiren bir sentez olma özelliğini taşıyor.
Yarın başlayacak olan 22. İzmir Avrupa Caz Festivali Erik Truffaz’ın “Taksim Suite” eserinin dünya üzerinde ilk sunuluşuna ev sahipliği yapacak. Klasik müzikle cazın bir araya geldiği “Taksim Süit”te klasik piyano ikilisi Ufuk ve Bahar Dördüncü kardeşler ile caz trompetçisi Eric Truffaz bir araya gelmiş. İşte bu projenin ilk sunumu da 5 Mart gecesi İzmir Avrupa Caz Festivali’nin açılış konserinde gerçekleşecek. 

SIRADIŞI BİR CAZCI
Erik Truffaz alışılageldik bir caz müzisyeni değil. Caz müziğini elektronika, drum 'n' bas ve hip-hop gibi yeni akımlarla buluşturmaktan çekinmeyen Truffaz, sıradışı bir trompetçi olmayı ziyadesiyle hakediyor. Caz fusion tarzı içinde yaptığı yenilikçi tavırlarıyla bir çok eleştirmen tarafından da Miles Davis’e bile benzetiliyor.   1993 yılında Fransa’nın prestijli caz ödüllerinden, “Jury de Concours National de la Defence” tarafından verilen “Prix Special” ödülünü alan Erik Truffaz, aynı yıl, daha birçok kez sahne alacağı dünyanın en önemli caz festivallerinden “Montreux Jazz Festival”inde ilk kez performans sergilemişti.
Yeni projesi “Taksim Suit” ile ülkemize bir kez daha gelecek olan Erik Truffaz eserini şu sözlerle tanımlıyor: “Taksim Süit, 2 piyano, akustik trompet ve Üç bölümden oluşan çalışmada  oluşmuştur, üç değişik hava içerir ve bilhassa İstanbul’un sihirli ve şiirsel havasını taşır. Eser yazımında iki tip çalışma kullanılmıştır, minimalist formu içeren Reich & Adams’in yazım stili ve ayrıca romantik, modern ve caz formunu içeren kısımlar. Bu kısımlarda da Keith Jarret ve Erik Truffaz’nın stilini hissedebiliriz. Ufuk ve Bahar piyanolarla modernlik ve çağdaşlık tarafını büyülü bir şekilde sunarken Erik Truffaz bu muhteşem şehrin etkisi altında kalarak oryantal tonalitelerle onları tamamlar. Eser, esrarengiz bir hava taşıyarak başlar, trompet müezzini taklit ederken piyanolar tellerle değişik sesler çıkararak ona cevap verirler. Bu giriş yavaş bir gelişme ile güzel bir choral haline dönüşür ve yavaşça 2. Piyano tarafından yön değiştirir. Bu gelişme sonucu 2 piyano birbirini bulur ve ritmik bir kısım oluştururlar. Bu ritmik kısma trompet yavaş ve derin bir tema ile katılır. Bu bölümün devamı daha virtuose ve hızlı bir bölümü getirir. Böylelikle yepyeni dinamik bir bölüme girmiş oluruz. 2. bölüm yavaş bir bölümdür. Bölümün havası romantik ve melodiktir. Bazen 5/4 bazen 3/4 lük kısımlar müziğe esneklik getirir. Minör tonalitelerde bu bölümü yaşarız. Final bölümü daha tekrarlamalı, ses ve ritim olarak zamanımızın hayatını bize hatırlatır. Piyanoyu kullanma şekline gelince sanki elektronik bir alet kullanıyormuşuz gibi düşünülmüştür. 2 piyano birbirlerini ritmik olarak tamamlayarak öne çıkarlar.”

İSTANBUL TEMASINDA CAZ KLASİK BULUŞMASI
Erik Truffaz’ın “Taksim Suiti”nde klasik müzik kökenli piyanistlerimiz Ufuk ve  Bahar Dördüncü kardeşler  günümüzün önemli yorumcuları arasında sayılıyor. Klasik müzik disiplini içinden gelseler de Fransız müziğiyle yakın bağlar içinde olmaları bu projede Truffaz’la buluşmalarını sağlamış. 5 Mart gecesi, Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde yapılacak olan 22. İzmir Avrupa Caz Festivali’nin açılış konserinde dünyada ilk kez seslendirilecek olan “Taksim Suit” eserinde Ufuk ve Bahar Dördüncü piyanoda yer alırken, tompette Erik Truffaz,  basta Marcello Giuliani, davulda Marc Erbetta ve Hammond orgda da Benoît Corboz’dan oluşan bir grup eşlik edecek. 
Erik Truffaz’ın eserinin İstanbul’u konu alması ve dünya üzerinde ilk kez ülkemizde seslendirilecek olması heyecan verici. Ancak eser her ne kadar İstanbul ile ilgili olsa da sanş İzmir’lilere güldü. Çünkü bu eseri ilk kez onlar dinleyecek.İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.