Düğün salonundaki rockçılar: Derdiyoklar

Bir dönemin kaset kapaklarından aşina olduğumuz Derdiyoklar, 30 Ocak tarihinde ‘Saykodelik Gece’ ile İstanbul’un algı kapılarını açacak. 80’lerde Almanya’daki gurbetçi işçilerimizin gecelerinde, düğünlerinde çalan Derdiyoklar, ülkemizin önemli saykodelik rock grubu Dinar Bandosu’yla birlikte Tunnel Sahne’de konsere çıkacak

Düğün salonundaki rockçılar: Derdiyoklar
28 Ocak 2015 Çarşamba 17:58

Aptülika
Sahnede biri elektro gitarda, diğeri ise bateride iki adam duruyor. Kıyafetlerine bakınca bir folklor ekibine has giysilerinin altına eşlik eden şehirli spor ayakkabılarının tezatını görüyoruz.   
Bu ahval içinde gitarist mikrofona eğilerek,”Arap atlar yakın eder ırağı / Yüce dağları aşan yollar bizimdir / Bizim!” dedikten sonra gitarına oldukça elektrikli vurmasıyla birlikte görüntüsünden umulmayacak bir halde rock gitaristlerine has zıplayışıyla müzik başlıyor. Okunan “Dadaloğlu” türküsünün rock yorumu. Bateriste kulak verdiğimizde gitaristten eksik kalmayan bir ataklıkta, neredeyse devamlı bir soloda gibi. Bununla da kalsa iyi, bir bakıyoruz ki vokali de davulcu yapıyor.
“Dadaloğlu” şarkısı 10 dakikayı aşan bir yorumla seslendirilirken, gitaristin saz tınılı elektro gitarının sesi ortalığa bir rock konseri havasında yayılırken, kendisini de kimi zaman tiyatral bir gösteride kimi zaman da Jimi Hendrixvari gitar gösterileriyle görüyorduk. Bu gösteri sürerken öndeki orga yönelen gitarist, gitarını arkasında çalarken, eğilip burnuyla da orgu çalacaktı. Finale doğru gene tiyatral bir şekilde içinde ironi de bulunan tuluat gösterisiyle gitar yere konulup, ayak tuşeleriyle çalınacaktı ve o 70’lerin rock gruplarına has gitar kırma gösterisi gerçekleşme teşebbüsünde kalarak parça son bulacaktı.
80'LERİN KASETLERİNDE FARK EDEMEDİĞİMİZ VAHA
Yukarıda anlattığım ne 70’lerin Anadolu Rock gruplarından birinin Fitaş Sineması’nda verdiği ne de gene aynı tarihlerde batılı bir grubun konserine aitti. Bu 1984 yılında (büyük ihtimalle) Adana’da yapılan bir düğünde gerçekleşiyordu. Gene ihtimali heybetli bir şekilde ora eşrafının zengin ve hatırlı bir kişisinin düğününe Almanya’dan davet edilen bu ikilinin ismi “Derdiyoklar”dı.
Derdiyoklar’ı 80’lerin kaset döneminde seyyar kaset satıcılarının el arabası biçimindeki tezgahlarında arabesk, türkücü kasetlerinin arasında görür ve bir anlamda burun kıvırır, geçerdik.  Portakal renginde şalvarları, uzun saçları ve ona eşlik eden yoğun sakalları ve ellerinde tuttukları birbirine eklemlenmiş elektro gitar ve bağlamaları ile esprili türkü ile arabesk arasında bir şey yaptıklarını anlardık. Hani benzetsek benzetsek uzun sakallarıyla rock dünyasının en başarılı triosu ZZ Top’a yakın bir görüntü benzerliği kurabilirdik. 
Onlarla kafama bir balyoz yemiş gibi tanışmam, internetin yayılıp, “You Tube” denilen hareketli görüntü paylaşım sitesiyle olacaktı.  Bu videoların hepsi düğün salonlarındaydı ama bir konser lezzetindeydi. O menşei büyük ihtimal kendi tasarımlarına ait elektro gitarlar kimi zaman bir kaleşnikof şeklinde kimi zaman da bir tırpan şeklinde ve onlardan çıkan elektro gitar ile saz arası sese de şaşmamak mümkün değildi. 
Anadolu düğün kültürü Rock ile buluşunca...
Herşey 1972 yılında Malatya’nın Fethiye beldesi, Yukarı Tencı Obası’ndan İstanbul’a gelen Ali Eker Aydoğan’ın Unkapanı’na varıp IMÇ’deki plakçılardan birinde “Derdiyok” isimli 45’lik plağını çıkartmasıyla başlamış.  O yıllarda Türkiye’de ilk defa bağlama düzeniyle bateri, gitar, klavyeyi birleştirmiş, Ali Eker Aydoğan. Ama yapılan bu plak tutulmayınca Aydoğan, 1974 yılında Almanya’ya giden işçilerimizin arasına katılarak Darmstadt’a gitmiş. Burada kendi köyünden olan İhsan Güvercin’le tanışacak ve Derdiyoklar ikilisini kuracaklardı. Düğündü, konserdi, gazinoydu derken gurbetçilerimize yönelik müzik yaparlarken, 1979 yılında da “Derdiyoklar” isimli ilk kasetleri  Türküola firmasından çıkacaktı. Dönemin disko modasına uyan sentezleri birbiri ardına çıkarak moda olduğu yıllarda onları da Modern Folk - Disko Folk denilen tarzda görecektik. 
Türkiye ve Avrupa arasında bir köprü oluşturan Derdiyoklar, Anadolu düğün kültürünü  Avrupa’ya taşıyarak yeni bir bir boyut kazandırdı. Bugüne kadar 15 kaset (albüm) çıkartan ikiliden, 1986 yılında İhsan Güvercin ayrılınca Derdiyoklar ya başka isimlerle ya da Ali Eker Aydoğan tek başına olarak ama illa ki “Derdiyoklar” olarak devam etmiş.  
2000'LERDEN SONRA KEŞFEDİLİŞ
Derdiyoklar grubunu 80’li yılların kasetlerinde ve “Alamancı” diye isimlendirilen gurbetçi işçilerimizin geceleri ve düğünlerinden hafif tebessümle hatırlayanlar, 2000’lerin başında yeni bir keşifle karşılaşacaklardı. Bu keşfi gerçekleştirenler daha çok rock, punk, caz tarzlarına meraklı insanlardı.  Kısaca Derdiyoklar, yıllar sonra düğün salonlarından caz ve rock sahnelerine taşınacaktı. 
Geçtiğimiz yıllarda İstanbul’a gelen Derdiyoklar, Babylon’da unutulmaz bir konser vermişti. O günkü buluşmanın tadına doyamayanlar, yeni keşiflere açılmak için şimdi de 30 Ocak tarihini bekliyor. O gün Derdiyoklar grubu ülkemizin önemli saykodelik rock grubu Dinar Bandosu’yla birlikte Tunnel Sahne’de konsere çıkacak. “Saykodelik Gece” adı verilen konserde inanılmaz sahne şovlarına imza atmış, Anadolu pop ve disko folk’a yön vermiş Derdiyoklar ile 2000’li yılların ortasından bu yana sayısız başarılı konser vermiş, 3 stüdyo albümü bulunan Dinar Bandosu aynı sahnede buluşacakmış. Eh ne diyelim... Yeni keşiflere hazırlıklı olmanız, menfaatiniz icabıdır.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.