Doğa sizi çağırıyor

Farklı kuşaklardan 52 sanatçının, modern insanın doğa ile ilişkisini sorgulayan 'Doğa seni çağırıyor' isimli resim ve heykel sergisi, Zorlu Center'de açıldı

Doğa sizi çağırıyor
04 Mart 2015 Çarşamba 13:15

Alpay Tuğlu
TÜRKİYE'deki doğa koruma çalışmalarını 39 yıldır sürdüren Doğal Hayatı Koruma Vakfı'na bir destek de sanatçılardan geldi. Sergi, Türkiye'nin önemli ressamlarından 52 sanatçının yapıtlarından oluşuyor. Garanti Bankası, Zorlu Center Performans Sanatları Merkezi ve Beyoğlu Akademililer Sanat Merkezi’nin desteğiyle düzenlenen sergi, anlatım tarzı dışında sanatsal özellikleri ve farklılıkları ile de dikkat çekiyor.
Serginin küratörü Denizhan Özer sergi için hazırlanan katalogun girişinde şunları söylüyor. “Soluduğumuz hava, kullandığımız su, üzerine bastığımız toprak, yediğimiz yiyecekler ve her gün daha fazla kirlenmekte kısacası insanın sahip olma isteğine bağlı olarak ekolojik denge hızlı bir şekilde yok olmaktadır.”  Özer, doğanın kapitalizm tarafından hunharca kullanıldığını belirtti.

ÇEVRE PROJELERİNİN ÖNCÜSÜ
Yıllardır, küresel iklim değişikliğinden temiz su kaynaklarının kirlenmesine, çarpık kentleşmeden türlerin yok oluşuna kadar onlarca farklı çevre sorununa karşı mücadele eden Doğal Hayatı Koruma Vakfı'nın Genel Müdürü Tolga Baştak ile vakıf ve sergi hakkında şunları söyledi: “WWF dünyanın en büyük çevre kuruluşlarından biri. 80’den fazla ülkede ofisimiz ve 5 milyondan fazla destekçimiz var. WWF-Türkiye'de bu büyük ağın bir parçası.”
“Hatay’daki dağ ceylanları, Gediz ve Büyük Menderes deltalarında üreyen tepeli pelikanlar, Muş’taki toy ve telli turna ile İğneada’daki akkuyruklu kartallar bu dönemin projeleri. Sadece hayvan türlerini değil önemli doğa alanlarının korunması için de çalışıyoruz. Türkiye’nin Canı Kampanyası’na yapılan bağışları, bu bölgelerde koruma çalışmaları yapan sivil toplum örgütlerine aktarıyoruz.”

HEM SANATÇI HEM DE YÖNETİCİ

Serginin koordinatörü ve sanatçısı, Avukat Akın Bilici, vakıf  ve sergi hakkında Aydınlık'a şu bilgileri verdi. 
“Garanti Bankası, Zorlu Performans Sanatları Merkezi, Beyoğlu Akademililer Sanat Merkezi, Renk Matbaası, Roka Davet, Sergi Kur gibi kuruluşlar serginin gerçekleşmesi için kurumsal desteklerini ortaya koyarlarken Denizhan Özer tüm küratörlük bilgi ve deneyimini, Evrim Aytemür ise yapmış olduğu sergi kataloğu grafik tasarımıyla kişisel emeğini vakfa bağış olarak sundular”
Sergi, 8 Mart 2015 tarihine kadar ziyaret edilebilecek.

KATILAN SANATÇILAR
Ahmet Merey, Ahmet Umur, Deniz Akın Ekici, Aslı Altınışık, Aslı Özok, Aydın Ayan,  Ayşe Tanay, Ülgen,  Ayşenur Köksal, Bedri Baykam, Burçin Erdi, Çetin Pireci, Deniz Gökduman, Deniz Uluğ, Devrim Erbil, Eda Çığırlı, Ekrem Kahraman, Emel Yurdakul, Ergin İnan, Eylül Köksümer, Fatma Mollaoğlu, Fevzi Karakoç, Gizem Enuysal, Hakan Kalay, Hayri Ağan, Hülya Küpçüoğlu, Hülya Sözer, Hüsnü Koldaş, Işıl Güleçyüz, İrfan Okan, Joel Menemşe, Kemal İskender, Leyla Küçük, Mahir Güven, Mahmut Aydın, Mehmet Özenbaş, Murat Mizrahi, Muzaffer Akyol, Nedret Sekban, Pınar Yeşilada, Resul Aytemür, Serap İskender, Suat Akdemir, Süleyman Erdal, Şifa Girinci, Tan Taşpolatoğlu, Tomur Atagök, Vasıf Pehlivanoğlu, Veysel Günay, Yağmur Yılan, Yasemin Kuşi, Yıldız Doyran, Zahit Büyükişleyen.      


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.