Deniz’e adanan ağıt

Yusuf Aslan’ın vurulduğu yer Mevlüde Günbulut’un evinin yakınındaydı. Günbulut, Yusuf’un yaralanmasını, Deniz’in Gemerek’te yakalanmasını ‘Deniz Gezmiş Ağıtı’na böyle yaktı

Deniz’e adanan ağıt
24 Nisan 2016 Pazar 11:17

Hikmet Çiçek

“Bak Deniz, senin için ağıt yazılmış.”
Avukat Niyazi Ağırnaslı, 1971 yılında Mamak Cezaevi’nde Deniz Gezmiş’e ağıtı verirken böyle söylüyordu. Deniz okudu: “Şarkışla’ya düşürmesin/ Allah sevdiği kulunu/ Gemerek’te çevirmişler/ Deniz Gezmiş’in yolunu...”
“Kim yazmış?” diye sordu, Deniz. Ağırnaslı, “Bilmiyorum, halktan biri işte” diye yanıt verdi.
Halk ozanı Mevlüde Günbulut’un evi Şarkışla’nın merkezindeydi. Karşısında kaymakamlık binası bulunuyordu. 16 Kasım 1971’de Yusuf Aslan’ın “uzatmalı itin biri” tarafından vurulduğu Kavaklıpınar çeşmesi de evin hemen yakınındaydı. Mevlüde Günbulut, Yusuf’un yaralanmasını, Deniz’in Gemerek’te yakalanmasını, sonradan milyonların diline yerleşen “Deniz Gezmiş Ağıtı”na böyle yaktı.
Ağıt, birkaç gün sonra Ankara’da yaşayan oğlu Şükrü Günbulut’a ulaştı. Sonraları bu ağıta çok kişi sahip çıkacak, bu haksızlığa dayanamayan oğlu, daha sonra annesinin yüz kadar şiirini “N’Olaydım N’Olaydım” adlı bir kitapta toplayacaktı.
Şükrü Günbulut gibi Sivas’ın Şarkışla ilçesinden olan arkadaşı Erdoğan Alkan, ağıtı Günbulut’tan alarak İstanbul’da Zülfü Livaneli’ye verdi. Dönem 12 Mart dönemiydi. Livaneli birkaç gün sonra yurtdışına, İsveç’e kaçmak zorunda kalacaktı.
Eşi Huriziye (aile içindeki adı ‘Hürüz’) Günbulut anlatıyor:
“1977 yılında Şükrü ile birlikte Brüksel’deydik Şükrü, Brüksel Üniversitesi’nde yüksek lisans öğrencisiydi. Annesinin yazdığı, Zülfü Livaneli’nin bestelediği Deniz Gezmiş Ağıdı’nı ilk kez Brüksel’de dinledik.”
Zülfü Livaneli, 5 Temmuz 1998 günlü Milliyet gazetesinde, “Deniz mahkemeye düşmüş...” başlıklı yazısında şöyle diyordu:
“Denizlerle ilgili birçok ağıt yaktı Anadolu. Bunlardan birisini idamlardan hemen sonra Ankara’da duydum. Şarkışlalı anaların yaktığı ağıt olduğunu söylemişlerdi. 1973’te İsveç’te yaptığım plakta bu ağıdı da seslendirdim. Plak kapağında bu ağıt “anonim” olarak belirtiliyordu çünkü kimin yaktığını bilmiyorduk... O sırada, müzisyen arkadaşlarımızdan Selim Atakan, o ağıdı halasının yaktığını söylemez mi? Mevlude Günbulut adlı yaşlı hanımefendi yıllardır aradığım ve bulamadığım kişiydi.”

ÇOK YÖNLÜ BİR KİŞİLİK
Mimar, antropolog, yazar Şükrü Günbulut, İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’ni bitirdi. Brüksel Üniversitesi Çevre Sorunları Bölümü’nde “Şehircilik” dalında master yaptı. Hacettepe Üniversitesi Antropoloji Bölümü’nde yüksek lisans ve doktora yaparak “Antropoloji Doktoru” derecesi aldı. Güneş enerjisi uzmanlığını Paris’te tamamladı.
“Özgürlük Kitabı”, “Küçük Felsefe Tarihi”, “N’Olaydım N’Olaydım”, “Ortadoğu Din Kültürü”, “Neydi Bu İşlerin Aslı” (Savaş şiirleri antolojisi), “Gümüşlü Kız”, “Halk Şiirinde Kadın”, “Halk Şiirinde Başkaldırı” adlı kitapları yayımlandı. 2000’e Doğru dergisi ve Aydınlık gazetesi yazarıydı. Çok güzel saz çalar ve türkü söylerdi. Günbulut, çok yönlü bir insandı.
Şükrü Günbulut, Ortadoğu Din Kültürü ile 1992 yılı Turan Dursun Aydınlanma Ödülü’nü, Gümüşlü Kız ile Cumhuriyet’in 75. Yıldönümü Kültür Bakanlığı Deneme Ödülü’nü, Halk Şiirinde Başkaldırı ile 2000 yılında Abdi İpekçi Ödülünü kazandı.
Dinsel tabularla ve kör inançlarla mücadele ettiği son kitabının adını daha koymamıştı. Basılmayı bekliyor. Tabi onu basacak bir yayıncı çıkarsa!

MADIMAK’TAYDI
2 Temmuz 1993 tarihinde Sivas Madımak Oteli’nde kalan yazarlar arasındaydı. Şeriatçıların tertiplediği Madımak yangınından kurtulanlar arasındaydı. Atilla Aşut’un hazırladığı “Sivas Kitabı”nda o günü şöyle anlatıyordu:
“Emniyet güçleri, Madımak’tan birkaç ay sonra Ankara’da hakları için yürüyüş yapan devlet memurlarına reva gördüklerinin binde birini bu canilere uygulasaydı katliam önlenirdi. Madımak’ta kundakçılara karşı kılı kıpırdamayan, hatta onlara hoşgörülü, sırt sıvazlayıcı, kolaylaştırıcı davranan yönetim, katliamı protesto toplantılarını nasıl da şahinler gibi dağıttı!”
Günbulut, 24 Nisan 2012 günü aramızdan ayrıldı. Özlemle, sevgiyle anıyoruz.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.