Dağlarca Türkçenin bayraktarıdır

Büyük bir şairi, cüce kişiliklerin ödül hesapları içinde aşındırmaya kimsenin hakkı olamaz. Sözünü ettiğiniz kliklerin, şairler arası rekabetin ödül adı altında Dağlarca’nın kişiliğine ve yapıtına bulaştırılmasını nasıl düşünürsünüz?

Dağlarca Türkçenin bayraktarıdır
13 Ağustos 2016 Cumartesi 11:19

Can Polat Aksu
Beşiktaş Belediyesi’nin düzenlediği Fazıl Hüsnü Dağlarca Şiir Ödülü konusunda Aydınlık Kültür Sanat’ın sorularına gelen yanıtlar üzerine, ödül koordinatörü Yasemin Arpa, soruşturmanın durdurulması yönünde Seyyit Nezir’den görüşme istedi. Karşılıklı anlayış ve nezaket içinde yapılan görüşmeyi kaydedip yazıya dönüştürdükten sonra okurlarımıza sunuyoruz:

Seyyit Nezir: Dağlarca kuralcıdır. Adına ödül konmasını istese, koşulları ve yönetmeliği sağlığında mutlaka hazırlatırdı. Vasiyet’inde ödüllerle ilgili bir belge var mı?
Yasemin Arpa: Ertan Mısırlı’nın yayımlamış olduğu vasiyet örneklerinden birinde bir yıl şiir bir yıl araştırma verilsin diye vardı.

| Birkaç vasiyeti mi var? Nerde yayımlandı ki?
Ödülle ilgili olarak günahı da sevabı da bana yazılmalıdır. Bunun muhatabı benim. Projemi Beşiktaş Belediyesi’ne götürdüğümde çok heyecanlandılar. Başkan Murat Haznedar, bende şiir bilinci olan biri izlenimi bıraktı. Beşiktaş Belediyesi yüzde on bir oran ile kültüre en fazla bütçe ayıran belediye...

| Seçici Kurul sevaplarınız neler?..
Yedi birbirine benzemez şair seçiyorum. Mesela ben Enver Ercan’ı Yazarlar Sendikası’ndan tanımaktayım. Ben burada kötü niyetli değilim. Belediye Başkanı’na sorsanız der ki, ‘Yasemin bu işe kellesini koymuş, gönlünü koymuş. Bu işle o uğraşıyor’ der. Başkanın bu işte yaptığı tek karışma, şiir ödülü beşbin değil, onbeşbin olsun demesiydi.

| Yönetmelikte ‘ödül paylaştırılamaz’ cümlesi var. Ama geçen yıl ödülü paylaştırdınız.
Direkt olarak yazılmış bir yazı yok ama Seçici Kurul’un hangi kişi ya da kişileri seçtiğini bilemem. Şair olmadığım için klikleri bilmem.

| Ama az önce Dağlarca etkinliklerinden tek başına sorumlu olduğunuzu söylediniz. Yönetmelik bu işin anayasası...
Seçici Kuruldaki problemler hakkında kötü niyetli kişiler bu haberleri yaptı. İkincisi için şartname 10 Ağustos’ta açıklanıyor. Ama siz daha önceden yayına geçtiniz. Geçen sene de önyargılı davrandınız.

| Bakın, buna önyargı değil, öngörü denir. Seçici Kurul’un politik amaçlar için yönetmeliği çiğneyeceğini önceden görmüş olmak önyargı mıdır?
Ama bu yılın ilanı Aydınlık’ta 19 Ağustos’ta çıkacak. Bunun web sayfası var. Oradan da bakılabilir. Şartnameler değişebilir. Bizim tartışmamız gereken başka şeyler var. Aydınlık’taki soruyu okuyorum: “Dağlarca’nın vasiyeti hukuk dışı biçimde çiğnenirken şairin yurtsever, laik, ulusalcı, Atatürkçü çağdaş anlayışını ve pœtikasını gözden kaçırmaya yönelik tutumda ısrar edilmesini nasıl karşılıyorsunuz?” Eğer ben Hukuk okumuşsam bundan ne anlarım? İşin ardında siyasi bir şeyler var derim. Ben şair kliklerinden anlamam. Seçici Kurul’da istemediğiniz kimdir? Kim olsa sizin hoşunuza gider?

| Şair, bir ülkenin örnek yurttaşıdır, ulusun örnek temsilcisidir. Dahası evrensele uzayan yönüdür. Onu doğduğu ya da öldüğü kentle sınırlayamazsınız. Büyük bir şairi, cüce kişiliklerin ödül hesapları içinde aşındırmaya kimsenin hakkı olamaz. Sözünü ettiğiniz kliklerin, şairler arası rekabetin, kıskançlık, haset ya da fesadın, irili ufaklı hırsların ödül adı altında Dağlarca’nın kişiliğine ve yapıtına bulaştırılmasını nasıl düşünürsünüz? Biz bu ödüle karşıyız diyoruz, siz tutup Seçici Kurul’a adam önermemizi söylüyorsunuz. Bu tür küçük hesaplara ortak olup Dağlarca’nın davasını unutacağımızı mı düşünüyorsunuz?
Biz Dağlarca’yı unutturmak değil tanıtmak istiyoruz.

| Bir Dağlarca kitabı hazırlayın, biz de kitabın hem övgüsünü yapalım, hem tanıtımını. Belediye de okullara yüz bin kitap dağıtsın!
Şiir gibi temiz bir alanı siz neden siyasete alet ediyorsunuz ki? Seçici Kurul’u ve şiiri siyasetin kirlenmişliğine bulamayın. FETÖ’cü dediğiniz kişiler kim? Mafiyözinin uzantısı kim?

| Soruşturmaya gelen yanıtlarda hepsi var. CHP’deki tartışmaları ve gazeteleri de mi izlemiyorsunuz? Şunu unutmayın: Dağlarca’nın şiirlerinden Mehmetçiği, vatanı atamazsınız. Türk Olmak şiirini, Kızılırmak Kıyıları’nı, Af Akşamı, Dışardan Gazel şiirini, Atatürk şiirlerini, ondaki ulus ve Türkçe aşkını, binlerce epik şiiri yok sayamazsınız. [SN, şiirlerinden bölümleri ezbere okur] Şiirinin bütünlüklü yorumuna uzak düşülmesin diye antolojilere şiir vermedi. Ama siz tutup onu eksiltiyorsunuz. Onu saf şiirle sınırlamaya kalkışmak asıl kirli siyasettir. Bilmeyenler de öğrenecek: Dağlarca; bencil hesapların, kirli amaçların değil, Türkçenin bayraktarıdır.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.