Cumhuriyet’le yaşıt bir çınardı

Bugün profesör olan birçok sanatçının yetişmesinde emeği bulunan ‘Hocaların Hocası’ Kayıhan Keskinok, yaşamı boyunca resim yapmaktan ve öğrenci yetiştirmekten hiç vazgeçmedi

Cumhuriyet’le  yaşıt bir çınardı
22 Nisan 2015 Çarşamba 09:30

Fatma Batukan Belge
Ne yazık ki ilkbahar, sonbahar gibi yaprak dökümüyle geldi sanat dünyasına... Daha birkaç hafta önce yitirmiştik Prof. Mustafa Aslıer’i... İşte Cumhuriyet’le yaşıt, Cumhuriyet değerlerine bağlı bir sanatçımız daha gitti. 1923 doğumlu usta ressam Kayıhan Keskinok’u yitirdik. Cenazesi dün Gölbaşı Mezarlığı’na defnedildi. Son sergisini bu yıl başında açan Keskinok’un kalbi ne yazık ki onu mayıs ayında açacağı sergiye kadar taşıyamadı. Hayatı boyunca çalışmayı hiç bırakmayan, üreten ve yetiştiren bir aydındı.
1926’da kurulan ve Cumhuriyet kuşağı öğretmenlerinin yetişmesinde çok önemli rol oynayan Gazi Eğitim Enstitüsü’nün Resim-İş Bölümü’nden mezundu. İsviçre hükümetinin bursuyla gittigi Lozan Güzel Sanatlar Okulu’ndan sonra yurda dönüp mezun olduğu okulda hocalık yapmıştı. 1980’de TRT’den emekli olduktan iki yıl sonra Sanat Yapım’daki kendi atölyesinde ders vererek sayısız ressam yetiştiren sanatçı, bu çalışmalarını geçtiğimiz yıllara kadar sürdürdü. Tıpkı köy enstitüleri gibi eğitim enstitülerinin de sembol bir kuşak yarattığı, Anadolu aydınlanmasını bu kuşakla kurmaya çalıştığı gerçeğini görürüz Keskinok gibi, Aslıer gibi sanatçıların kimliğinde... 
Cumhuriyet’in çağdaş eğitim ilkelerini benimsemiş, sağlam bir resim bilgisi almış, yurtdışında özel burslarla okumuş, tüm birikimini öğrencilerine aktarmaya çalışan ve bunu yaparken de akademik snobizmin tuzağına düşmeyen bir kuşak onlarınki... Kayıhan Keskinok; Süleyman Saim Tekcan, Zahit Büyükişleyen, Yalçın Gökçebağ, Ali Candaş, Adem Genç, Zafer Gençaydın, Veysel Günay gibi isimleri ve daha nicelerini yetiştiren bir hocaydı. Öğrencileri onu sabahlara kadar süren öğretici sanat sohbetleriyle hatırlıyor en çok... Sadece ders saatleri içinde atölyede öğreten değil, her daim öğreten, yol gösteren, sanat tartışmalarıyla ufuklarını açan bir eğitimci olduğu tartışma götürmez.  
Sanat yaşamında aldığı pek çok ödül arasında Kültür Bakanlığı Atatürk ve Cumhuriyet Ödülü, Cumhuriyet Senatosu Atatürk Resim Yarışması Birinciliği, Kültür Bakanlığı Atatürk ve Devrimleri Resim Yarışması ödülü, Uluslararası Plastik Sanatlar Derneği Onur Ödülü onun bir Cumhuriyet çocuğu olduğunu en iyi gösterenlerden... Çocukluğu Uşak’ta kendi deyimiyle “Türkiye Cumhuriyeti’nin ışık dolu, aydınlık dolu, umut dolu olduğu yıllar”ına rastlar. Sokaklardaki yanık kokuları ve kararmış kiremit artıklarına inat, evlerin avlularında sevgiyi ve umudu dokuyan kadınlar... Annesi de o halı dokuyan kadınlardan biri olan Keskinok, yedi yaşına kadar bu renk ve motif dünyasında büyüdüğünü anlatır. Kuşkusuz ileriki yıllarda sanat anlayışını etkileyecek olan unsurlardan biridir bu renk ve motifler. Özelikle ilk dönem resimlerinde yerel konuları işleyecektir. 
Resim sevdası ilkokulda başlamıştır. Kara tahtaya ya da kağıda çizdiği ilk figürler ise üç düğmeli ceket ve pantolon giymiştir. Niye mi? “Bir şeye heves, tutku hayranlıkla başlar. İşin tuhafı benim için bu hayranlık bir pantolon ceket takımına yönelmişti.” Kısa pantolondan kurtulan ve ortaokulu Adana Öğretmen Okulu’nda okuyan Keskinok, Iğdır’da bir yıl öğretmenlik yapar. Daha sonra girdiği Gazi Eğitim Enstitüsü’nde hem resim tutkusu hem ideallerini bir arada yürütmesine olanak tanıyacak eğitimi alır. Buradan mezun olduktan sonra resim alanındaki kariyerine de başlamış olur ve yaşamının sonuna kadar resim yapmayı asla bırakmaz.
Anlatımcı, renkçi, figüratif resimler yapan Kayıhan Keskinok’un ikinci dönemi olarak adlandırabileceğimiz resimlerinde kalabalık figürlü kompozisyonların yerini, tekil figürlere, boğa gibi sembollere bıraktığını görürüz. Çıplak figürler ağırlık kazanır; renkçi anlayışından ise vazgeçmez. Turan Erol boşu boşuna dememiştir “delikanlı ruhlu bir ressam” diye... 
Her daim genç bu sanatçı, gençlerin ateşlediği Gezi Direnişi’nin de resmini yapmıştır. Nâzım Hikmet’in Kuvayı Milliye Destanı ile ilgili yarattığı resimlerini Gezi’ye ithaf ettiği Diriliş sergisiyle birleştirmiştir. Vatan Partisi üyesi olan Kayıhan Keskinok, ülkesinden ümidini yitirmeyen bir aydın olarak yaşama veda etti.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
HÜSEYİN COŞAR - 5 yıl önce
kendisini tanımış ve konuşmuştum.saygı le anıyorum.
Avatar
nun resiml - 5 yıl önce
hocam kaygan keskinok hayaltımin rengi yaşam coşkumda onu çok sevdim resim aşkı onunla başladi ve devam ediyor nurlarda yatsin