CHP Sanat Çalıştayı başladı

CHP halâ Doğan Hızlan ve Ahmet Ümit’in yetenek ve ustalıklarını çalıştayın tutumuna etkili biçimde yansıtarak verimliliği başka yazarlara taşımalarından medet umuyor

CHP Sanat Çalıştayı başladı
14 Ağustos 2016 Pazar 11:27

Şevki Akman
CHP, Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’yla, İzmir’in Seferihisar ilçesinde Türkiye Sanat Çalıştayı’nı başlattı. Aralarında Doğan Hızlan ve Ahmet Ümit gibi, sözüm ona “özgür sanat” anlayışını her şeyin üstünde tutan keramet sahibi ünlülerin yanı sıra, her alanda hep öne çıkan Yazar - Şair Metin Celal de belediyenin açtığı Attilâ İlhan Yaratıcı Yazarlık Okulu’ndaki çalıştaya çağrılı bulunuyor.

SANAT DIŞI ETKİLERE HAYIR
CHP lideri, çalıştayın açılış konuşmasında “Sanatın var olabilmesi için sanatçıların insanca ve özgürce yaşayabilecekleri koşulların oluşturulması gerekir. Sanat; sanat dışı etkilerle yönlendirilemez.” dedi.
Bu sözler, dinleyicilerin kafasında, Doğan Hızlan ve Ahmet Ümit’in “yaratıcı yazar” olarak yayın piyasasında ve medyada ne tür baskılar yaşamış olabileceği sorusu belirirken, Kılıçdaroğlu konuyu aydınlatıverdi. Genel Başkan, konuşmasındaki parlak kuramsal belirlemeleri coşkulu pratik önerilerle tamamladı:

SANATA VE SANATÇIYA GÜVENCE SAĞLAMAK
“Bizim amacımız sanatçıları parti yandaşı yapmayı değil, onları özgürleştirmeyi ve üretkenleştirmeyi sağlamaktır. Bizim amacımız özerk bir sanat kurumu aracılığı ile kaynakların verimli kullanılmasını ve eşit dağıtılmasını sağlamaktır.”
Bu sözler, kimi yazarlarda heyecan uyandırırken, Yayıncılar Birliği Başkanı Metin Celal’in çalıştayda yazar - şair olarak bulunma nedeni açıklanmış oldu: Bilindiği üzere, geçtiğimiz yıllarda Metin Celal, iktidarın kimi yazarlara, adlarını kamuoyuna açıklama zorunluğu olmaksızın maaş ve teşvik vermesi gereğini savunmuştu. “Kaynakların verimli kullanılması ve eşit dağıtılması” yönünde Celal’in birikim ve deneyimini çalıştaya üst düzeyde aktarması bekleniyor.

SANATÇININ GÜCÜ SİYASETİN ÜSTÜNDE
Kılıçdaroğlu, sanatçılara şöyle seslendi: “Sizin gücünüz siyasetin çok daha ötesinde, her türlü gücün üstünde... Eserleriniz, aslında Türkiye’nin geleceği için çok önemlidir. Her birey siyasetçi olabilir, herkesin özellikleri vardır ama sanatın ve sanatçının kendine özgü özellikleri vardır.”
Kimi dinleyicilere göre, bu sözler, başta Doğan Hızlan ve Ahmet Ümit olmak üzere, çalışma ve yapıtlarıyla Türk edebiyatının ana doğrultusunu ve yurtsever çizgisini kaydırıp Batıcı postmodern çizgiye taşımış yazarlardan gelecekte daha çok iş beklendiğine işaret ediyor. Bu yazarların yetenek ve ustalıklarını çalıştayın tutumuna etkili biçimde yansıtarak verimliliği başka yazarlara taşımaları da isteniyor. Bu arada, herhalde çalıştaya zaman darlığından katılamayan Hasan Bülent Kahraman’ın da Türk edebiyatını temel uğraklarından uzaklaştırması yönünde çeyrek yüzyıldır sergilediği beceriyi rapor halinde gönderip ışık tutması umuluyor.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.