Cesaret hep öndedir

Aydınlık’ın Cemal Süreya’lardan, Hasan Yalçın’lardan, Turan Dursun, Aziz Nesin ve Demirtaş Ceyhun’lardan gelen çok güçlü bir birikimi var. Kültür Sanat olgusu, birikimden ve hayattan beslenerek devrimci öneri ve çözümler için atılımlara her zaman güç ve cesaret aşılamıştır.

Cesaret hep öndedir
20 Haziran 2016 Pazartesi 11:38

Özge Beygüven
Aydınlık Gazetesi Kültür Sanat sayfasının yeni yönetmeni Seyyit Nezir’in çağrısı üzerine genişletilmiş yayın kurulu, ilk toplantısını yaptı. Aydınlık Gazetesi başyazarı Doğu Perinçek, Ferit İlsever ve Aydınlık Gazetesi Genel Yayın Koordinatörü M.İlker Yücel’in de katıldığı toplantıda Kültür Sanat Sayfası bütün boyutları ile mercek altına alındı. Canlı bir tartışma ortamında, kültür sanat sayfasının eksiklikleri ve sayfada yapılması gerekenler saptandı.
Seyyit Nezir açış konuşmasında Türkiye’nin zor ötesi bir döneme girdiğini belirterek, “bu zorluklar, aşılması için gerekli olanakları da taşıyor” diyerek şöyle sürdürdü:
“Olanaklar bu toplantıda, bizlerle başlayıp açılıyor. Bu gazeteye dünden bugüne Hasan Yalçın, Cemal Süreya, Metin İlkin, Turan Dursun, Melih Cevdet Anday, Necati Cumali, Metin Altıok, Aziz Nesin, Demirtaş Ceyhun... Kimler emek vermedi ki! Bu önemli bir birikimdir. Kültür Sanat olgusu, birikimden ve hayattan beslenerek devrimci öneri ve çözümler için atılımlara her zaman güç ve cesaret aşılamıştır.”
Daha sonra, atılımın ilke ve yönelimlerini belirlemek üzere sözü Ferit İlsever’e bıraktı.
Ferit İlsever: Türkiye’de yeni bir dönem başlamıştır. 24 Temmuz’da Ordumuzun PKK’ya başlattığı harekât sonrası, PKK hendeklere gömülmüştür. Son bir yılımız bölünme planlarına karşı ABD’nin vurucu timi PKK’yla savaşarak geçmiştir. Önümüzdeki dönem yayın gurubumuzun en önde gelen guruplar içerisine gireceğine eminim. Bu yıl, Aydınlık Gazetesi basının önder, savaşçı, yönlendirici kuruluşu olarak yeni atılımlar yılı olacaktır. Bu bağlamda, gazetemizin tirajını da artırmak en önemli hedeflerimizdendir.
30 Yıldır dar bir kadro ile büyük zorlukları aşa aşa bu günlere geldik. Bugüne gelişimizde halkımızın önder, öncü birikiminin desteği esas etken olmuştur. Bu eksiklilerimizi tespit ederek gazetemizi yeni insanlar ve yeni düzenlemelerle kollektif bir çalışma tarzı içinde daha geniş kitlelere ulaştırmak istiyoruz. Seyyit Nezir’e Kültür Sanat sayfasının sorumluluğunu aldığı için teşekkür ediyoruz. Kültür Sanat sayfamızın eksikliklerini giderici bir örgütlenmeyi sağlayacağına ve bu alanda başarılı olacağına inancımız tamdır.
M.İlker Yücel: Türkiye’nin kültür sanat dünyasının yönelimini belirleyecek, iddialı, polemikçi ve cesur bir sayfamız olacağından eminim. Çevremizdeki güçlü birikimi sayfamızdan yansıtalım. Fark yaratalım, sarsalım, ufkumuzu genişletelim. Üreten insanın heyecanı sayfamızdan çıkar gibi olmalı.
Tunca Aslan: Genç editör arkadaşlara görev vermek gerekiyor. Bizde çok güçlü olanaklar var. Seçkinci olmalıyız. Seyyit Nezir mutlaka köşe yazısı da yazmalı. Ses getiren özel haberler mutlaka yapılmalı. Kendi sanatçılarımıza sahip çıkmalıyız. Pazar Eki’yle Kültür Sanat’ın bağlarını güçlendirmeliyiz.
Vedat Akdamar: Yayınevimiz, çıkardığı dergilerin yazar ve kadrolarıyla her türlü katkıyı vermeye hazırdır.
Rozarin DOĞAN: Büyük röportajlar çok okunuyor. Keskin başlıklar yerine geniş yığınların anlayacağı başlıklar kullanmalıyız. Kitap Eki ile Kültür Sanat sayfası arasındaki bağlar bir program ortaklığı sağlanarak güçlendirilmelidir.
İlhan Tangay: Bu cumartesi günü AKM’Yİ geri istiyoruz etkinliğimiz var. Bu konu ile ilişkili olarak çok geniş söyleşiler yapmalıyız. AKM’de sahne almış birçok sanatçı var. Dizi oyuncuları var. Sıradan insanların fikirleri var. Etkinlikleri günlük yayımlarla birleştirmeliyiz.
Hüseyin Yalvaç: Partili ve partiye yakın sanatçılar tespit edilerek bunları haber kaynağı olarak değerlendirmeyiz. Arkadaşlarımızın yapıtlarının tanıtımına ve sanatsal faaliyetlerine gazetemizde mutlaka yer vermeliyiz. Taşrada partiye bağlı bir sanatçılar omurgası kurulmalıdır. Kültür sanat alanında gazeteye haber akışı yaratmalı. Değişenin de tekrar değişeceğini düşünmek gerekiyor. Sanat sayfasında derinleşmeye yönelmeliyiz.
Mehmet Ulusoy: Kimlikli bir Kültür Sanat sayfasından Ulusal Devrimci Kültürü anlamalıyız. Postmodernizme karşı atkili bir savaş yürütmeliyiz. Alternatif olanı üretmek zorundayız. Seyit Nezir’in girişimci ve kavgacı yönünü bu anlamda olumlu buluyorum. Cesaret öndedir.
Hayati Asılyazıcı: Neler artı neler eksi bunları tespit etmemiz gerekiyor. Yapılanlardan yararlanmalı, eksikler giderilmeli, atılımcı olmalıyız. Seyyit Nezir’le 1970’lerde Vatan gazetesinden tanışıyoruz. Gücümüzü toplamada gerekli enerjiyi yaratacağız.
Serhan Bolluk: Hayati Ağabey gazeteye olağanüstü yararlar sağladı. Kendisine teşekkür ediyoruz. Çalışkanlığı, disiplini ve kültür sanat alanındaki geniş çevresi ile gazeteye çok şey kattı. Geçtiğimiz bir yıl içerisinde 24 Temmuz Harekâtı başladıktan sonra, sanat alanında imzalar savaşı oldu. Bölücülere destek veren bir kampanya başladı. Ardından buna karşı ulusalcıların kampanyası ivme kazandı. Şurası gerçek: Aydınlık, taraf olmalıdır. Bu günün anahtar kelimesi taraf olmaktır.
Doğu Perinçek: Sistem, insanı TV ve sosyal medya ile kuşatmıştır. TV, kültür sanat alanında çok önemlidir. Dizileri tiyatroları izleyip eleştirmeliyiz. Buralarda bireysel kavgaya hiç girmeden, tamamı ile ideolojik mücadele çerçevesinde hareket etmeliyiz. Geçmişte Cemal Süreya, Melih Cevdet Anday gibi isimler kültür sanat alanımızın temel birikimidir. Kültür Sanat alanında geniş bir birikimimiz bugün de var.. Taraf olmak gerektiği doğrudur. Bugün Türkiye silahlı savaş içerisindedir. KültürSanat yazılarında masa başı makaleden çok olaylarla ilgilenmeliyiz. Sanat yapıtlarının içerikleri ile ilgilenmeliyiz. Bu yapıtları değerlendirirken eleştirisel bir gözle bakmalıyız. Ankara’da İnci Özdil Kraliyet Ödülü aldı. Bu haber birinci sayfadan girmeliydi. Siyaset ve ekonomi haberleri nasıl birinci sayfadan giriyorsa bu kültür sanat haberi de manşet olmalıydı. Eleştirisiz edebiyat olmaz. Eleştiri muhakkak olmalıdır. Yönetim kadroları kültür sanatı küçümsüyorlar. Türkçeyi doğru kullanmamız çok gerekli. Türkçeye özen göstermeliyiz. Türkçeyi önemsememek tek kelime ile ayıptır. Seçkinci olmaktan korkmamalıyız. Sanat zaten seçkindir. Sıradan sanat olmaz. O zaman popüler sanat olur. Bireysel kavgada değil ama devrimci kavgada cesur olmak gerekir. Kültür Sanat alanında habere önem verilmelidir. Herkes haber yapmalıdır. Ama haberde dikkat edeceğimiz husus eleştirel olmalıdır. Plastik Sanatlara da gereken önemi vermeliyiz.
Zafer Bilgin: Elif Şafak gibi yazarlarla röportaj yapmaktan korkmamalıyız. Önemli olan röportajda neyi anlatmak istediğinizdir. Soruları ona göre sorar ve istediğin yanıtı alırsın!
Beyazıt Kahraman: Daha geniş halk kitlelerine ulaşan yayım politikamız olmalıdır. Gündem yaramalıyız. Edebiyatın nabzı iyi tutulmalıdır. Plastik Sanatlar ve Klasik batı müziği geri planda kalıyor. Aydınlık Gazetesi adına edebiyat ödülleri düzenlenmelidir. Mizah bizde yok denecek kadar azdır, mizah mutlaka yer almalıdır. Karikatüre birinci sayfadan yer verilmelidir. Daha sonra Seyyit Nezir, “hadi arkadaşlar, bu konuşmalar, çok güzel işlerin habercisi... Şimdi işbaşı vakti!” diyerek toplantıyı sona erdirdi.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.