Çağdaş yaşam arzusu yok edilemez

Ne diyor rahmetli ozan Muhlis Akarsu: ‘Bir olsaydık yer oynardı yerinden’. Birliği sağlamak lazım. İşte o zaman gericiler amaçlarına ulaşamaz. İnsanların çağdaş yaşam arzusu yok edilemez

Çağdaş yaşam arzusu yok edilemez
02 Temmuz 2016 Cumartesi 11:31

Emrah Zorba - Eren Öztürk
Selahattin Akarsu, 23 yıl önce bugün Sivas - Madımak’ta katledilen ozanlarımızdan Muhlis Akarsu ve Muhibe Akarsu’nun yeğeni; 4 Temmuz 2007’de geçirdiği trafik kazası sonucu aramızdan ayrılan Barış Akarsu’nun da babası... Anadolu âşık geleneğinin günümüzdeki temsilcilerinden... Saz çalıp söylemeye, âşık geleneğinin ustalarından dayısı Muhlis Akarsu’dan etkilenerek başlar, ondan müzik dersleri alır. Selahattin Akarsu, dayısının yanı sıra, döneminin ozanlarından Mahzuni Şerif’in de türkülerini beğeniyle yorumlar. Profesyonel müzik yaşamı 1994’te başlar. Muhlis Akarsu’nun sazını omuzlar, anısına kaset çıkarır. Kuşaktan kuşağa devralınan geleneği, bugün sürdürmeye çalışanlardandır. 23. Yıldönümünde Madımak katliamını Selahattin Akarsu ile söyleşimizde yeniden anlamaya çalıştık.

SALDIRI TÜRKİYE’NİN BİRLİK VE BÜTÜNLÜĞÜNE YÖNELİKTİ
- 2 Temmuz 1993’te Sivas’ta düzenlenen kanlı senaryo ile aralarında dayınız Muhlis Akarsu ve yengeniz Muhibe Akarsu olmak üzere 33 aydınımızı sonsuzluğa uğurladık. Sizce saldırının hedefi neydi? 23. Yılında bu kanlı tertibi nasıl değerlendiriyorsunuz?

23 yıldır değerlendirmeler çok farklı da olsa, gerçekler ortada duruyor. Hedef Cumhuriyet, hedef ülkemiz, hedef vatanın bütünlüğüdür. Bu olay Türkiye’de yaşanan Alevi-Sünni kavgasının dışında Amerikan, CIA ya da Gladyo dediğimiz merkezlerden yapılan bir saldırıydı. Çünkü Alevi- Sünni arasında böyle bir çatışmayı örgütleyebilecek başka büyük merkezli bir güç yoktur. ABD güdümlü yobazlar, aydınlara saldırı ile işe başladılar. Bahriye Üçok’ları, Uğur Mumcu’ları, Turan Dursun’ları, Çetin Emeç’leri yok ettiler. Kitleleri birbirine düşürme, parçalama, yok etme plan ve senaryolarıyla geldik Sivas Katliamı’na. Kardeş kavgasını körüklediler. Ülkemizde böyle bir katliamın bir daha yaşanmaması için elimizden gelen yapılmalı.

- 2 Temmuz 1993’te gladyonun yönlendirdiği grup, “Cumhuriyet burada kuruldu, burada yıkılacak” sloganları atarak Atatürk Anıtı’na saldırmıştı. Sonrasında ise ellerinde benzin bidonlarıyla Madımak Oteli’ni ateşe vermişlerdi. Gericilerin 2 Temmuz 1993’te aydınlarımıza, Atatürk’e, Cumhuriyet’e ve laikliğe yönelik bu saldırısı ile bugün izlenen yıkım politikaları arasında ne gibi benzerlikler görüyorsunuz?
Hiçbir fark göremiyorum. Laikliğe saldırı bunların ana stratejisi. O zaman da vardı, şimdi de var. Kişiler de aynı olunca politika değişmiyor.

- Dava, 2013’te zamanaşımına uğradığı gerekçesiyle düşürüldü. Bir kez daha yıkıldık. Sizce Sivas Katliamı için zamanaşımı hükmünün bir geçerliliği var mı?
Ülkede adalet olmadığı için ve ülke kurumsal olarak çöküntüye uğradığı için karar elbette adil olmamıştır. Bu kararı alırken ülkenin bütünlüğüne yönelik bir saldırıyı onaylanmış oldu. Alınan zaman aşımı kararı haksızlığın, hukuksuzluğun sembolü olarak anılacak. Aynı zamanda yeni bir yara açmıştır. Kimse bu yarayı kapatamaz da örtemez de. Kerbela gibi tarih boyu sürecek...

‘BİR OLSAYDIK YER OYNARDI YERİNDEN’
- Sizce Madımak Katliamı’nı yaratan gericiler çağdaş yaşam arzusunu, aydınlanmacı sanatı, insan merkezli yaşam kültürünü engellemeyi başarabilir mi?

Geri adımlar atıldı, ülke yıpratıldı ama bu ülke sahipsiz değil. Bu ülkenin vatansever insanları çok fakat bu siyaset olarak bölünmüş durumdalar. Ne diyor rahmetli ozan Muhlis Akarsu, “Bir olsaydık yer oynardı yerinden”. Birliği sağlamak lazım. İşte o zaman gericiler amaçlarına ulaşamaz. İnsanların çağdaş yaşam arzusu yok edilemez.

- 9-10 Temmuz tarihlerinde Sivas’ın Yıldızeli İlçesi’ne bağlı Banaz köyünde yapılacak Pir Sultan Abdal Şenlikleri’nde siz de yer alıyorsunuz. Bu şenliğin anlamı ve önemi hakkında neler söyleyebilirsiniz?
Murtaza Demir, PSA Derneklerinin ilk kurucu genel başkanı. Başkanlığının dördüncü senesinde bu katliam gerçekleştirildi. Yıldızeli’nin Banaz köyünde yapılan bu şenlik o yıl Sivas’ın merkezinde yapıldı ve ne yazık ki katliam gerçekleşti. Yaşanan tüm kötü olaylara rağmen 27 yıldır her sene Pir Sultan Abdal Şenlikleri Sivas’ta yapılır, semahlar söylenir, türküler okunur. Bu sene iki gün sürecek olan şenlikte Arif Sağ, Erdal Erzincanlı ve birçok sanatçıyla birlikte deyişlerimizi okuyacağız. “Laiklik” konulu bir panel yapılacak, Pir Sultan Abdal’ın hayatını konu alan bir tiyatro oyunu sahnelenecek. Müsait olan herkesi bekliyoruz.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.