Burada herkes 'türküce' konuşuyor

Burası Türkiye’nin ilk müzik köyü... Herkesin ‘türküce’ konuştuğu bu köydeki atölyelerde köylerinden gelen yerel ustalar genç konservatuvar öğrencileri ve kültürün meraklılarına atadan kalma geleneği aktarıyor...

Burada herkes 'türküce' konuşuyor
31 Ağustos 2015 Pazartesi 19:12

Devrim Aşkın Karasoy

Kültürle, eğitimle ve ille de ezgilerle harmanlanmış bir köy düşünün. Sabahın erken saatlerinden günün ilk ışıklarına kadar avlusunda yankılanan üçtelli, dört telli, ıklığ (Yörük kemençesi), kabak kemane, Kaval,sipsi ve bağlama sesleri. Dirmil’in, Denizli’nin, Muğla’nın gelin alma havaları, kadın zeybekleri, dağlardan kışlaya inen Yörük havaları. Her köşesinde bir usta, bir çırak, cemal cemale gelenekten geleceğe uzanan köprüler indiriyor türküler denizine. Burada herkes Türküce konuşuyor. Atölyelerde köylerinden gelen yerel ustalar genç konservatuar öğrencileri ve kültürün meraklılarına atadan kalma geleneği aktarıyor. Burası Fethiye Yanıklar köyünde dağların ve ormanların arasında kurulan Türkiye’nin ilk Müzik Köyü; Köyde konaklama kerpiç evlerde. Hangi ustanın nerede, ne zaman atölye çalışması yapacağı programda belli. İstanbul, Ankara, Antalya ve dünyanın dört bir yanından gelen köy sakinleri aynı kerpiç evlerde kalıyor. Köyün meydanında ise söyleşiler yapılıyor. Sponsoru olmayan tamamı imece ile kurulan köyün faaliyetleri şimdilik beş günle sınırlıydı. Ancak bu işe emek koyan gönüllüler Emre Dayıoğlu ve Aytaç Gökdağ, adımlarını Anadolu Yerel Müzikler Kurumunun kurulması için hızlandırmışlar. Etkinliğin sanat yönetmeni yöre türküleri arşivcisi müzik öğretmeni Emre Dayıoğlu, Müzik köyü sakinlerinin birleştiği talepleri şöyle dile getiriyor: “Anadolu Türküleri unutulmasın. Anadolu Yerel Müzik kurumu kurulsun,Gençler desteklensin.Yöre festivallerindeki kültür yozlaşması engellensin,yerel müzikler sergilensin. Köylerde devlet eliyle konserler düzenlensin. Tüm yerel sanatçılara albüm kayıtları yapılsın. Bu yıl burada ilkini gerçekleştirdiğimiz buluşmaların Türkiye’nin farklı yörelerinde de gerçekleşmesini diliyoruz.” Müzik köyü proje koordinatörü Aytaç Gökdağ ise, müzik köyü projesinin ilk adımını Anadolu Kültürleri Araştırma Topluluğu nu kurarak attıklarını anlatıyor. ‘Amacımız biraz daha derlemelerde tanışmış olduğumuz ustalar, yaylalarda yaşayan derlemelerde tanışmış olduğumuz alanlarında yetkin olan ustalarla usta çırak ilişkisi içerisinde müzik severleri buluşturmak, ama bunun yanı sıra Türkiye’de alanlarında gerçekten çok usta olan profesyonel sanatçıları da yine aynı şekilde müzisyenlerle buluşturarak atölye çalışmalarına katmaktır.’ dedi.
Gökdağ; “bağımsız olarak hareket ediyoruz. Sponsor ve benzeri hiçbir yerden destek almadık. Derleme çalışmalarına gönüllü olarak gittiğimiz için elimizde hazır olarak nitelendirebileceğimiz geleneksel müzik, özellikle Teke Yöresi başta olmak üzere geleneksel müziği ana tema olarak seçtik. Ve bu geleneksel müzik üzerinden derleme çalışmalarında tanışmış olduğumuz Ali Ulutaş, Yusuf İslam Bodur ki kendisi Fethiyelidir. 3 tellide en iyi isimdir. Aramızda gönül bağı olan ustalarla atölye çalışmaları yapmak amacıyla bir araya geldik. Önümüzdeki yıldan itibaren bu projeyi daha da büyüterek farklı müzik disiplinlerini de işin içine katacağız” ifadelerini kullandı.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.