Bu sefer de tarım alimi Jethro Tull

Bu sefer de tarım alimi Jethro Tull
21 Şubat 2015 Cumartesi 14:02

Aptülika

İngiliz progresif rock’ının dev grubu Jethro Tull ülkemize ikinci kez konser için geldiğinde Armada Otel’de bir basın toplantısı yapılmıştı. Orada sorulan sorulardan biri de grubun ismiyle ilgiliydi. Grubun beyni Ian Anderson soruya, “Bir yerde çalacaktık. Konsere bizden önce çıkacak grup gelmeyince, bizde onların isimleriyle çıktık, isim de öyle kaldı” gibisinden bir cevapla geçiştirecekti. Biraz sıkıntılı biraz da abur cubur sorulardan bezmeden kaynaklanan bu yanıt, o gün herkesi hayal kırıklığına uğratmıştı. Ancak bu kadar grup içinde en akılda kalanı ve grubun müziğine en yakışan isim de hiç kuşku yoktur ki, “Jethro Tull”dır.

Jethro Tull grubu son yıllarda faaliyetlerini dondurmuş gibi ama grubun flütçüsü Ian Anderson yoluna solo olarak devam ediyor. Her ne kadar böyle olsa da çıkan abümlere ve verilen konserlere Jethro Tull dememiz abesle iştigal etmiyor. Açıkçası Ian Anderson demek biraz da Jethro Tull demek gibi bir şey...

17. YÜZYILDA JETHRO TULL

Ian Anderson bu ay ülkemize gelip konser verecekti. “Caz Şubatı” adıyla yapılacak bu festival iptal edilince sevincimiz kursağımızda kaldı. O konser gerçekleşseydi bir başka önemli haberi de bizzat Anderson’un ağzından duyacaktık. Bu hafta yabancı basına düşen bir haberde Ian Anderson yeni bir rock opera hazırlayacağını duyuruyordu. Üstelik bu rock operanın isminin de “Jethro Tull” olacağını söylüyordu. Grubun unutulmaz klasikleri Locomotive Breath, Heavy Horses, Farm on the Freeway, Aqualung, Living In the Past bu rock operada yer alırken, yeni besteler de olacakmış. Bu projede işlenecek konu “Jethro Tull” ama bu grubun öyküsü değil. Grubun ismine ilham kaynağı olan İngiliz mucit Jethro Tull’ın gerçek yaşam öyküsünden yola çıkacak olan rock opera, günümüze de göndermeler yapacakmış.

Jethro Tull bir bilim adamı ve 1674 ile 1741 arasında yaşamış. 1701’de yaptığı bir buluş İngiliz tarımında bir devrime neden olmuş. Toprağa buğday ekmek için sapan kullanmak oldukça verimsiz oluyordu. Tull, buğdayı ekmek için yeni bir makine geliştirecekti. İki atın çektiği bu cihaz, düz bir sıra halinde toprağa bir delik açıyor ve bir tüp aracılığıyla tohumlar bu deliğe, uygun bir derinliğe denk gelecek şekilde, bırakılıyordu. Bu sayede de tohumlar çabuk filizleniyor ve kuşlara da yem olmuyordu. Bugün İngiltere’de bir müzede sergilenen bu tohum makinesinin modeli günümüzde de kullanılmaktadır.

BRİTANYA ADASI’NIN HEZARFENİ

Peki Tull bu makineyi yaptığında insanların takdirini kazanmış mı? Tam tersine insanlar ona “garip adam” muamelesi yapmışlar. Bunun dışındaki bir- kaç icadı da “garip” sınıfına konulmuş. Sözün özü Tull biraz da bizdeki Hezarfen Ahmet Çelebi’ye benzemektedir. Onun farkı bir süre sonra anlaşılması ve tabii kellesinin gitmemesi olacaktı. Tarım alimi Jethro Tull aynı zamanda org çalan biriydi de ve yaptığı tohum makinesi için ilham veren şey de orgun borularıydı. İşte bu garip ama İngiliz tarımına yön veren mucit günümüzde de müziğe yön veren bir grubun ismi olacaktı.

Ian Anderson, “Jethro Tull” rock operasını Eylül ayında sonuçlandıracağını tahmin ettiğini açıkladıktan sonra bir turne de planladığını söyledi.

Peki bu opera hazırlanıyor. Eh ismi de “Jethro Tull” ama tırnak işaretini kaldıramıyoruz. Çünkü bu rock opera Jethro Tull grubuyla seslendirilmeyecek. Ian Anderson “Jethro Tull” rock operasını solo grubuyla seslendirecekmiş. Solo grubun kadrosu ise şöyle sıralanıyor: David Goodier (basgitar), John O’Hara (keyboard), Florian Opahle (gitar) ve Scott Hammond (davul). Rock opera için kadroyu böyle açıklayan Ian Anderson, yanı sıra birçok özel konuğun da çalışmada yer alacağını açıkladı.

Ian Anderson ister solo isterse efsanevi grubuyla olsun sonuç değişmiyor, hepsi Jethro Tull demek oluyor zaten. Bundan üç yıl önce “Thick As A Brick”in 40 yıl sonraki ikinci bölümü, geçen yıl da ilk çağlardan bugüne Britanya tarihini deştiği “Homo Erraticus”, şimdi de “Jethro Tull rock opera”sı... Ian Anderson yıllardır yaptıklarına rağmen hiç ama hiç sermayeden yemiyor. 1976’da “Rock’n Roll için çok yaşlı, ölmek içinse çok genç” dediği 40’lı yaşlara adım atan rockçı, şimdilerde 70’e doğru ilerliyor. Emekli olmak, eskileri yaldızlamak şöyle dursun,verimi daha da artmış vaziyette.

Scorpions’un ilk gitaristinden Scorpions klasikleri

Scorpions’un altın dönemi ve o döneme gitarıyla damgasını vuran Uli John Roth... 1973’ten 1978’e kadar Scorpions’un gitarında efsaneleşen Roth, “Drifting Sun”, “Fly to the Rainbow”, “Dark Lady”, “Sun in My Hand”, “Hell Cat”, “Polar Nights”gibi klasiklerde devleşmişti.

Uli John Roth, Scorpions’un en “hippi” elemanıydı. Sanki 68 yılında dondurulmuş biriydi. Hard’n Heavy’nin deri giysileri, taytları yerine onu bol paça (İspanyol paça) pantolonu, saçında kızılderili bandanası ile bir aşk insanıydı.

Roth’u daha sonraları Scorpions’tan ayrılıp kendi grubu “Electric Sun”ı kurduğunda ise yeni müzikal ufuklarıyla da görecektik. Electric Sun’da Roth, gitarının 70’li yıllara özgü blues tavrını klasik müziğin temelleriyle de birleştirecekti. Daha sonraki solo çalışmalarında da klasik müzik besteciliğini metal ve rock ile buluşturacaktı.

Uli John Roth 3-4 yıl önce ülkemize de gelip, konser verecekti. Böylesi bir gitar ustasının İstanbul konseri ne acıdır ki, bilet satışlarının azlığı sebebiyle iptal edilecekti.

Scorpions’un efsanevi ilk gitaristi Uli John Roth, şu günlerde gene Scorpions’a dönüyor. Ama bu dönüş grubun gitaristliğine geçmek değil, grubun bir dönemine kendisiyle birlikte damga vuran klasiklerini iki CD’lik albümde yeniden yorumluyor. Çıkan albümün ismi “Scorpions Revisited” ismini taşırken, “Fly to the Rainbow”, “Dark Lady”, “Sun in My Hand”, “Hell Cat”, “Polar Nights” isimli klasikler Roth’un kurduğu bir grupla seslendiriliyor.

Bu arada Scorpions grubu da 20 Şubat’ta, yani dün piyasaya çıkardığı “Return to Forever” isimli albümüyle 50. yılını kutlamaya hazırlanıyor. 1965 yılında Almanya’nın Hamburg kentinde kurulan Scorpions yeni albümüyle görkemli bir konser turnesine de çıkacak.


Etiketler; #Aptülika

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.