Bosna’dan savaşın izlerini taşıyan filmler

Güncel Bosna sinemasının son dönemde öne çıkan örneklerinin yer alacağı ‘Şimdi Saraybosna! Bosna-Hersek Sineması’ programı 16 Eylül Çarşamba akşamı Pera Müzesi’nde başlıyor, program 3 Ekim’e kadar devam edecek

Bosna’dan savaşın izlerini taşıyan filmler
15 Eylül 2015 Salı 15:01

Pera Film, yeni sezonu “Günümüz İmgeleri: Saraybosna Güzel Sanatlar Akademisi’nden Yapıtlar” sergisine eşlik eden “Şimdi Saraybosna! Bosna-Hersek Sineması” programı ile karşılıyor. Ödüllü filmlere imza atan Bosnalı yönetmenlerin filmlerinin gösterimleri 16 Eylül Çarşamba günü (yarın) başlayacak.
Güncel Bosna sinemasının son dönemde öne çıkan örneklerinin yer alacağı “Şimdi Saraybosna! Bosna-Hersek Sineması” programı 16 Eylül’de Pera Müzesi’nde başlıyor. Gelecek vadeden ve uluslararası tanınırlığa sahip yönetmenlerin yapıtlarının yer aldığı program 3 Ekim’e kadar devam edecek. Program kapsamında beş film gösterilecek.
Film gösterimleri, yönetmen Arsen A. Ostojic’in Bosna Savaşı’nda ölen ve çok sayıdaki toplu mezarlardan birinde gömülü olan üvey oğlunun kemiklerini teşhis etmeye çalışan Halime’nin trajik fakat ilham verici hikayesini anlattığı “Halime’nin Yolu” ile başlıyor.
Jasmila Zbanic’ın “Saraybosna’da Bir Gün” filmi yüzyıl önce Avusturya Macaristan İmparatorluğu tahtının varisine karşı yapılan ve 1. Dünya Savaşı’na neden olan suikastı çok farklı merceklerden ele alıyor. Nedim Alikadic’in “Özdüşünme”si yalnızca 10 dakika süren bir mini-film... Yönetmen çocukluğunu, mesleğine duyduğu aşkı, kamerayla ilk tanışmasını ve evini terk etmeye iten savaş deneyimlerini anlatıyor. Ahmed Imamovic’in “Belvedere”i Bosna-Hersek’teki etnik temizlikten on beş yıl sonra savaşın trajedisini unutma arzusu içinde çırpınan Rüveyde’nin öyküsünü perdeye yansıtıyor. Vladimir Tomic’in “Flotel Europa” adlı filmi ise savaştan kaçarak Danimarka’ya ulaşan ve Kızıl Haç’ın gemisinde iltica başvurularının karara bağlanmasını bekleyen insanların dramını belgesel görüntüler eşliğinde anlatıyor.

HALİME’NİN YOLU
Yönetmen: A. Ostojic
Oyuncular: Alma Prica
Olga Pakalovic, Mijo Jurisic
Hırvatistan, Slovenya, Bosna-Hersek, 2013, 93’, renkli
Halime’nin Yolu, Bosna Savaşı’nda ölen ve çok sayıdaki toplu mezarlardan birinde gömülü oğlunun kemiklerini teşhis etmeye çalışan, fakat bunu başaramayan iyi kalpli Halime’nin trajik fakat ilham verici hikayesini anlatıyor. Halime, DNA analizi için kan vermeyi reddederek oğlunu aslında gizlice evlatlık edindiği ve biyolojik oğlu olmadığı gerçeğini saklar. Oğlunun bulmanın tek yolunun, onun 20 yılı aşkın bir süredir kendisinden haber alınmayan biyolojik annesini bulmaktan geçtiğini fark eder. 16 Eylül Çarşamba, saat: 19:00 - 3 Ekim Cumartesi, saat: 15:00

SARAYBOSNA’DA BİR GÜN
Yönetmen: Jasmila Zbanic
Bosna-Hersek, Avusturya, 2015, 60’, renkli
Saraybosna’da yüzyıl önce gerçekleşen suikastın nedenleri ve sonuçları Avrupa’da yankı bulmaya devam ediyor. Gavrilo Princip’in 28 Haziran 1914’te Avusturya Macaristan İmparatorluğu tahtının varisi Franz Ferdinand’a düzenlediği suikast I. Dünya Savaşı’na neden oldu ve 20. yüzyılın başlangıcını imledi. Film, Saraybosna’daki bu yıldönümüne dair çeşitli bakış açılarını, Saraybosna’da yaşayan vatandaşların (küçük kameralar ve cep telefonlarıyla) yaptıkları çekimleri Avusturya, Bosna-Hersek ve Birleşik Krallık’tan yönetmenlerin suikast üzerine çektiği uzun metrajlı filmlerle bir araya getiriyor, tezat oluşturarak anlatıyor. 18 Eylül Cuma, saat: 20:00 (+Özdüşünme) - 3 Ekim Cumartesi, saat: 17:00 (+Özdüşünme)

ÖZDÜŞÜNME
Yönetmen: Nedim Alikadic
Bosna-Hersek, 2010
10’, renkli, siyah-beyaz
Yönetmen filmde hayatının önemli anlarında yaptığı amatör çekimler ve fotoğrafları kullanıyor. Film, yönetmenin çocukluğunu, mesleğine duyduğu aşkı, kamerayla ilk tanışmasını ve onu evini terk etmeye iten savaş süresindeki deneyimlerini anlatıyor. Savaş bir oğlanı askere dönüştürür ve sonucunda hem ölü hem de canlı olarak kurbanlar, aynı zamanda gözyaşı ve öfkenin yanı sıra, kahkaha doğuran anılar bırakır. 18 Eylül Cuma, saat: 20:00 (+Saraybosna’da Bir Gün) - 3 Ekim Cumartesi, saat: 17:00 (+Saraybosna’da Bir Gün)

BELVEDERE
Yönetmen: Ahmed Imamovic Oyuncular: Sadzida Setic
Nermin Tulic, Emina Muftic / Bosna-Hersek, 2010, 90’, renkli
Rüveyda Belvedere mülteci kampının çoğu sakini gibidir: yani Bosna-Hersek’teki etnik temizlikten on beş yıl sonra savaşın trajedisini unutma arzusunu duyan bir dul. Fakat çevresindekilerin aksine, gününün çoğunu geniş ailesinin bakım işlerinin acı tatlı rutini içinde geçirmekte, oğlu ve kocasının kemiklerini aramakta, çok kırılgan bir umudu beslemektedir. Bir gün bu umut yeğeninin düşmanın eski yerleşim yerlerinden birinde gerçekleşecek bir reality show’a katılması için seçilmesiyle sınanacaktır. 19 Eylül Cumartesi, saat: 15:00 - 26 Eylül Cumartesi, saat: 16:00

FLOTEL EUROPA
Yönetmen: Vladimir Tomic / Danimarka, Sırbistan, 2015, 70’, renkli
1992 yılında Bosna-Hersek’teki savaştan kaçan mültecilerden oluşan bir dalga Danimarka’ya ulaşmıştı. Kızıl Haç, mevcut mülteci kamplarının tamamen dolu olması sebebiyle Kopenhag kanallarına devasa bir gemi getirmişti. Flotel Europa gemisi iltica başvurularının karara bağlanmasını bekleyen bin kadar insana geçici bir ev oldu. Mültecilerin arasında annesi ve ağabeyi ile Saraybosna’dan kaçan 12 yaşındaki Vladmir de vardır. Vladimir Tomi?, bizi yirmi yıl sonra, savaşın yansımalarıyla ve bir ergenin geçirdiği çetin sınavlarla dolu bu gemide geçen bir büyüme yolculuğuna götürüyor. 20 Eylül Pazar, saat: 15:00 - 26 Eylül Cumartesi, saat: 14:00


Etiketler; #bosna #Pera Film

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.