Beatles’ın en ‘kibirlisi ’ mi?

Beatles’ın yaşayan elemanlarından Paul McCartney için bir saygı albümü çıkartıldı. İkili albümde Paul McCartney’in hem Beatles hem de solo döneminden 42 parça değişik grup ve sanatçılar tarafından seslendirilmiş. Albümde Paul McCartney’in parçalarını B. B. King, Willie Nelson, Bob Dylan, Barry Gibb, Roger Daltrey gibi usta şarkıcılar ve Heart, Def Leppard, Cure, Kiss, The Airbone gibi gruplar seslendiriyor

Beatles’ın en  ‘kibirlisi ’ mi?
10 Ocak 2015 Cumartesi 14:01

Aptülika
Beatles ismi geçince her tür müzik dinleyicisi için ayrı bir şey ifade eder. Yüzyılın neredeyse bir fenomeni olan Beatles, bir müzik grubunu da aşarak, yıkılması imkansız bir marka halini almıştır. 
Grubun elemanları arasında hiç kuşku yoktur ki ilk akla gelen isim: John Lennon’dur. Usta müzisyen, Beatles sonrası da yaptığı solo çalışmalar ve eylemci kişiliğiyle müzik dünyasında yüceleşmiştir. “Savaşsız ve sömürüsüz” bir dünya ideali için müziğiyle mücadele bayrağını açan John Lennon’u, 1980’in Aralık ayında bir süikast sonucu yitirecektik. John Lennon, bu dünyadan ayrı kalsa da yaptıkları hala günümüze ışık tutuyor.
BEATLES'IN EN SON HATIRLANANI
Beatles denilince akla gelen ikinci isim ise George Harrison’dır. Grubun dağılışından sonra yaptıkları da dahil edilirse Harrison ismi gitarcılar arasındaki mahareti ile öne çıkar. Grubun Lennon’dan sonra akla gelen ismi sadece Harrison değildir, hatta davulcu Ringo Starr bir çok kişiye göre hatırlanma bakımından Harrison’u da geçer. Grubun ABD’ye gidişinde kadroya katılan Ringo Starr, her ne kadar  “Beatl” sayılmasa da öne çıkar.  Starr’ın müzisyenliğinden çok sempatik kişiliği de akılda kalmasını sağlayacaktı.
Bütün bu elemanlar arasında en son akla Paul McCartney’dir. Diğer üç elemana göre o soğuk görüntülü, kibirli, samimiyetsiz gibi tanımlarla akla gelecekti. Beatles dağılırken Lennon’la didişmeleri belki bu yargıya sebep olacaktı. McCartney’in, Lennon kadar politik bakışı olmasa da söz yazarlığı ve besteciliği hiç de yabana atılamaz. Beatles klasiği “Yesterday”i ona borçluyuz. 1982 yılında Stevie Wonder’la seslendirdiği “Ebony And Ivory” şarkısında piyanonun beyaz ve siyah tuşlarının birleşimindeki armonik uyumu kasteden metaforu ile ırk ayrımını eleştiren yüksek yapılı bir anlatım çıkartacaktı. 
Şimdilerde İngiliz kraliyet ailesi ona “Sir” ünvanı bahşetse de McCartney, İrlanda kökenli bir ailenin çocuğu olarak doğmuştu. Babası James McCartney de bir müzisyendi. Jim Mac’s Jazz Band’ı hem yönetiyor hem de trompet ve piyano çalıyordu. Baba küçük oğlu Paul’e de bir trompet alacak ve müziğe yönlendirecekti. Paul McCartney’in müziğe adımı da böyle başlamıştı.
Paul McCartney’in diğer Beatles elemanlarına göre müzik konusunda yetersiz kaldığını düşünmek de büyük insafsızlık olur hani. Bas gitarın yanısıra neredeyse bütün enstrümanları çalabilecek ölçüde multi-enstrümantalist olan McCartney, Beatles sonrası solo çalışmalarıyla da önemli işler ortaya koymuştu. Karısı Linda ile Wings grubunu kuran McCartney, 70’li yıllar içinde önemli albümlere imza atacaktı. Grubun çıkış yıllarına rastgelen “Give Ireland To The Irish” parçaşı sözlerindeki siyasi yaklaşım nedeniyle BBC’de yasaklanacaktı.  
Lennon’un 1980’de öldürülmesi üzerine McCartney, Harrison ve Starr’ı bir araya getirerek “All Those Years Ago” isimli bir saygı albümünün çıkmasını sağlayacaktı. Beatles dönemindeki çatışmaları grubun sona ermesine neden olacak denli büyük olan Paul McCartney, eski dostuna böylesi bir vefa borcunu sunacaktı. 
Paul McCartney ismi sadece pop ve rock içinde kısıtlı kalmıyor. Onun müzikal birikimi 1990’da yaptığı “Liverpol Orotoryosu” ile klasik müzik alanında da kendini gösterecekti. 90’lı yıllar içinde klasik müzik bestelerinden oluşan 5 albüm çıkartan sanatçı bu dönem içinde elektronik müzik tarzında da 5 albüm yapacaktı. 
2001 yılında karısı Linda McCartney’i kaybeden Paul McCartney son yıllarda aktif müzik yaşamına geri dönecekti. 
Günümüzde albümlerinin yanısıra konserler de veren Paul McCartney için 2014’ün sonunda muhteşem bir saygı albümü çıkartıldı. İki CD’den oluşan albüm “Time Art of McCartney” adını taşıyor. 2003 yılında başlayan bu proje için prodüktör Ralp Sall, 25 şarkıcı ve 6 grubu bir araya getirerek Paul McCartney parçalarını yorumlattırmış. İkili albümde Paul McCartney’in hem Beatles hem de solo döneminden 42 parça değişik grup ve sanatçılar tarafından seslendirilmiş. Paul McCartney’in parçalarını B.B. King, Willie Nelson Bob Dylan, Barry Gibb, Roger Daltrey gibi usta şarkıcılar ve Heart, Def Leppard, Cure, Kiss, The Airbone gibi gruplar seslendirmiş. Böylesi anlamlı bir saygı albümünde belgesel nitelikli görüntülerin de bulunduğu bir DVD’nin de yer alıyor olması ayrıca heyecan verici. 
“Time Art of McCartney”de Bob Dylan’dan “Things We Sad Today”, B. B King’den “On The Way” yorumlarının keyfine varırken; Beatles klasiklerinden “Yesterday’i Willie Nelson’dan, “Helter Skelter’i  The Who’nun vokalisti Roger Daltrey’den, “Elenor Rugby’i Alice Cooper’dan ve “Hey Jude’ı da Steve Miller’dan dinlerken yeni keyiflere açılıyorsunuz.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.