Aydınlık’ın çınarı 90 yaşında

9 Ağustos 2015’te yitirdiğimiz yazarımız, ressam, gazeteci ve yazar büyük usta Fikret Otyam’ı 90. doğum gününde saygıyla anıyoruz...

Aydınlık’ın çınarı 90 yaşında
19 Aralık 2015 Cumartesi 11:09

Anadolu’yu önce onun yazılarıyla tanıdığımız, röportajları ve fotoğraflarıyla gazeteciliği de bir sanat gibi icra eden, topraksız köylülerin ve ezilenlerin sesi olan, tutuculuğa, gericiliğe ve bölücülüğe karşı tavrıyla örnek aldığımız, 35 yıl boyunca Aydınlık’ta yazan ustamız Fikret Otyam’ın 90. doğum günü bugün. Aydınlık ailesi olarak büyük ustayı 90. yaş gününde saygıyla anıyoruz.
GAP’ın manevi babası diye anılan Otyam için Ahmet Arif, “Objektifi yüreğine takan adam” diyordu. 40 yıllık can yoldaşı sanatçı Filiz Otyam’ın deyişiyle ise o bir “üretim ustası”. Ardında bu topraklar için yazdığı onlarca kitap, çektiği binlerce fotoğraf ve açtığı 100’e yakın sergi bıraktı.
Fikret Otyam’ın doğum günü geçen yıl “Doksana Bir Kala” adlı özel bir geceyle kutlanmıştı. Bu özel gecede kendisine bir de sürpriz yapılarak kurulan “Fikret Otyam Kültür ve Sanat Vakfı”nın vakıf senedi verilmişti. Maltepe Belediyesi tarafından düzenlenen geceye çok sayıda sanatçı, gazeteci, yazar katılarak konuşmalar yapmıştı. Geceyi özetleyen ve öne çıkan konuşmalardan biri eski CHP milletvekili Onur Öymen’e aitti. Öymen konuşmasında şunları söylemişti: “Fransız yazar Jean Paul Sartre yazılarında De Gaulle’ü sert bir şekilde eleştiriyormuş... Çevresindekiler, ‘Efendim, susturalım’ deyince De Gaulle karşı çıkmış... ‘Bunu yapamazsınız, Sartre Fransa demektir’ demiş. Fikret Otyam da Türkiye demektir.”
Otyam da gecenin sonunda bir konuşma yapmış ve bir acısını paylaşmıştı. 1961 yılında Diyarbakır’da Ankara Radyosu için yaptığı yayında dönemin hükümetine yönelik sarf ettiği, “Bu halkın üstüne kılıçla gidin. Ama sevgi kılıcıyla yoksa bayrağımızın, sınırımızın şekli değişir” sözlerini hatırlatan Otyam, “Namussuz Amerika ve it güruhu Türkiye’yi parçalamak için her şeyi yapıyor. Eğer o günlerde sözlerim dinlenmiş olsaydı ne bayrağımızı indirme imkanı bulacaklardı ne de haritalar değişecekti” demişti. İşçi Partisi üyesi olduğunu da gururla söyleyen usta, geceye katılanlara da “80’den beri önce haftalık şimdi de günlük Aydınlık’ta yazıyorum. Yarın herkes bir Aydınlık alsın” demeyi ihmal etmemişti.

FİKRET OTYAM KİMDİR?
Fikret Otyam 19 Aralık 1926 tarihinde Aksaray’da doğdu. Fotoğrafı ağabeyi Nedim’den öğrenen Otyam, Aksaray’da arkadaşı ve resim öğretmeniyle birlikte “Foto Üç Yıldız” isimli fotoğrafçı dükkanını açtı.
Resme olan ilgisi üzerine 1945 yılında girdiği Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’ni 1953’te Bedri Rahmi Eyüboğlu atölyesinde bitiren Otyam, öğrencilik yıllarında gazetecilik, sanat-edebiyat yazarlığı ve fotoröportajlar yapmaya başladı.
Otyam, Doğu ve Güneydoğu Anadolu halkı ile yaptığı röportajları konu alan gazete yazıları hazırladı, daha sonra bu röportaj serilerini, Topraksızlar, Gide Gide, Ha Bu Diyar, Harran ve Irıp, Ey Samandağ Samandağ adlı kitaplarıyla yayımladı.
1953-1996 yılları arasında Anadolu insanının yaşamını belgelediği fotoğraflarını da “Gide Gide” başlığı altında, “Memleketimden İnsan Manzaraları, Anadolu 63” adlı sergilerde tanıtan Otyam, fotoğraf ve yazarlık çalışmalarında yoğunlaştı.
Akademi’yi bitirdikten sonra, Dünya Gazetesi Yazı İşleri Müdür Yardımcısı olan Otyam, 1956’dan itibaren Ankara’da Ulus Gazetesi’nde, 1962’den itibaren de Cumhuriyet Gazetesi’nde sanat ve siyaset yazarlığı yaptı. Resim çalışmalarını emekli olduktan sonra (1979) sürdürdü. 1980 yılından itibaren önce haftalık sonra da günlük Aydınlık’ta yazılarını sürdürdü.
İlk resim sergisini 1952’de açan sanatçı yurt içi ve yurt dışında 30’un üzerinde sergi açtı ve resimleri birçok yurt dışı müzelerinde ve özel koleksiyonlarda yer aldı.
Otyam, 1977’den itibaren eşiyle birlikte Antalya Gazipaşa’da, daha sonra Geyikbayırı köyünde yaşamını sürdürmüştü.


Etiketler; #Fikret Otyam

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.