Atılım coşkusu

‘İnanıyoruz ki gazetenin SanatKültür meclisi güçlü kararlar aldı. Bütün yazar ve sanatçılar şimdi yeni bir enerjiyle ileri atılacak. Hepimizde güçlü bir motivasyon yenilenmesi oluşacak...’

Atılım coşkusu
22 Haziran 2016 Çarşamba 11:23

Özge Beygüven
Aydınlık’ta KültürSanat sayfasının öne çıkmasıyla başlayan atılıma, gerek ülke çapında gerekse yurtdışından olumlu tepkiler yağıyor. Yazar, sanatçı ve aydınlardan gelen başlıca tepkileri sunuyoruz:
TAMER LEVENT: Sanat kültürünü yaygınlaştırma ve toplum ile sanat insanı arasındaki uzaklığı ortadan kaldırma felsefesi benimsenmelidir. Sanat tanımları ve yaşamda kullanımı ile ilgili anketler, soruşturmalar yapılmalıdır. Yaşamın sanat hali nasıl olmalı? üstüne sürekli kafa yorulmalıdır. Bu yönde, Belediyelerin destek vermesi için sayfa aracılığı ile kampanyalar başlatılmalıdır. Sanatsal faaliyetler için mekânlar yaratılması özendirilmelidir.
GÜNAY GÜNER: Dil Devrimi kazanımlarını benimsemeli, yazılarını bu bakışla denetlemeli, geliştirmeyi ödev bilmelidir. Eleştiri adı altında Dil Devrimi karşıtlığı çokbilmişliklerine geçit vermemelidir. Pazar Eki’nde kısa öykü ya da dizi roman, öykü yayımlanabilir.
TAYLAN KARA: Aydınlık’a eleştirilerim var: Nedim Gürsel’den Elif Şafak’a, Doğan Hızlan’dan Zülfü Livaneli’ye, Hamdi Koç’a her türlü liberal veya estetik yönü zayıf yazar ve eserler orada övülmüştür. Daha niceleri var. Atılımla birlikte bu tür yanlışlar da atılacak mı?
EMİNE ERBAŞ: Çağrınıza teşekkür ederim. Aydınlık KültürSanat topluluğu içinde yer almak benim için onurdur.
KORAY FEYİZ: Bir duruşu olan ve politik kimliğini eserlerinde içselleştirmiş olan kişiliklere öncelik vermeli, onlar da gazeteye ikircimsiz katkı getirmeli...
ERDEM BUYRUKÇU: Aydınlık Sanat Ödülleri (hikâye, roman, şiir) gazeteye yeni okurlar ve yeni edebiyatçıların kazanılmasında etkin olabilir. Bu arada ödül etiğine olumlu örnek getirme şansı yaratılır.
LEYLA ŞAHİN: Bu gerekli ve anlamlı girişimi coşkuyla karşılıyorum. Dayanılmaz ağırlıktaki günlerimizin siyaset, kültür, sanat bağlamında yeni kalkışmalara ihtiyacı var.
KAYA ÖZSEZGİN: KültürSanat sayfası ikiye çıkarılmalı ve sayfa başlığı iyi bir grafiker tarafından yeniden dizayn edilmelidir. Sayfalara KültürSanatla ilgili ilanlar dışında ilan girmemeli. Sayfalar, yönetmen arkadaşımızın denetiminde olmalı, başka kişilerin müdahalesine yer verilmemeli... Güncel sanat olayları arasında kamuoyunda yankı uyandırmış olanlar, anket yoluyla sayfaya yansıtılmalı. Sayfanın mizanpajına daha çok özen gösterilmeli. Gazetemizin Kitap Eki’yle yakın iletişim kurulmalı. Yeri geldiğinde güncel tartışma konularına odaklanmalı. Yeni atılım ve düzenlemenin duyurusu, gazetenin birinci sayfasından her gün anons edilmeli, başka gazetelerde, görsel ve sosyal medyada da yer almalı.
ZÜHAL TEKKANAT: Cemal Süreya’nın da içinde yer aldığı ve ölünceye kadar kopmadığı Aydınlık Gazetesi siyasi mücadelenin yanı sıra KültürSanat’ta da her zaman etkili bir konumda yer almıştır. Bu da, her yeni başlangıçta gazetenin daha ilk sayısında aydınların teveccühünü kazanmasını sağlamıştır. Seyyit Nezir’in göreve başlarken gazetenin sanat kültür meclisinin katkılarını istemek üzere düzenlediği toplantı ise başarmak için gerekli gücü bulacağının göstergesidir.
ALP HAMUROĞLU: Kutluyorum, ama biz Almanya’da gazetenin Avrupa baskısını elimize alabiliyoruz. Ne yazık ki, gazetenin bazı sayfaları bura okuruna birçok bakımdan hitap etmiyor. Sanat sayfası da bunlardan biri.
NECATİ GÜNGÖR: Sanatçılarla, gelişen durumlar karşısında değil (örneğin biri ödül aldığında değil) her fırsatta röportajlar yapılarak gündem oluşturulabilir... Devletin kayırmacı ve yandaş sanat ve edebiyat etkinlikleri dikkatle izlenmeli; bunlara eleştiri getirilmeli.

MESAJLAR:
ALİ RIZA ÖZKAN: Görevden kaçmak olmaz. Devrimcilik “ayakta ölmek” ise, şartlar ne olursa olsun, Medine’ye yola çıkan karınca azmiyle davranacağına eminim. Bu nedenle, ikinci kez tebrik etmek istiyorum
TANSU BELE: Aydınlık KültürSanat yönetmenliğini ve atılımı içtenlikle kutlarım. Çok sevindim. Gazeteye yazılarımla yeniden döneceğim.
FATMA BAŞURAL: Sorumluluğunu aldığınız yeni görevinizde, toplumun sesi, öncüsü olan Aydınlık’ın ivme kazanacağına yürekten inanıyoruz.
BARLAS ÖZARIKÇA: Gazeteye büyük yararın dokunacağına inanıyorum. Arada bir yazı gönderirim, dostlara da yazmalarını söylerim.
PINAR SARAÇOĞLU: Yenilenmek güzeldir. Başarılar diliyorum. Beşiktaş’ta 2 bayii var gazete alabileceğim. İkisinde de Aydınlık kalmamıştı bugün. Önce üzüldüm, sonra sevindim.
CELAL ÜLGEN: Bu çok olumlu ve çok yerinde karar için Aydınlık’ı ve Seyyit Nezir’i kutluyorum
SADİ ALAFTAN: Çok olumlu buldum. Ankara’dan sürekli sanat haberleriyle gazeteyi destekleyeceğiz.
NÜKHET EREN: Yürekten kutluyorum. Hayata, sanata, edebiyata dair iyi, doğru ve yürekli işler yapmak üzere çıktığınız yeni yolda başarılar diliyorum.
TUNCER CÜCENOĞLU: Her zaman yanınızdayım dostlar. Hayırlısıyla oyunumu bitireyim, gerisi kolay. Neler yapacağız, neler...
ENGİN TURGUT: Çağrını görev kabul ettim. Hemen kolları sıvadım, Kâzım Koyuncu’yu yazıyorum. Ölüm yıldönümüne yetişecek.
MUZAFFER AKYOL: Gazeteye yeni bir enerji taşıyacağına, hepimizde güçlü bir motivasyon yenilenmesi oluşacağına inanıyorum.
AHMET YILDIZ: Değerli kardeşim, pederin hastalığıyla ilgilendiğim için ancak gözümü açabildim.. Aydınlık’taki görevini ve atılım bildirini kutluyorum.. Ne kadar sevindiğimi bilemezsin... Yandan köşeden sızmaya çalışan şu ülke, insan, edebiyat düşmanlarına ödün ve izin vermeyeceğini biliyorum... Her hafta Aydınlık’a bir yazı ya da haber yazmaya dikkat edeceğim...

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.