Asya çağı’nda şairin görevi - 2

Dün Rus elçiliğini yakan kafa bugün Rus uçağını düşürdü. Bu komplolara karşı Atatürk “Türkiye ile Sovyet Rusya arasındaki dostluk bağımsızlığımızın temel taşıdır,” dedi.

Asya çağı’nda şairin görevi - 2
30 Mayıs 2016 Pazartesi 11:32

Hüseyin Haydar

Önceki bölümde bir damla gözyaşının okyanusu nasıl dalgalandırdığını anlattık. Yakın tarihte iki büyük devletin arasını açmaya nasıl yeltendiklerini, ama başaramadıklarını dile getirdik. Dün Rus elçiliğini yakan kafa bugün Rus uçağını düşürdü. Bu komplolara karşı Atatürk “Türkiye ile Sovyet Rusya arasındaki dostluk bağımsızlığımızın temel taşıdır,” dedi.

HEPİMİZ AYNI ASYA KÖKLERİNDEN GELDİK
Vladimir Lenin “Gerici Avrupa , ilerici Asya” diyerek Asya Çağı’nı haber veriyordu.
Atatürk “Biz Türkiyeliler Asyai bir milletiz, Asyai bir devletiz” diyerek geleceğin merkezini ve dostlarını işaret ediyordu. Önderlerimiz kolay lokma olmadığımızı ne güzel dile getirmişler.
Bakınız, Rus şairi Aleksandr Blok, “İskitler” şiirinde, bu demir gibi diriliği nasıl parlak imgelerle dizelere döküyor:

Siz milyonlarsınız. Biz kıyamet kadar,
Deneyin savaşmayı bizle!
İskitleriz! Serde Asyalılık var,
Bu çekik ve bu aç gözlerimizle!
(...)
Yüzyıllarca baktınız Doğu’ya siz,
Eritip incilerimizi,
Kem sözler edip hedef bellediniz
O top namlularınız için bizi.

ŞİİR İNSANIN SAVAŞAN VİCDANIDIR
“Büyük Rus Milletinden Özür” şiirinin dizeleri de aynı savaşkan yüreğin, aynı evrensel vicdanın kardeşten kardeşe ulanan sesidir. Öyle olduğu için bu ses Türk milletinin samimi sesi olabilmiştir. Böyle bir şiirin yazılması her şairin başlıca görevi olmalıydı. Ben de bir Türk şairinin, bir Türk devrimcisinin yapması gerekeni yaptım.
Şairlerin sadece ve sadece vicdanının sesini dinlediğine dair, Puşkin’den bir örnek vermek istiyorum. Puşkin’deki şu yüceliğe bakınız: 1829 Osmanlı - Rus savaşı sırasında Rus ordusuyla Erzurum’a gelen şairden kendi askerinin kahramanlıklarını övmesi beklenirken, bakın o vicdanının sesiyle neler yazıyor: “Yolda yanlamasına uzanmış yatan genç bir Türk’ün cesedi önünde durdum. 18 yaşlarında bir delikanlıydı bu. Bir kızınkini andıran solgun yüzü henüz tazeliğini yitirmemişti. Sarığı tozlar içinde, yatıyordu. Tıraşlı ensesinde bir kurşun yarası vardı.” İç sızısını dışa vuran bu sözlere sinmiş, şehidin annesinden dilenen bir özür yok mudur sizce?
Puşkin’in Erzurum Yolculuğu kitabına “Yeniçeri Emiroğlu” takma adıyla aldığı olağanüstü güzellikteki şiirse, bugün Türkiye’de dillerde dolaşan hoş bir şarkıdır. Sert bir içki içmiş gibi insanın başını döndürüyor:

“Ey güzel ülke! Uzak ülke.
Ey bilmediğim ülke!
Ne kendi isteğimle geldim sana,
Ne de soylu bir atın sırtında.
Beni bu yiğit delikanlıyı,
Gençliğin ateşi sürükledi sana.
Bir de başımdaki şarap dumanları..”

HAKLI SAVAŞLAR ŞİİRİ HAK EDER
Bir yanda savaş “sanatı”, bir yanda şiir sanatı. Her ikisi de tarih boyunca iç içe olmuş. Ancak savaşın haklısı, haksızı vardır da şiirin haksızı yoktur. Hiçbir şiir insana, insanlık değerlerine karşı olamaz, olursa şiir olmaz. Haksız savaşta bile, evrensel titreşimin uyarılarıyla şiirin ne kadar haklı bir zeminde yaratıldığı gösterilebilir. Puşkin’in, Blok’un, Nazım’ın şiirlerinin gösterdiği gibi. Haklı savaşlar haksız savaşlara karşı verilir.
Günümüzde Amerika ve müttefiklerinin mazlumlara yönelik terörizm ve devlet şiddeti üzerinden sürdürdükleri savaş, haksız savaştır. Haksız savaşın haydutları, doğrudan insanın varlığına düşmandır. Ellerine fırsat geçtiğinde çoluk çocuk demeden kafa keser, öldürdüğünün dönüp cesedini parçalar, anaokulunu yakar, ibadethaneyi bombalar, halkın içinde canlı bomba patlatır; hunharlığına dur durak yoktur. Doğal olarak haklının yanında olan şiir sanatının, insanlık karşıtı bu eylemlerle yan yana geldiği görülmemiştir.
Bugün Suriye’nin terörizme karşı verdiği savaş haklı bir savaştır, kahramanlık savaşıdır. Suriye’nin yanında yer alan Rusya, İran, Irak, Lübnan gibi ülkeler de haklı savaşın tarafındadırlar.

Yarın: Rusya bölgeye nefes aldırdı.
Boğaziçi’ndeki Avrasya buluşmasında hangi düş yaşandı, Haydar hangi şiirini okudu?

Etiketler; #Hüseyin Haydar

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.