Antonio Gades ile devrimin dansı

Flamenko dansının efsanevi ismi Antonio Gades, sanatçı kimliğiyle birlikte örgütlü bir sosyalistti. Ölümünden 10 yıl sonra Antonio Gades Topluluğu, ‘Fuego’ adlı gösterisiyle 17 Mayıs’ta ülkemize gelerek Cemal Reşit Rey’de İstanbullu sanatseverlerle buluşacak

Antonio Gades ile devrimin dansı
14 Mayıs 2015 Perşembe 09:40

Aptülika 

Flamenko, gerek müziği gerekse dansıyla İspanya’nın özünü temsil etse de tüm dünyaya yayılmış ve insanların ilgisini çeken bir geleneksel kültür. Flamenkonun bu denli tanınmasına en büyük etken Paco Pena, Paco De Lucia gibi gitarcıların bu tarzı modern bir üsluba taşımaları olmuştur. Bütün bunlara rağmen flamenkonun dünyada bu denli yaygınlaşmış olmasında en büyük pay sahibi hiç kuşkusuz film yönetmeni Carlos Saura olsa gerek. O yaptığı filmlerle flamenkoyu tanıtırken aynı zamanda da şairleri, yazarları, ressamlarıyla birlikte bütün İspanya’yı kültürüyle dünyaya taşıyordu.  

Saura’nın, “Kanlı Düğün” (Bodas de Sangre) (1981), “Carmen” (1983) ve “Büyülü Aşk” (El Amor Brujo) (1986) isimli 3 filmi bir döneme damgasını vurarak, silinmez izler bırakacaktı. “Flamenko Üçlemesi” diye de bilinen bu üç filmde kurgusal örgü baştan sona dansla sunularak tadına doyumu mümkün olmayan bir görsel ziyafet çıkarıyordu. 

Carlos Saura’nın bu üçlemesiyle tanışırken filmlerinde koreografiyi üstlenen ve oynayan bir isim daha dikkatimizi çekecekti. O 3 filmde de rol alan bu isim Antonio Gades’ti.  

SOSYALİZME ADANMIŞ BİR YAŞAM 

İspanya uzun yıllar boyunca faşişt Franco tarafından yönetilmişti. Carlos Saura ise bu yönetime karşı çıkmaktan çekinmeyen mücadeleci bir insandı. 1960’ta başladığı sinema yaşamında sansürlenmelere, yasaklamalara maruz kalsa da Franco faşizmine karşı çıkmaktan vazgeçmeyecekti. Carlos Saura’nın bu 3 filminde yer alan Antonio Gades de politik duruşu ile bir flamenko dansçısı olmasının çok ötesine taşıyordu. Dünya görüşü olarak Marksizmi benimseyen Antonio Gades, yaşamını sosyalizm idealine adayan ve bunun için de mücadele etmekten vazgeçmeyen bir sanatçıydı. İspanya’nın en önemli flamenko dansçsısı ve koreografı olan Gades, İspanyol Halkları Komünist Partisi üyesiydi. 

2004 yılında öldüğünde ise vasiyeti üzerine külleri Küba’da devrimcilerin mücadele verdiği dağlara dökülecekti.  

Bir sanatçı olmasınının yanında inandığı idealler için örgütlü mücadele etmekten çekinmeyen Gades hayattayken Küba’nın devrimci lideri Fidel Castro’ya yazdığı mektupta “Kendimi asla sanatçı gibi hissetmedim. Ben zeytin yeşili giysisi içinde basit bir devrimci savaşçı gibi hissettim kendimi. Elinde silahı, nereye, nasıl ve ne zaman olursa olsun sizin emirlerinize amade bir milis” diye yazacaktı.  

ÖLÜMÜNÜN 10. YILINDA 

Antonio Gades, hayatının son yıllarına doğru bir vakıf kurmuştu. Flamenko dansını yaşatmak ve yetenekli yoksul çocuklara bu konuda imkanlar açmak isteyen bu vakıf, Gades’in ölümünün onuncu yılında “Fuego” adlı gösterisiyle dünya turnesi gerçekleştiriyor. Antonio Gades Topluluğu adını taşıyan bu ekip, 17 Mayıs’ta ülkemize gelip Cemal Reşit Rey’de de bir gösteri sunacak.  

Prosper Merimee’ninCarmen” eserinin dans uyarlamasından, Federico Garcia Lorca’nın meşhur “Kanlı Düğün” eserine kadar çalışmalarıyla tüm dünyada efsane haline gelmiş olan Antonio Gades, 2004 yılında aramızdan ayrılmadan kısa bir süre önce kurduğu vakıfla mirasını bugünlere ulaştırıyor. Yıllarca Gades ile dans etmiş Stella Arauzo’nun sanat yönetmenliğinde ve yine yıllarca orkestranın sağ kolu ve ışıkçısı olan Dominique You’nun teknik yönetmenliğinde Gades bu kez topluluğu ve dansçılarıyla yaşıyor. Gades’in İspanyol kültürünü ve geleneklerini estetik bir dille sahneye koyduğu eserleri, adını taşıyan topluluğuyla devam etmiş oluyor. Topluluk büyük beğeni kazanan meşhur “Carmen”, “Kanlı Düğün” ve “Suite Flamenco” dan sonra şimdi de “Fuego” ile unutulmaz performanslara imza atıyor.  

MANUEL DE FALLA UYARLAMASI 

Antonio Gades’in adını taşıyan ünlü dans topluluğu, efsanevi Gades’in ölümünün 10.yılında Manuel de Falla’nın ünlü balesi “Enchanted Love” için yepyeni bir uyarlama olarak “Fuego”‘yu hazırladı. Gades’in “evrimleşmek için önce geleneklere dön” temel prensibi üzerinden ünlü bale Carmen ve Fuenteovejuna eserlerinin mitleşen sahnelerinin bir geçişi olarak karşımıza çıkıyor. Gades ve Saura’nın flamenko tarzlarını da buluşturan “Fuego”, daha önce “Carmen” filminde ve balesinde izlenen yolu izliyor. 

Gades’in 1989 yılında farklı projelerle Kahire Opera açılışından İspanyol Ulusal Balesi 10. yıl kutlamasına kadar sahneye çıktığı farklı işlerden sonra Paris Chatelet Tiyatro Sahnesi için sahnelemek üzere hazırlandığı “Fuego” sanatçının görkemli işlere en son dokunuşlarından da biri. 

Antonio Gades’in birlikte çalıştığı ünlü isimler Carlos Saura, Gerardo Vera, şef Jesús López Cobos ve Rocío Jurado ünlü “The Enchanted Love” eserinin uyarlaması “Fuego” ile yaratıcılıklarını buluşturmuş  

oluyor.  

Antonio Gades Vakfı 2004 yılında kurulan ve kâr amaçlı olmayan bir vakıf olarak Antonio Gades Topluluğu ile dünyaca ünlü İspanyol dansçı ve koreograf Gades’in şanını tüm dünyada yaşatmaya devam ediyor. Sanatçının eşi Eugenia Eiriz’in yönettiği topluluk, yardım aldığı Josep Torrent ve topluluğa başkanlık eden Gades’in kızı ve aktris Maria Esteve ile sanatçının dans mirasını tüm dünyaya taşıyor.

Etiketler; #Aptülika

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.