‘AKM’nin durumu kötü niyet kanıtıdır’

İsteyen romantik kadın portreleri yapar isteyen aşk şiiri yazar isteyen de sadece manzara fotoğrafı çeker. Bireyin hayata karşı takındığı tavır siyasi olmalıdır

‘AKM’nin durumu kötü niyet kanıtıdır’
27 Haziran 2016 Pazartesi 11:28

Pınar Saraçoğlu

Marksizm, 19.yüzyılın sonlarından bugüne, sanat ve siyaset ilişkisini derinlemesine irdeleyen ideolojilerin başında gelir. Bu iki kavramın bir biri dışında olması gerektiğini savunan modernist yaklaşımlar yok değil. Öte yandan postmodernizm, sanatçıyı başkasının yüklerinden kurtarma derdinde... Ressam Bedri Baykam’la son günlerin başlıca siyaset sorunları üzerine konuşurken, sanatçının konumuna eğilme fırsatı da yakaladık.

| Soykırım yasasının mimarlarından Yeşiller Eş Başkanı Cem Özdemir’e tarihsel gerçekleri tartışmak üzere çağrıda bulundunuz. Cevap verdi mi?
Cevap vermedi. Soykırım olmuştur ya da vardır, tartışılmalıdır diyen zihniyetler tartışmaya açık zihniyetler değildir. Ben, o açık mektupta Cem Özdemir’e demokrasi kavramına nasıl bir yara verdiğini, kendisinin alnına nasıl çıkmaz bir leke sürdüğünü anlattım. Onlar maçı oynamadan kazanmak istiyorlar.
Sayın Cem Özdemir yanında istediği tarihçilerle gelsin, Sayın Doğu Perinçek de Mehmet Perinçek ve seçtiği tarihçiler, ben ve birkaç gazeteciyi de alarak medeni bir tartışma yapalım. Özdemir’den olumlu yanıt keşke gelse diyorum ama geleceğini sanmıyorum.

| Liselerde başlayan protestolar için ne düşünüyorsunuz?
Yobazlık sabırsızlıkla, boyut atlamaya çalışıyor. Buradan yürütülen aydınlanma ışığının yavaş yavaş karartılmasıdır. Toplumun vicdanı ve delikanlıları olan liseliler, artık işin ucunda kendi geleceklerinin, kendiöz gürlüklerinin, kendilerine dayatılacak bir yaşam biçimi olduğunu anlamış durumdalar. Artık onlar, yobazlığa ve faşizme geçit vermeyeceklerini itiraf etmiş oluyorlar. Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi’ndeki gençler onlar. Bu tepkilere ancak alkış tutulur.

| Topçu Kışlası, yeniden gündemde... AKM yerine de, opera binası yapılacakmış. Geçenlerde AKM’yi Geri İstiyoruz Platformu olarak Kadıköy’de etkili bir eylem yaptınız. Son durum ne?
AKM’nin durumu, hükümetin kötü niyetinin kanıtıdır. AKM kötü niyetle, Türk çağdaş sanat alanlarının buluştuğu, kesişme noktası olduğu bilinerek durduruldu. Bu şunun itirafıdır; “bu binayı kapatmak için hiçbir gerekçe yok, biz sizin inandığınız değerler olan, çağdaş sanatların hiçbirine değer vermediğimiz için bunu yaptık”. Gezi Parkı olaylarında güya, AVM ya da Topçu Kışlası gibi senaryolarından vazgeçtiklerini söyleyerek, Gezi hareketlerini durdurmuşlardı. Şimdi gündem değiştirmek için yine bunu yapıyorlar. Ve bunun kökeninde bir türlü açıklığa kavuşturulamayan diploma sorunu olma ihtimali var. O yüzden yapılacak en iyi şey gündem değiştirmek...

| Sanat ve politikayı sizin kadar dengeli ve örtüşük yürüten pek az kişi var... Üstelik eylemci yönünüz de çok etkili. Resim ve sözün sanatsal gücünü eylemle pekiştiriyorsunuz. Sizce sanatçı politik olmalı mıdır ve ne kadar?
Sanatçı, her şeyden önce özgür olmalıdır. Bizler özgürlük için mücadele ediyoruz. Sanatçı politik olmalıdır diye bir kısıtlama getiremem. İsteyen romantik kadın portreleri yapar, isteyen aşk şiiri yazar, isteyen de sadece manzara fotoğrafı çeker. Bireyin hayata karşı takındığı tavır, siyasi olmalıdır. Aydınlara baskı varsa onun için imza vermeye, yürüyüş yapmaya, Atatürkçülüğü, aydınlanmayı veya devrimleri korumaya tepkili olmalıdır. Bu bağlamda her sanatçı, her aydın, her sorumlu yurttaş gibi siyasal olmalıdır. Ama bunun sanatına yansıma mecburiyeti vardır ya da yansıtmalıdır demiyorum.

| CHP’ye tutkunuzu bilmeyen yoktur. Y-CHP’den umutlu musunuz?
Y-CHP denmesine, Yeni Türkiye denmesi kadar kızıyorum. Yeni Türkiye diyerek yobazlığa, tek adam diktasına geçiş yapmak için hazırlanan bir Türkiye ne kadar bizim Türkiye’miz değilse, Y-CHP de, CHP’nin ilkelerinden, temel değerlerinden uzaklaşmak anlamına geliyor.
CHP varsa, umut vardır. Çünkü hiçbir tutmayan aşı, sonsuza dek sürmez.
Y-CHP’nin tutmayacak bir aşı olduğu ortada. Ben, demokrasiye inanan birisiyim.
Yeni demokrasi hareketinin 1990’ların başlarında çizdiği profili, CHP’ye monte etmeye çalışmak ve bunda ısrar etmek, beyhude bir çaba. CHP’den bir HDP ya da ılımlı İslam partisi de yaratamazsınız. Ancak çağdaş, devrimci bir parti olarak CHP’yi Kabul edip, topluma bunu kabulettirme çabaları içinde büyüyebilirsiniz. CHP’yi bekleyen çıkış budur.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.