Akademililer’den ‘Kağıt işler’

Sanat yapıtının temel yapı taşlarından ilki olan kağıdı bir kez daha, farklı yorumlamalar ve üsluplarla sunan sergide, materyal tekniğin bir parçası olmaktan çıkıp, objenin kendisi haline geliyor

Akademililer’den ‘Kağıt işler’
11 Ocak 2015 Pazar 08:18

Eylül Köksümer

AKADEMİLER Sanat Merkezi, ilkini geçen sene gerçekleştirmiş olduğu ‘’Kağıt İşler’’ sergisi ile sanatseverlerle buluşuyor. Sanat yapıtının temel yapıtaşlarından ilki olan kağıdı bir kez daha, farklı yorumlamalar ve üsluplar ile sunan sergide, materyal tekniğin bir parçası olmaktan çıkıp, objenin kendisi haline geliyor. Kağıt, kimi zaman bir eskizin doğal mekanı olarak yaratı sürecinde ressama eşlik ederken, kimi zaman da bu yolculuğun son aşamasında tuvalin yerini alarak, başlı başına yapıtın formunu oluşturuyor. Bu hali ile genel bir materyalden çok, bir sanat eyleminin hem oluşum araçlarından biri, hem de üretim ve kaygının vardığı son noktayı aktaran bir sanatsal tanım halini alıyor.

Kağıt, işin sunduğu yeni bir bakış açısının ötesinde, sanatçısının görme biçimini doğrudan ve olduğu gibi yansıtan bir yüzeydir. Bu yüzeydeki izler hem onları üreten zihin, hem de izleyen sanatsever için büyük bir gözlem ve keşif alanıdır. Sanatçı elinin ayrılmaz bir nesnesi olan kalem, yaratıcı araç olarak anlamını kağıdın alanında bulur ve eserin ruhunun ilk yansımalarını yaratır. Deseni tanımlayabilecek nitelikte bir eskiz, kimi zaman eserin tamamlanmış halinden bile daha doyurucu, özellikle sanatçısı için daha tatmin edici bir nitelik ve estetik değer taşır, belki de bu sebeple, birçok sanatçı için, eserinin kağıt üzerindeki ilk oluşum izlerini gösteren eskizi, aynı bir ruh ve bütünsellik anlamı taşır. Bu tamamen, kağıt dokusunun ve belleğinin sunduğu serbestliğin yarattığı, rastlantısallıktan uzak, zihnin şekillendirdiği bir süreçtir.

ÜRETİMİN İLK ADIMI

“Kağıt İşler II” sergisinde izleyici, sanatçısı için ayrı bir yeri olan bu eserlerle, üretimin ilk adımlarıyla tanışma, ilhamın doğasını özümseme ve yaratı sürecinin başlangıcına tanıklık etme şansını elde ediyor. Bu yönüyle sergi, gerçek bir tanışma ve ressam ile bağ kurma adına atılan önemli bir adım aynı zamanda.

Bir materyal üzerinden varılabilecek pek çok görsel sonuca tanıklık edilebilen sergide, ressam Işıl Güleçyüz’ün basılı kağıtları tekrar değerlendirerek yaptığı kağıt hamurlarıyla yarattığı duvar resimlerinden, seramik sanatçısı Hülya Sözer’in kendi şekil verdiği kağıt hamurlarıyla yaptığı heykel panoları da görmek mümkün. Sergideki resim üslupları da kendi içinde pek çok rengi ve çeşitliliği barındırıyor; Gizem Enuysal’ın canlı renklerin uyumu içindeki kadın figürlerinden, Gülistan Karagüzel’in günbatımı peyzajlarına, daha modern illüstrasyonlardan, klasik anlatımdaki portrelere, pek çok sanat tekniği ve tasviri, izleyiciyi derin ve keyifli bir yolculuğa çıkarıyor. Beyoğlu, Balo Sokak’ta bulunan mekanında Akademililer Sanat Merkezi, her çerçevenin içinde ayrı bir hikayenin gizli olduğu, emek verilmiş ve ruh taşıyan ‘’Kağıt İşler’’iyle haftaiçi her gün ve cumartesi günü gezilebilir.

SERGİDE YAPITI OLAN SANATÇILAR

Hayri Ağan, Aslı Altınışık, Adviye Bal, Şeyma Barut, Tolga Boztoprak, Ezgi Ekim Can, Süleyman Çağlayan, Sevinç Çiftçi, Gizem Enuysal, Efe Erdoğan, Işıl Güleçyüz, Kader Genç, Deniz Gökduman, Cansu Kahraman, Gülistan Karagüzel, Hüseyin Emre Karaoğlu, Mustafa Karasu, Şerif Karasu, Şenay Kazalova, Eylül Köksümer, Esra Kürtür, Sinem Kaya, Ekin Koç, Jœl Menemşe, Ayşenur Önemci, Ercan Sert, Hülya Sözer, Halil Şentürk, Kudret Türküm, Cengiz Uğur, Özlem Üner, Eda Yayla, Yağmur Yılan, Mahpeyker Yönsel.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.