40. yılda 40 fotoğraf

Safranbolu’da korumanın 40. yılına ilişkin, fotoğraf sanatçısı İsmet Zühtü Saraçoğlu’nun hazırlamış olduğu 40 fotoğraftan oluşan sergi, 12 Haziran Cuma günü ziyarete açıldı

40. yılda 40 fotoğraf
18 Haziran 2015 Perşembe 11:25

Semih Balkanlı
Safranbolu Kültür ve Turizm Vakfı’ nın düzenlemiş olduğu etkinlikte, konuşma yapan fotoğraf sanatçısı İsmet Zühtü Saraçoğlu, “Bizler korumacılığı, korumacılık gemisinde öğrendik. Kaptanı olan Kızıltan Ulukavak’a teşekkürlerimi sunuyorum.” diyerek, 40 yıllık öyküyü anlattı. Fotoğraf sergisi 20 Haziran 2015 Cumartesi gününe kadar, Safranbolu Kültür ve Turizm Vakfı Cıngıllıoğlu Sanat Galerisi’nde misafirlere açık olacak.
12 HAZİRAN 1975’İN ÖYKÜSÜ
Safranbolu Belediye Meclisi’ne zamanın Belediye Başkanı Kızıltan Ulukavak İmar Yönetmeliği’ne, Safranbolu’da mahalleler halinde, sokaklar boyunca sıralanmış, sivil mimarlık örneği evlerin onarımının ve onarımda kullanılacak malzemenin çevreyle uyumlu olmasını ve mevcut mimarlık dokusunu ve görünümünü bozmamasını; ayrıca bu konuda belediyede oluşturulacak 3 kişilik bir teknik kurulun onayının alınmasını zorunlu kılan birkaç maddenin eklenmesi önerisinde bulunur.
12 Haziran 1975 tarihli toplantıda bu öneri, Belediye Meclisi’nce, her siyasal partiden üyelerin oybirliği ile uygun görülür ve alınan karar, yürürlükteki kurallar gereği İmar ve İskan Bakanlığı’nın onayına sunulur.
Ancak Bakanlık, bu kararı onaylamaz; Belediye Başkanı, onaylanmama nedenini sorduğunda, Bakanlığın İmar Planlama Genel Müdürü, “Eskiye rağbet olsa, Bit Pazarı’na nur yağardı’’ der. O yıllarda, tarihsel kent dokusunun korunması gündemde değildir; sadece tarih, sanat, kültür ve mimarlık çevrelerinin bir özlemidir.
İmar ve İskan Bakanlığı onaylamasa da Safranbolu Belediye Meclisi’nin 12 Haziran 1975 tarihli kararı, mimarlık değerlerinin korunması yolunda, uygulamaya ilişkin ülkemizde alınmış ilk karardır. Dolayısıyla Safranbolu yerel yönetimine onur kazandıran nitelikte, tarihsel bir belgedir. Bu belge, tarihsel çevrenin korunması konusunda, Safranbolu yerel yönetimin, “eskiyi, sadece bit pazarında görmek isteyen’’ ilgili bakanlığın çok önünde olduğunun da ilginç bir göstergesidir.
Bakanlığın olumsuz tavrına karşılık, Safranbolu Belediyesi’nin İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’yle kurduğu ilişkiler sonucu Safranbolu’da düzenlenen kültürel etkinliklerle, Safranbolu’nun korunması, kısa bir sürede ülke gündemine taşınır. Gayrimenkul Eski Eserler ve Anıtlar Yüksek Kurulu’nun , Ekim/1976’da aldığı kararla Safranbolu “Kentsel SİT’’ alanı olur. Şehir (tarihi çarşı) kesimindeki tarihsel mimarlık değerlerinin ve Bağlar kesiminde de yeşil dokunun korunması yasal ilke ve kurallara bağlanır.
“Eskiye rağbet olmaz, Bit Pazarı’na nur yağmaz” denilse de koruma olayında Safranbolu yerel yönetiminin 12 Haziran 1975’te gösterdiği duyarlılık, ileriki yıllarda hem dünyanın ilgi odağı olmasını sağlayarak, Safranbolu’ya olan rağbeti, olağanüstü arttırır ve hem de nur yağdırmasa da kente ekonomik, sosyal ve kültürel olanaklar yağmasına neden olur.


Etiketler; #Semih Balkanlı

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.