Yurdumuzun şiir defterindeki şair: Abdülkadir Bulut

Abdülkadir Bulut, şiirlerinin tümünde yaşamı yerelleştirerek yazmanın usta bir şairi olduğunu gösterdi; ‘elmayı soymadan dişleyen/ çocuklara benzemeli şiir’ diyen bir insandı. Şiirlerini ‘ağzına kadar’ yurduyla dolduran...

Yurdumuzun şiir defterindeki şair: Abdülkadir Bulut
07 Ağustos 2014 Perşembe 09:02

17abdulkadirbulut

Abdülkadir Bulut, şiirlerinin tümünde yaşamı yerelleştirerek yazmanın usta bir şairi olduğunu gösterdi; ‘elmayı soymadan dişleyen/ çocuklara benzemeli şiir’ diyen bir insandı. Şiirlerini ‘ağzına kadar’ yurduyla dolduran bir yurtseverdi

“Abdülkadir Bulut, her şeyi bir türkü kıvamında, bir türkü tadında eritiyor. Kasabalı bir Lorca. Her şiirinde bir şiir var.” diyor Cemal Süreya.

“Arkadaşlarla Abdülkadir’i anıyorduk ki; Birden ortalığı kekik ve nane kokusu sardı. Yahu arkadaşlar hele bir bakın, şiirleriyle sokaktan Abdülkadir geçiyor olmasın” dizeleriyle onun şiirini yazdı dostu Metin Demirtaş. Ve sordu “Kim yazacak şimdi Anamurlu çiçeğin şiirini?”

Mustafa Kemal’ce adlı şiirinde: “ve bir Erzurum sabahında/ uzun bir saygı düşündüm/ Mustafa Kemal’ce/ büyüdü ellerim ve gözlerim/ Sakarya’nın doğu yakasında/ dağda bir geyik gibi/ o zaman çizdi Seddülbahir’i/ alaca şekillerde Mustafa Kemal/ savaş haritasına/ Sonra barut kurşun ve kan/ bir nice güneşi çağırdım/ Mustafa Kemal’in otağına.” diyen, 1943 Anamur-Akine Köyü doğumlu yiğit bir Türkmen delikanlısıydı o.

ŞİİRLERİNİ YURDUYLA DOLDURAN BİR YURTSEVER

Sennur Sezer’e göre “buğday renkli şiirler”in şairi olmuştu. “Sen Tek Başına Değilsin”le başlayan, “Acılar Yurdumdur”, “Yakımlar”, “Gözyaşları da Çiçek Açar”, “Sen Tek Başına Değilsin-2” ve “Yurdumun Şiir Defteri” adlı şiir kitapları 1987’de “Ülkemin Şiir Atlası” adıyla bir araya getirilen Abdülkadir Bulut; “elmayı soymadan dişleyen/ çocuklara benzemeli şiir” diyen bir insandı. Kalbini dosta düşmana karşı “köylü bir ananın yetiştirdiği/ kırmızı bir biber gibi” taşıyan bir yoldaştı. Şiire, “Toprağa tohum atar gibi/ Dağın dibine maden kazmasını vurur gibi” başlayan bir şairdi. Şiirlerini “ağzına kadar” yurduyla dolduran bir yurtseverdi. “Gözyaşlarına çiçek” açtıran bir insan ustasıydı. Hapishanede “eşi dostu çok özleyen” bir candı. “Toprağına su veren her şiiri sev” diyen bir sevdalıydı. “Tetikte elin hayranı” olan bir yiğitti.

1942-85 arasında 42 yaş yaşadı dünyada Abdülkadir Bulut. 8 Ağustos 1985’te 337 şiirden oluşan 9 şiir kitabı bırakarak gitti dünyamızdan.

KAVGANIN YIKILMAZ İNANCININ ŞAİRİ

Abdülkadir Bulut, bu şiirlerinin tümünde yaşamı yerelleştirerek yazmanın usta bir şairi olduğunu gösterdi. “Şiirlerim hiçbir zaman böyle dolmadı ağzına kadar/ Seninle ey sevgili yurdum/ Ve hiç bu kadar çırpınmadı/ Seni tutuşturan yaralar için/ Can havliyle” dizelerinin yer aldığı “Aşkı En Güzel Bizim Oralılar İşler” şiirindeki yurt sevgisi; “Kaya gibi olmak da yetmez/ Bütün mesele hayatın karşısında/ Sıkmak dişi, sağlam atmak ayağı/ Kıyımlarda, kıranlarda bile/ Açtırmamak dibindeki toprağı” dizelerinin yer aldığı “Hayatın Karşısında” şiirindeki direnme ve inat, “kavganın yıkılmaz inancı”nın diri bir şairi yaptı Abdülkadir Bulut’u.

Türkmen oymaklarının gönüllerinde saklı olan “Yakımlar”ı şiirleştirirken, “Yüzünü yıkasan gül dibine/ Gamzeli olur mu acaba güller” diyen Abdülkadir Bulut; “Senin hayatın kurban/ Bir dostun yarasına basılan/ Mendiller kadar yalın/ Ve yaman.” ve “En güzeli yürüyorsun/ yanında umudun ve inancın/ Güzel günlere bakarak/ Çürük bir kavun gibi/ Taşımamak için alnını” dizeleriyle halk sesini çağdaşlaştırmayı başardı.

“Yurdumun Şiir Defteri” adlı şiiri ile selamlayarak anıyorum onu: “Yurdum, işte senin şiir defterin/ Rüzgârlı bir yaprak koydum arasına/ Görüşme günlerinden gelirken/ Yolda bir ağaçtan koparmıştım—- O kadar çok isterdim ki yurdum/ Bir de senin şiir defterinin arasına/ Çocukların ayak seslerini koymayı/ Ve altına her birinin adresini yazmayı”.

Yurdumuzun şiir defterindesin Abdülkadir Bulut, çocuklarımızın ayak seslerindesin, özlediğimiz aydınlık geleceğimizde!

Öner Yağcı


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.