Veliahtından Sanat Güneşi'ne doğum günü armağanı

Dünya Türk Sanat Müziği Günü'nün aynı zamanda Zeki Müren'e bir doğum günü hediyesi olduğunu belirten Onur Akay, bugünün tanıtılmasını sağlayan Aydınlık'a teşekkür etti Sanat Güneşi'miz Zeki Müren'in doğum...

Veliahtından Sanat Güneşi'ne doğum günü armağanı
06 Aralık 2013 Cuma 10:02

17recep

Dünya Türk Sanat Müziği Günü'nün aynı zamanda Zeki Müren'e bir doğum günü hediyesi olduğunu belirten Onur Akay, bugünün tanıtılmasını sağlayan Aydınlık'a teşekkür etti

Sanat Güneşi'miz Zeki Müren'in doğum günü olan 6 Aralık Dünya Türk Sanat Müziği Günü bu yıl ikinci kez kutlanacak. İlki geçen yıl kutlanan bu özel günün Dünya Türk Sanat Müziği Günü olarak ilan edilmesinin öncüsü olan Türk Sanat Müziği ses sanatçısı Onur Akay ile bugüne özel bir söyleşi gerçekleştirdik.

Zeki Müren'in doğum günü olan 6 Aralık'ın Dünya Türk Sanat Müziği Günü olarak kutlanması önerdiniz. Nereden aklınıza geldi? Bu güne kadar kimse düşünmemiş. Geçen yıl Dünya Tiyatrolar Günü'nde bir an da aklıma geldi. Daha sonra Türk Sanat Müziğimizin gelmiş geçmiş en önemli isimlerinden olan Zeki Müren'in doğum günü olan 6 Aralık'ın Dünya Türk Sanat Müziği Günü olması gerektiğini düşündüm. İlk olarak bunu Twitter ve Facebook adreslerimden yazdım. İnanılmaz ilgi gördü. Daha sonra TRT Müzik'ten böyle bir öneride bulundum.

Bu zaten duyulduğunda ilk olarak Aydınlık Gazetesi olarak siz haber yaptınız. Kendi öz müziğimize verdiği önemden dolayı sizlere teşekkür ediyorum. TRT'de Arif Özgülüş Hocamın programında da duyurulunca Türk Sanat Müziği severler duydu.

Bundan sonra herhalde festivaller olacaktır..

Tabii. Yavaş yavaş olacaktır. Bunu yaşayan Türk Sanat Müziği sanatçılarının da dikkatini çekerek beni tebrik ettiler. Ilk olarak Behiye Aksoy'u ziyaret ettim. Bu önerimden sonra. Kendisi rahatsızlığı nedeniyle bir huzur evinde kalıyor. "Ellerinden tuttum Zeki Müren'in doğum gününü Dünya Türk Sanat Müziği Günü yaptım hocam" dedim. Daha sonra Bülent Ersoy ve Muazez Abacı'nın bu güne ilgi göstermesini istedim. Çünkü musikiyi en iyi bilen iki kişi onlar. Muazez Abacı'dan destek geleceğine eminim ama Bülent Ersoy'dan biraz çekiniyorum. Çünkü çok severim kendisini ama Türk Sanat Müziği'nin genç sanatçılarına pek destek olmuyor. Bundan dolayı ona küçük bir kırgınlığım var. Ve programına sadece popçuları konuk ediyor. Böyle önemli çalışmalara yer verirse, "Herkes hocam diyor" hocalığının daha sağlam olacağını düşünüyorum.

Türk Sanat Müziği (TSM) son zamanlarda çok geri planda kaldı. Geçmişe baktığımızda bunun bir kırılma noktası var mı?

Artık pek kadın sesi çıkmıyor. Müzeyyen Senar gibi kendine has tadı olan tavrı olan ses çıkmadı. Erkek sesi zaman zaman geliyor. Ben Umut Akyürek ve Melihat Gülses'ten başka ayrılabilen bir ses görmedim. Ses ayrılabilsin ki sivrilsin. Sadece nota bilmekle, konservatuvar okumakla bu iş olmuyor. Bundan dolayı da gençlerin Türk Sanat Müziğine olan ilgisi azaldı.

'Zeki Müren'den sonra'

Bir de hocaların sadece düz seslere önem vermesi. Eski yöntemlerde kaldı bazı hocalar. Bizleri piyasa yapıcı şeylerden uzak tuttular. Genç sanatçılar sadece TRT'ye bağlı kaldılar. Dışarıya çıkmalarına izin verilmedi. Ama şimdi artık serbest bıraktılar. Daha önce yapmadıkları için TSM bir duraklama dönemi yaşadı. Zeki Müren'den sonra bir duraklama oldu. Ondan sonra ya hep piyasaya yönelik işler yaptılar ya da hep içerde kaldılar.

Beğendiğiniz sesler var mı?

TRT'deki arkadaşların hepsini beğeniyorum. Piyasada takip ettiğim Umut Akyürek, Gökhan Sezen ve Melihat Gülses var. Ama yıllardır TSM yorumcularına yatırım yapılmıyor. Ne sesler konservatuvarlardan mezun oluyor. Ama çok az kişi piyasada yer alıyor.

n Bazı eserler yeniden yorumlanıyor. Moda tabirle 'cover'lanıyor. Bu çalışmaları beğeniyor musunuz?

Yapılmasını çok çok güzel buluyorum. Popçular farklı bir kitleye bu şarkıları yeniden tanıtıyorlar. Kesinlikle şarkıların bozulduğuna inanmıyorum. Zenginlik katıyor ve musikimizin içinde çok farklı seslerin olduğunu gösteriyor.

Son zamanlarda TSM'de ses getiren eserler çıkmıyor, neden?

Türk Musikisinde yaşayan bestekârlarımız o kadar azaldı ki. Ben bir çoğu ile ortak eserler verdim. Bir Semahat Özdenses bir Necdet Tokatlıoğlı, Erol Sayan, Suat Sayın gibi isimler benim şiirlerimi bestelediler. Ama kimse okumuyor. Özellikle TRT'deki sanatçılarımızın bu yeni şarkıları okuması gerekiyor. Ve hep aynı şarkılar okunduğu için bazı bestekârlar küstü. O şekilde kitlelere hitap edecek şarkılarını göndermemeye başladılar. Kalıcı olan şarkıların yeniden çıkabilmesi okunmasına bağlı.

İlk albümünüzün adı 'İstanbul Ağlıyor'du. Peki, yeni albüm ne zaman geliyor?

Yeni bir albüm çalışması uzun zamandır yapmadım. Eğitimlerim nedeniyle böyle bir çalışmanın içine giremedim. İki ayrı üniversitenin konservatuvar bölümü mezunuyum. Eski plak dönemini başlatmayı düşünüyorum. Şöyle; eskiden plakta iki şarkı olurdu. Biri ön diğeri arka yüzünde. Bunu da ilk size açıklamış oldum.

Son olarak Aydınlık okurlarına bir mesajınız var mı?

Tabii. Bu sene de TSM günü yaklaşırken Eyüp Sultan'a Zeki Müren'in mezarını ziyarete gittim. Basından çok değerli arkadaşlar bana eşlik ettiler. Bunu da Ulusal Kanal haber yaptı. İlk haber yapan Aydnlık Gazetesi'ne de tekrardan TSM'ye verdiği değer ve önemden ötürü çok teşekkür ediyorum. Zaten hergün evime giren gazetelerden.

Onur Akay 14 yaşında ilk şarkısını yazdı ve besteledi

Onur Akay, İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı Türk Müsıkisi Nazarıyatı bölümünü ve Haliç Üniversitesi Türk Musikisi Ses eğitimi bölümünü bitirdi. Dönemin hocaları Prof. Dr. Alaeddin Yavaşça gibi isimlerden dersler aldı. Onur Akay, on dört yaşında ilk şarkısını yazdı ve besteledi. MESAM üyesi olan Akay, Türk Musıkisinde birçok Nazariyatcının kabul ettiği Müstearlı'nikriz, Müstearlı'hicaz, Zirgüleli'pençgah isimlerini verdiği 3 bileşik makamı buldu. Akay, Zeki Müren'e de beste yaptı. 'Gönlümdeki Bahar' adlı eserin sözleri Zeki Müren'e bestesi Onur Akay'a ait. Akay, ayrıa ilk albümünü piyasaya çıkardıktan sonra Zeki Müren'in veliahtı olarak anılmaya başladı. TRT repertuarlarında da çok sayıda eseri yer alan Akay'ın, Semahat Özdenses, Erol Sayan, Suat Sayın, Necdet Tokatlıoğlu, Teoman Önaldı, Amir Ateş gibi önemli bestekârlar tarafından şiirleri bestelendi ve TRT tarafından albümlerde, canlı yayınlarda okundu.

Akay "Bu Gece Kalıyorum" adlı piyasaya çıkan ilk albümü ile Türk Sanat Müziği'nin "prensi" unvânını aldı. Aynı kaset daha sonra "İstanbul Ağlıyor" ismi ile tekrar piyasaya çıkarıldı.

Recep Erçin


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.