Sanat dili oluşturmak

Sonsuza akıp giden zaman diliminin sırrı, insan izinde maddeleşen gerçekle anlaşılmaktadır. Yaşama dair izler insandan insana bu şekilde aktarılır. Sanat diline yansıyan zamanın ruhu insanın en kestirmeden elde ettiği bilgilerdir Tarihin...

Sanat dili oluşturmak
15 Ağustos 2014 Cuma 10:44

16manset2

Sonsuza akıp giden zaman diliminin sırrı, insan izinde maddeleşen gerçekle anlaşılmaktadır. Yaşama dair izler insandan insana bu şekilde aktarılır. Sanat diline yansıyan zamanın ruhu insanın en kestirmeden elde ettiği bilgilerdir

Tarihin başlangıcında Lascaux ve Altamira, mağara resimlerinde, Trakya, Erzincan, Kazakistan, Kırım...ve dünyanın bir çok yerinde yazılı kayalarda, kullanım malzemelerinde sembol, şekil, arma, tamga... gibi estetik değerler, sanat adına üretilmeseler de insanda hala heyecan yaratmaktadır, bu haz alma duygusu dönemin ruhuna varmak demektir.

YAŞAMIN SOYUT ANLAMI SANATTA MEDDELEŞİYOR

Yaşamın anlamına dair değerlerin, sanat eserine yansıması bir yorum ifadesiyle gerçekleşir. Sanatı orijinal kılan da asıl bu özel yaklaşımdır. Hissedilen ancak anlatılamayan mananın sanat diliyle tarif edilmesi, sanatın özel bir alan olduğunu gösterir ve bu olgu insanın öğrenme ve tatmin duygusunu doyuran tek araçtır. Sanat dilinin yaratıcı düzeye çıkması yaşamın gizine bir adım daha yaklaşmak anlamı taşır, bu yüzden sanat çalışmasında duyarlılığının üst seviyede olması istenir. Sadece nesnenin maddi varlığı yaşama dair manayı tekil olarak anlatamaz. Yoksa insan evine balık tasvir eden bir tablo yerine bir balık asmayı yada fosilleşmiş bir figürü sanat nesnesi olarak kabul ederdi. Niçin durum böyle olmuyor? Çünkü yaşamın soyut anlamı ancak sanat çalışmasında maddeleşiyor. Bir yer işgal eden nesnenin kütle değeri yada varlıklar dünyasında yer bulan şeylerin anlamı, sanatın var olma nedeniyle görünür hale geliyor.

Sanat eserinin izleyici ile kuracağı dil birliği, özdeklik açısından önemlidir. Bu duyarlık sayesinde sanatın orijinal olanında saklı olan gerçek görebilecektir. Sanat dilinde, özgünlük aranmasındaki ısrarın sebebi, o eserin gerçeği daha iyi aktarabilme yeteneği olduğudur. Giderek grileşen bir renk, kromatik değer ölçüsünü de yitirir ve bu gri renkte yüksek bir kromatik değer aramak artık anlamsızdır. Yani bir koyundan bir deri çıkar. İkinci, üçüncü, yirminci deri çıkıyorsa bu sanatın olabilirliğini anlatmaz. Ortaya çıkan eserin, kuvvetli bir mana taşımadığı sadece zamanı işgal ettiğini gösterir. Sanat üretimi bir yaratıcılık sorunudur, tasarımı ilgilendiren teknik bir konu değildir. Sanatçının yaratma kapasitesi uçsuz bucaksız değil aksine bir adım ötede sınırlanmaktadır. Sanatçı bu bir adımlık mesafeyi hayatı boyunca tamamlar, hatta sınırına geldiğinde bir milim dahi gidemez. İğneyle kuyu kazar gibi yaptığı çalışmalarla kendi tamlık olgusuna ulaşır. Sanatın varlık nedenini oluşturan nedeni aramakla çalışmasını tamamlar.

GELECEĞİN SONUNA GELİNDİ

Bir adım mesafe için bir ömür harcamanın gereksizliği Postmodern sanatla keşfedilmiştir. İnsanlığın şimdiye kadar ürettiği tüm kavramlar bir meta olarak kullanıma açılmış, soyut ile somut olan aynı teori içinde eritilmiştir.

Hem geçmişi hem de geleceği ipotek altına alan bu düşünce büyük bir beyin bulanıklığı yarattığı kesindir. Artık geçmiş miras olarak değer taşımıyor, geleceğin de sonuna gelindi, öyleyse denileni yap, gösterilenle yetin, zevk almaya bak goy goyu dillendiriliyor! Bu durumda atış serbest çalışmaların üretilmesi gayet normaldir. Sanatın tasarım nesnesi olarak, marka değerinden işlem görmesi hiç yadırganmaz.

İnsanlığın bir emtiadan alacağı sanatsal haz ne olabilir? Yaşanılan trajedi karşısında sözü olan bir emtia değeri, kesik başı elinde gezdiren bir çocuğun estetik ve plastik değerini mi pazarlayacak!?

Derviş Ergün


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.