Şair Metin Demirtaş'ı kaybettik

Ne büyük bir acı... Türkiye halkı ve Kaynak Yayınları dün gece önemli bir yazarını, Antalyalı şairini, Metin Demirtaş'ı kaybetti. Üstelik o bugün Antalya Kitap Fuarı'nda kitaplarını da izmalayacaktı. Sevgili Metin Abi yeni çıkmış...

Şair Metin Demirtaş'ı kaybettik
27 Eylül 2014 Cumartesi 13:16

metindemirtas
Benden şair dostlara bir öneri:
Birbirinizi sevin,sevmeyin
Yaşarken iyi kötü bir anı edinin,
Gidenin toprağına serpmek için
Yaşanıyor yokluğunun mahzunluğu.
Hele bizim gibi, aydınlarını ve şairlerini
Yok etmeye susamış celladı bol ülkeler için
Büsbütün geçerli bu.
Metin Demirtaş


Şair Metin Demirtaş, Konyaaltı Kitap Fuarında Kaynak yayınlarından çıkan son yapıtlarını imzalayacağı bugün sabaha karşı, Antalya'da ki evinde yaşamını yitirdi. Haftalardır büyük bir heyecanla imza günü hazırlıklarını sürdürdüğü çalışma odasında cansız bedenini bulan yakınları Demirtaş'ın teşhisi konulan bir rahatsızlığı olmadığını söylediler. Cenazesi Pazar günü saat 16.00 da öğle namazına müteakip Muratpaşa Camisinden Andızlı mezarlığına kaldırılacak.
Demirtaş'ın yaşam öyküsü ve yapıtları;
"1938'da Antalya'nın Elmalı İlçesine bağlı Akçay köyünde doğdu. İlkokulu köyünde okudu. Antalya Erkek Sanat Enstitüsü, Torna Tesviye Bölümünden sonra Ankara Akşam Teknikerlik Okulu Makine Bölümünü bitirdi. Ankara Etlik'te, Ana Tamir Fabrikası'nda tornacı olarak çalışma yaşamına başladı. 12 Mart'ta ve 1988'yılında tutuklandı, Adana, Ankara’da kısa süreli gözaltında tutuldu. Bırakıldı. Yargılandı. Sırasıyla, Makine Kimya Endüstrisi, Ortadoğu Teknik Üniversitesi Fizik Atölyesi ve Ankara Fen Fakültesi Atom Araştırma Labaratuarı'nda teknisyen olarak çalıştı. Daha sonra Antalya Köy Koop Demir Sera Yapım Atölyesi, Antalya Belediyesi Hurma Şantiyesi'inde Teknisyen teknisyenlik yaptı.
İlk şiirleri Varlık Dergisi’nde yayımlandı. İmece, Türk Solu, Yeni Adımlar, Militan, Sanat Emeği, Yansıma dergilerinde yayınlanan şiirleriyle tanındı. Türk Solu dergisinde yayımlanan Che Guevara ile ilgili bir şiiri nedeniyle tutuklandı. Yugoslavya - Struga’da her yıl gerçekleştirilen Struga Şiir Akşamları Şenliği’nde Hasan İzzet Dinamo, Arif Damar’la birlikte Türkiye'yi temsil etti. Avustralya Kültür Bakanlığı ve Sidney Türk Halkevi’nin çağrılısı olarak, Nazım’ın 25. Ölüm Yıldönümü Anma Etkinliklerine katıldı. Sydney ve Melbourne’de Nazım’ın son eşi Vera ve Abazha yazar Fazıl İskender ile değişik toplantılarda Nazım ve şiiri üstüne konuşmalar yaptı. Şiirleri değişik dillere çevrildi.2010 Yunus Nadi ve Cemal Süreya Şiir ödülünü aldı.
Metin Demirtaş giderken , bayram günlerine yakın uğurlamanın hüznünü ve çocukluğunun yoksul bayram günlerinden bu günlere taşıdığı özlemini bıraktı ardında. "Bugün Küresel Kapitalizmin dayatması ve özendirmesiyle torunlarımız birer tüketim canavar olup çıktı! Onların ne suçu var? Küresel Kapitalizm, 'üretme, tüket' diyor.Bu bilinçsiz ve acımasız tüketime bakıp çocukluğumun o yoksulluk günlerini özlüyorum.Biz bir şeyi 'kuvvetle' arzular, özlerdik. Bu hasretin kendine göre bir mutluluğu ve tadı vardı. Bayramdan bayrama ayağa giyilen yeni bir kunduranın sevincini bugünkü çocuklara nasıl anlatabiliriz?" (Sarı Defterim)

Yapıtları:
Görüşme Yeri Memleket
Hazır Ol Kalbim
Hançer ve Lirik
Bir Mendil Gökyüzü
Şiirimsi Nasrettin Hoca Öyküleri
Tersinden Okunan Masallar
Çocuklar Kediler Uskumrular
Hazırol Kalbim - Toplu Şiirler -
Ve Erenler Böyle Dedi
Sarı Defterim
Bizim de dağlarımız var Che Guevara
Yasaklı Nasrettin Hoca şenlikleri


Şair Ataol Behramoğlu, hayatını kaybeden Demirtaş için şunları ifade etti:
Kardeşim,yoldaşım,omuzdaşım,yürekdaşım,dostum,can arkadaşım, kocaman yürekli, büyük şair METİN DEMİRTAŞ’ı yitirdik.
Bu yıldırım çarpması gibi, bir yürek vurgunu gibi apansız gelen ölüm haberi, insana hayatın boş ve anlamsız olduğunu düşündürebilir.
Fakat öte yandan, bu hayatı anlamlı kılan, Metin Demirtaş gibi yiğit, duygulu, yürekli insanların varlığı, onların dünyaya yaydıkları dostluk,kardeşlik,arkadaşlık, fedakârlık,iyimserlik, umut, cesaret ışığıdır.
Canım, sevgili arkadaşım, bu apansız ayrılışta beni teselli eden şeyler birkaç gün önce Antalya’daki kitap şöleninde ve sonrasındaki dost sohbetinde buluşmamız, her buluşma sonrasında olduğu gibi sanki bu son buluşmaymış gibi vedalaşmamız, dönüşümden sonra da seni yine arayıp o sımsıcak “Sarı Defterler”inle, unutulmaz dizen “Bizim de Dağlarımız Vardır Che Guevara” nın kitap başlığı olduğu seçme şiirlerinle ilgili duygularımı, sevgilerimi, sevincimi iletmiş olmamdır…
Yurdumuzun, emeğin kurtuluşu için yaşamlarımızı boydan boya adadığımız savaşımda adın ve şiirlerinle; dostluğun, kardeş sesin, bilgeliğin, güzel gülüşün, gözü pekliğin, dürüstlüğün, omuzdaşlığınla, bu insan olma ve aydınlanma savaşımının her zaman en ön saflarında olacaksın.
Şiirin Kanadında Mektuplar”ımız iki devrimci ve şairin eşine az rastlanır dostluğunun tanığı olarak gelecek kuşaklar için de örnek olmayı sürdürecek."


Kaynak Yayınları Genel Yayın Yönetmeni Sadık Usta'nın açıklaması şöyle:
Ne büyük bir acı... Türkiye halkı ve Kaynak Yayınları dün gece önemli bir yazarını, Antalyalı şairini, Metin Demirtaş'ı kaybetti. Üstelik o bugün Antalya Kitap Fuarı'nda kitaplarını da izmalayacaktı. Sevgili Metin Abi yeni çıkmış olan "Bizim de Dağlarımız Vardır Che Guevara" kitabından dolayı öylesine heyecanlıydı ki. İki yıl boyunca kendisiyle neredeyse her gün telefonlaştık ve mailleştik, ama bir türlü tanışma fırsatımız olmamıştı. Nihayet geçen hafta Antalya'da yan yana gelebilmiş ve hasret giderebilmiştik. Birlikte daha güzel eserlere imza atacaktık. Aydınlık'ta sık sık yazıları çıksın istiyordu, başka şeyler de planlamıştık.

Devrim Aşkın Karasoy


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.