Safranbolu’da festival zamanı

Her yıl eylül ayı içinde Safranbolu Belediyesi tarafından, “kültürel miras ve korumacılık” ana temasıyla düzenlenen “Uluslararası Altın Safran Belgesel Film Festivali”nin 15’incisi, 19-21 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilecek SAFRANBOLU,...

Safranbolu’da festival zamanı
10 Eylül 2014 Çarşamba 23:54

16manset2

Her yıl eylül ayı içinde Safranbolu Belediyesi tarafından, “kültürel miras ve korumacılık” ana temasıyla düzenlenen “Uluslararası Altın Safran Belgesel Film Festivali”nin 15’incisi, 19-21 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilecek

SAFRANBOLU, “UNESCO Dünya Miras Listesine dâhil olan bir dünya kenti” unvanına son yıllarda farklı bir başarıyı daha ekledi. Safranbolu artık, önemli bir film festivalini 15. yılına ulaştıran bir kent. Her yıl eylül ayı içinde Safranbolu Belediyesi tarafından, “kültürel miras ve korumacılık” ana temasıyla düzenlenen “Uluslararası Altın Safran Belgesel Film Festivali”nin 15’incisi, 19-21 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Festivalin bu yılki yan teması “Ustaya Saygı” olarak belirlendi.

3 DALDA ÖDÜL

Türkiye’nin kültürel mirasına sahip çıkmak amaçlı hazırlanan belgesellere yönelik 2000 yılından bu yana düzenlenen uluslararası bir festival “Altın Safran”... Festivalin yarışma bölümü, “Profesyonel”, “Amatör” ve “Süha Arın Özel Ödülü” olmak üzere 3 ayrı dalda düzenleniyor. Bu sene profesyonel dalda, birinciye 10 bin TL, ikinciye 7 bin TL ve üçüncüye 5 bin TL; amatör dalda, birinciye 6 bin TL, ikinciye 4 bin TL ve üçüncüye 3 bin beş yüz TL verileceği belirtildi. Süha Arın Özel Ödülü ise, 2 bin beş yüz TL olarak belirlendi.

Festival kapsamında ayrıca, “Ustaya Saygı” konulu bir söyleşi, ahilik kültüründeki ustaların dâhil olacağı bir ustalarla söyleşi ve Safranbolu’nun kardeş şehirlerden heyetlerin katılacağı bir kültür paylaşım toplantısı düzenlenecek. Kültürel ve sanatsal etkinlikler kapsamında ise, “Geçmişe Yolculuk” etkinliğinde, ahilik ustaları ziyaret edilecek, ustalar dükkânlarında ve sokakta hünerlerini sergileyecekler; 15. Yıl Ustaya Saygı konulu, 15 Eylül’den itibaren elemeyi geçen belgesel film gösterimleri ve Mustafa Ceceli konseri gerçekleştirilecek.

‘USTAYA SAYGI’

Altın Safran’ın ana temasının kültürel miras ve korumacılık olduğunu anımsatan Safranbolu Belediye Başkanı Dr. Necdet Aksoy; 2009 yılından beri her yıl ayrıca bir yan tema belirlediklerini ve bu yılki yan temanın “Ustaya Saygı” olduğunu vurguladı.

Bu yılki festivalin adeta geçmiş 14 festivalin özeti gibi olacağını ifade eden Aksoy, sözlerine şöyle devam etti: “Bu seneki festivalimiz, her şeyin ustasını; yani terzilik, yemenicilik, bakırcılık, sayacılık, demircilik ve fırıncılığın, sözün, sanatın ustasını ön plana çıkartacağımız bir festival olacak. Altın Safran’da her zaman, bir mesleğin ileri gelenleri, o mesleğin gerektirdiği hususlar ve bunların Safranbolu’da yaşatılması gibi konular; resim ve fotoğraf sergisi ve belgesel filmlerle irdelenmiştir. Safranbolu’da sadece binaları, çeşmeleri, hanları, hamamları, cami ve Arnavut kaldırımlarını korumuyoruz. Aynı zamanda gayri maddi kültürel varlık dediğimiz varlıkları da koruyoruz. Örfü, âdeti, meslekleri, demircilik, bakırcılık, yemenicilik gibi yine Osmanlı geleneksel sanatlarını da koruyoruz. Bu kapsamda SAKEM bünyesinde açtığımız kurslarla bu hedefimize ulaşmaya gayret ediyoruz. Her yıl olduğu gibi, güzel bir alt yapı hazırlıyoruz. Çarşıdaki zanaatkârlarımızın dükkânları festival etkinlik alanları olacak. İnsanları demircinin, bakırcının, ahşap oymacının dükkânlarını gezdireceğiz. Festivalin açılış kortejini bu sene çarşı kesiminde yapmayı planlıyoruz. Çarşıda pek çok mesleğin yaşaması için kent olarak gösterdiğimiz özveriler; bunların hepsi maddi olmayan, soyut mirasımızın korunmasına yönelik.”

19 EYLÜL’DE BAŞLIYOR

Festival akışıyla ilgili de bilgiler veren Aksoy, 19 Eylül Cuma günü, şehitlik önünden başlayacak festival yürüyüşünün Kazdağlıoğlu meydanında sona ereceğini belirterek; “Yol güzergahında sergi açılışı yapacağız. Etkinliklerimizin pek çoğu çarşımızda ve Kıranköy’de gerçekleşecek. Cumartesi günü Mustafa Ceceli konserimiz var; tüm Safranboluluları hatta tüm Türkiye’yi bekliyoruz. Altın Safran Belgesel Film Festivali ve fotoğraf yarışmasında dereceye girenlere ödüllerini sunacağımız ödül gecesini konserin önüne aldık. Son gün ise, Şefik Dizdar’ın restore ettirdiği Zalifre konağa, en iyi restore edilen ev plâketini çakacağız. Ulusal ve uluslararası medyaya festivalin yürütülmesi sırasında önemli aktarımlarımız olacak.” dedi


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.