Ritim ve doğanın buluşması

Şeli Sanat, gündelik yaşam alanlarında sanatsal çözümler öneren proje kapsamında açılan sergiler "Her sağlık kuruluşu sanat" sloganıyla etkinliklerine devam ediyor. Tülin Onat ve Mithat Şen'in sergisi Şeli Sanat işbirliğiyle...

Ritim ve doğanın buluşması
26 Eylül 2013 Perşembe 14:43

16ritimvedoga

Şeli Sanat, gündelik yaşam alanlarında sanatsal çözümler öneren proje kapsamında açılan sergiler "Her sağlık kuruluşu sanat" sloganıyla etkinliklerine devam ediyor.

Tülin Onat ve Mithat Şen'in sergisi Şeli Sanat işbirliğiyle 3 ay boyunca Fulya Dentan'da...

Tülin Onat, bugünkü resimlerini ve ne yapmak istediğini şöyle anlatıyor:

Resimde hep üzerinde durduğum, "derinlik" kavramını, bazen de çok katlı tuvallerimle daha da abarttım. Belli ritim, belli derinliklerde, tuval yüzeyine tekrar tekrar giydirilmesi, bugüne kadar yaptığım ön plan-arka tuval diretmesini, en somut biçimde ortaya çıkarıyor.

Daha yalın, daha iyi anlatım...

Ama hikâyesi yanlızca kendi içinde, biçime özel...

Prof. Dr. Ümran Bulut, sanatçının son dönemde ürettiği eserler için kataloğunda şöyle diyor:

"Onat, sanatına özgü formları, mekân üzerindeki arama ve buluşları ile Türk resmine özgün bir soluk getirmiştir. Espas, renk ve ışık birlikteliği ile aydınlatır yüzeyi. Yaşama bakışın akıl, bilgi ve zevkle yoğurulduğu bu resimlerde de, her sergisinde olduğu gibi yeni sözler söylemektedir sanatçı. Başı sonu olmayan çember, bir kısırdöngüdür. Ne bir yerden başlar, ne de öbür tarafta biter, durmadan kendini yineler. "Yaşam gibi"... İçindeki ve dışındaki karmaşa, büyük düzlüklerle tuval yüzeyinde sonlanır. Tülin Onat, bugünlerde yurtdışında başka bir sergiyle daha eserlerini izleyicilerin beğenisine sunuyor. Zürih "Baur au Lac"ta, bu yıl yalnızca kadın sanatçıların yer aldığı "Art Inside" isimli sergide farklı ülkelerden birçok sanatçı yer alıyor. Sergide Türkiye'den Tülin Onat'ın yanı sıra, Merhart Galeri'de sergisi sürmekte olan Ekin Onat da yer alacak.

Her biri eşsiz

Fulya Dentan'daki serginin diğer ismi Mithat Şen, eserleri ve çalışma tarzı hakkında bilgi verirken eserlerinin doğa ile ilişkisine de değiniyor: "Yaptığım şey, doğadan bir parça alıp onu, doğanın üretim biçimini kullanarak ama doğayı referans göstermeye ihtiyaç kalmadan tekrar etmek. Doğadan olduğunu unutana kadar. Kendisi doğa olana kadar... Hikâye büyük bir tuzak. Hüsn-ü hat da neticede harflerden, oluşur. Üzerinde yol alınabilecek hale gelmesi için sizin onu okuma dışında yöntemlerle anlamlandırmanız gerekir. Hatta Arapça bilip yazılanın kutsal bir metin olduğunu kavrasanız bile, anlamını kavrayamayabilirsiniz. Yine de bu onun ritmini bozmaz, sizin onu estetik alımlayışınızı değiştirmez. Sonsuz bir süreklilik içinde duran-devinen, yaklaşan-uzaklaşan, azalan-çoğalan, birleşen-parçalanan, hafifleyen-ağırlaşan, daralan-esneyen bu bedenler, kan hücreleri gibi. Hepsi aynı, ama her biri tek ve eşsiz.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.