Piri Reis Balesi Mersin’de Haritanın 500. yılı

Yeni bir eserin bale dünyamıza katılmasının heyecanı ile bir kez daha  “BAŞARI BİR BÜTÜNDÜR” diyorum. DENİZ YAMANUS

Piri Reis Balesi Mersin’de Haritanın 500. yılı
21 Ekim 2014 Salı 09:17

16manset-piri2

Mersin Devlet Opera ve Balesi dansçılarının yoğun çalışmaları sonunda Dünya Prömiyeri yapılan 2 perdelik “Piri Reis” Balesi, 16 Ekim 2014 Perşembe günü seyircisi ile buluştu

“Bir kuş... ancak bir kuş anlatabilir engin denizleri, kanat çırptığı gökleri, Avrupa’yı gökyüzüne yaklaştıran dağları, heybetli ovaları, coşkuyla akan ırmakları...Ya kuş kanadı kalem olsa... Neler yazardı, kim bilir? Neler çizerdi kağıtlara? Belki ince ince işler yeryüzünü bir nakış gibi..” diyor eserin uvertüründe.
3 Silahşörler, Notre Dame’ın Kamburu, Uyuyan Güzel, V. Murat balelerinden sonra “Piri Reis” balesiyle, Armağan Davran ve Volkan Ersoy ikilisi yaratmaya devam ediyorlar. “Nereden aklınıza geldi Piri Reis’i sahneye taşımak” diye sorduğumda, UNESCO’nun, 2013 yılını Piri Reis’i Anma Yılı kabul etmesi, Volkan Ersoy’un konuyu Armağan Davran ile paylaşması üzerine bu eseri yaratmaya karar verdiklerini söylediler. Konuyu Mersin Devlet Opera ve Balesi Müdür ve Sanat Yönetmeni Erdoğan Şanal ile paylaşmalarının sebebi ise ilginç. Mersin’de sokak  isimleri, hastane ismi, heykeli bulunan Piri Reis’i bu şehirde anmalarını uygun bulmuşlar ve  Mersin Devlet Opera ve Balesi projesi olarak hayata geçmiş. Bu türdeki dönem eserlerinde koreografa ilham veren, eseri  tamamlayan müzik seçiminde de Can Atilla’yı seçmişler. Bilinen 18 parçası, konuya-baleye uygun olarak birlikte tekrar düzenlenmiş. Mersin Devlet Opera ve Balesi dansçılarının yoğun çalışmaları sonunda Dünya Prömiyeri yapılan 2 perdelik “Piri Reis” Balesi, 16 Ekim 2014 Perşembe günü seyircisi ile buluştu.
Gelibolu doğumlu ünlü haritacı ve denizci Piri Reis, amcası Kemal Reis’in yanında Akdeniz’de korsanlık yapmış. Endülüs’te Müslümanların katliama uğramaları üzerine, donanması olmayan Osmanlı devleti, Kemal Reis’i Osmanlı bayrağı altında halkını katliamlardan kurtarmaya İspanya’ya göndermiş. 1494 yılında, korsanlık yapan denizcilerin, Osmanlı donanmasına katılmaya çağrılmasıyla padişahın huzuruna çıkmış. Amcasını bir deniz kazasında kaybeden Piri Reis, Gelibolu’ya yerleşerek iki yıl denizlerden uzak kaldığı bu süre içerisinde, sonradan dünya bilim tarihinin en önemli hazinelerinden birisine dönüşecek  olan eski Dünya Haritası ve denizcilik kitaplarına yoğunlaşmış. 1513 yılında ilk dünya haritasını çizmiş. Başarılarla dolu denizcilik hayatı  Kanuni Sultan Süleyman döneminde de artarak sürmüş. En son görev yerine atandığında 80 yaşının üzerinde olan Piri Reis, çıkmış olduğu bir seferin son durağı Basra’da tamire ve dinlenmeye muhtaç donanmayı bırakıp ganimet yüklü üç gemilerle Mısır’a dönmesi üzerine burada tutuklanmış. Döneminin politik ayak oyunlarına yenilen Piri Reis’in haklı gerekçeleri göz ardı edilerek  kusurlu bulunmuş ve Kanuni Sultan Süleyman’ın fermanıyla boynu vurularak idam edilmiş.
Librettosu ve koreografisi Armağan Davran-Volkan Ersoy ikilisine ait olan eserin dekor tasarımı Savaş Camgöz’e, kostüm tasarımı Gülay Korkut’a, ışık tasarımı Tarı Deniz’e ait. Koreografi asistanı ise Ayşe Fidanlık. Piri Reis karakterini Ender Üçdemir ve Iraklı Bakhtadze’nin dönüşümlü canlandıracağı eserde başlıca rolleri; Özlem Şenormanlılar, Berna Turhan İleri, Büşra Ay, Burak Serkan Cebeci Serbülent Biçer, Beatrice Parma, Tutku Barın Tümen, Mahmut Akyol, Murat Koman, Niyazi Cingöz, Tolga Ergen dönüşümlü olarak paylaşıyor.
Librettosu tarihten esinlenerek kurgulanmış olan “PİRİ REİS” balesinin 1. perdeakışı: “Denizle Tanışma, İlk Sefer” - “Fetih” - “Gelibolu-İnziva” - “Mısır Seferi-Pazar Yeri”  2. perde akışı: “Gemi-Fırtına” - “Kahire-Oda” - “Saray” - “Gemi” bölümlerinden oluşan eser, 27 Ekim 2014 saat 20.00’de de Mersin Kültür Merkezi’nde izlenebilir.
Yeni bir eserin bale dünyamıza katılmasının heyecanı ile bir kez daha  “BAŞARI BİR BÜTÜNDÜR” diyorum.

DENİZ YAMANUS


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.