Nedim Saban: Verilen ödenek, partinin parası değil!

Aydınlık'a konuşan ünlü tiyatrocu Nedim Saban, Kültür Bakanlığı'nın muhalif tiyatrolara ödenek sağlamamasını eleştirdi. Saban, 'Devletin parasıyla hükümetin parasını karıştırmak olacak iş değil' dedi Usta...

Nedim Saban: Verilen ödenek, partinin parası değil!
09 Ocak 2014 Perşembe 11:19

17nedim

Aydınlık'a konuşan ünlü tiyatrocu Nedim Saban, Kültür Bakanlığı'nın muhalif tiyatrolara ödenek sağlamamasını eleştirdi. Saban, 'Devletin parasıyla hükümetin parasını karıştırmak olacak iş değil' dedi

Usta tiyatrocu Nedim Saban ile kurucusu olduğu Tiyatrokare, sanat ve "Muhalif" olmak konusunda söyleştik. Saban, "Sanatı, muhalif ya da yandaş olarak ayırmak çok yanlış olur." diyerek kişinin kendine göre inandığı doğruları savunmasının doğru olduğunu belirtti.

-Tiyatrokare ve oyunlarınızdan biraz söz eder misiniz?

Biz oyunlarımızı seçerken, izleyicilerimizin gelmeye değeceği işler yapmaya çalışıyoruz. İzleyiciyi ciddiye alıyoruz. "Leyla'nın Evi" ile "Aşka 103 Adım" uzun süredir oynanıyor. "Müziksiz Evin Konukları" da çok uzun süre oynayacak bir oyun. Aileye çok hitap ediyor ama bu, politik olmadığı anlamına gelmemeli. Aile de çok politik bir kurum. Kurumlaşmak çok önemli. Bizim tek çabamız kurumlaşmak ve çocuk tiyatrosuna yönelmek. Gelecek nesilleri eğitmek tiyatronun birinci görevi. Bir sanatçı olarak yol çok hızlı bitiyor, daha yapacak çok şey var. Ya yapamazsam diye korkuyorum. Üretememek, özgürce üretememek beni ölüme yaklaştırıyor.

Aile de çok politik bir kurum

-Tiyatrokare muhalif bir tiyatro mudur?

Tiyatrokare muhalif bir tiyatro değil. Ancak tiyatro sanatı yapı itibarıyla muhalif. Muhaliflik benim duruşumdur. Muhalif olmamak mümkün mü şu dönemde? Yapılan yanlışları söylüyoruz. Sanatı, muhalif ya da yandaş olarak ayırmak çok yanlış olur. Yarın benim desteklediğim bir parti gelse ben ertesi gün gene muhalif olurum. Muhalif ya da yandaş olmak değil, kendime göre inandığım doğruları savunmak doğru olandır. Benim duruşumdan dolayı Tiyatrokare cezalandırılıyorsa bu ceza mıdır, onur mudur? Bu, onlara kalmış bir şey.

Asıl zarar Gezi Parkını yadsımak

-Gezi Parkı eylemlerini desteklediğiniz, kendi adınıza ve tiyatronu adına zarar gördüğünüzü hissediyor musunuz?

Zarar değil. Gezi Parkı'nı yadsımak, komplo teorileri uydurmak, toplumda bir dinamiğin görülmemesi demektir. Bir sanatçının görmemesi söz konusu olamaz. Bunu görmezden gelirse, asıl o zaman zarar görür. Şu dönemde belki bir diziye filme girememişimdir ama uzun vadede kendim için Türkiye için sanatım için yarar gördüğümü düşünüyorum.

-Kültür Bakanlığının muhalif tiyatrolara ödenek sağlamamasıyla ilgili ne düşünüyorsunuz?

Şunu söylemek istiyorum isyan ettiğim şey , bu bir partinin parası değil. Partiye başvuruda bulunursun seni destekler ya da desteklemez. Bu halkın parası. Sanat, halkın parasıyla desteklenen bir kurum. Bu yüzden halkın parası üzerinde söz sahibi olmaları çok ilginç. Zaten para ve rant uğruna yaşattıkları çirkinlikler çıkıyor bir bir... İktidarın gücünü yanlış kullanmak, devletin parasıyla hükümetin parasını karıştırmak olacak iş değil!

Aslında Gezi'yle bağdaşık olduğunu düşünüyorum. Eski Kültür Bakanı bunu net olarak söylemiş zaten, var mı dahası? Bazı politik oyunlar, tiyatrolar da ödenek aldı. Burada aslında böl, yönet durumu var. Bizi birbirimize düşürmek istiyorlar Ödenek alan tiyatrolara 14. Madde imzalatıldı. Ne diyor o maddede? Eğer ahlakıma aykırı bir şey yaparsanız o zaman ben bu parayı geri alırım diyor. Bu ne demektir? Kendine bağlamak. "5 tane tiyatroya biz bu sene vermedik gelecek sene size de vermeyebiliriz dikkat edin." diyor.Burada imzalayan sanatçılara kızmıyorum, sezon başı oyunlar yeni çıkmış, herkesin ödemesi, borcu var. Kızgınlığım komisyona.

Oğuz Şengün


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.