'Müziği okuyabilir' miyiz?

İstanbul'da Beşiktaş semtine otobüsle gittiğinizde, size karşılayan iki durak vardır. Biri Akaretler, diğeri de Beşiktaş. Merkezdeki Beşiktaş durağına "İskeleye inen durak" da derdik ama şimdilerde böyle denilmiyor. Son bir...

'Müziği okuyabilir' miyiz?
06 Eylül 2014 Cumartesi 04:12

16kenaryazisi

İstanbul'da Beşiktaş semtine otobüsle gittiğinizde, size karşılayan iki durak vardır. Biri Akaretler, diğeri de Beşiktaş. Merkezdeki Beşiktaş durağına "İskeleye inen durak" da derdik ama şimdilerde böyle denilmiyor. Son bir kaç yıldır o durağa gelindiğinde otobüsün içinde banda alınmış (robotvari) bir kadın sesi "Bahçeşehir Üniversitesi" diyor. Oysa orada benim bildiğim grafik sanatlar okulu olan Güzel Sanatlar Akademisi'ne bağlı UESYO vardı. Sonra o bölüm kapatıldı, Akademi'de YÖK ile isim değiştirdi ve Mimar Sinan Üniversitesi oldu. UESYO'nun yeri de M.S.Ü.'nün Fen ve Edebiyat Fakültesi olmuştu. İskeleden yola çıkıp oralara geldiğinde de karşı kaldırımda renk renk kırtasiyeler olurdu. Şimdi yok, onun yerine durağın ismini değiştiren özel üniversite var. Olmasına olsun da o karşı kaldırımdan başlayıp benim aklımı alan kırtasiyeler neden yok. Onlara bakıp gezinirken birbirini takip eden dükkanlara takılıp Barbaros Bulvarı'na çıkardım. Şimdi kırtasiyelerin yerini kebapçı, lokanta, fast food yemek dükkanları zaptetmiş.

Ben gene de buradan Barbaros'a doğru kıvrılıp, kırtasiyelerin yerine eski ozalitçiden dönüşmüş fotokopicilere bakarak, eski büyüyü hayal meyal yakalamaya çalışarak yürürüm. İskeleden kıvırılıp içeri doğru dönen üst geçit son bulduğunda Barbaros Bulvarı'ndayımdır. Orada eskiden kala kala bir banka aynı yerinde beni karşılar. Hala da biriyle buluşulacağı zaman, "Barbaros Bulvarı'nda falan feşmekan Bankası'nın önünde bekle beni" deriz. Bu eski kalıntının ardından biraz yokuş yukarı yapıp, Yıldız Üniversitesi'ne doğru yürümeye başlarım. İşte bu duygular içindeyken karşıma çıkan bir binanın en alt katındaki bir ışık beni çeker ve kapıdan girerim. Burası Pan Kitabevi'nin yeridir. İçerisi kitaplarla doludur. Bu kitaplar, diğer kitabevlerinkinden farklıdır çünkü kitapların hepsi müzik üzerinedir. Çok sesli klasik müzik, Türk Musikisi, Halk Müziği, atonal, caz, rock akla ne tarz geliyorsa ama hepsi belirli bir ciddiyeti hedefleyen eserlerdir. Kimi size müzik dinleme yolunda ferahlatıcı kapılar açarken, kimi de erbabının dikkatine mazhar olacak kadar kuramsal ve teoriktir.

Pan Yayınlarından çıkanlar bugün "best seller" olup, yarın unutulacak kitaplardan değildir. Yayınladıkları bazı kitaplar 10 yılda karınca kararınca, az sayıdaki meraklısına ulaşmayı bekler. Onların yayınladıkları kitaplar arasında neler yok ki, Bela Bartok'tan tutun, Hüseyin Sermet'in dünya cazcılarını süt dökmüş kediye döndüren "Cazın İçinden"kitabına kadar, oradan Türk Musikisi nazariyatına, Semahlara, Sostokoviç'e, John Cage'in seçme yazılarına, Eski Çağ Kilikya Çalgılarına kadar inanılmaz bir yolculuk.

Yazının başında Beşiktaş durağının isminin yerle yeksan olmasını anlatmıştım. O yokuşu, yayınevleri, gazete ve dergi binaları ile Cağaloğlu da (isim olarak varsa da) kalmayan yerlerden biri. Orası da bir kırtasiye cennetiydi, gezmeden edemezdim. Yokuşuna bir ömür verilesi o Cağaloğlu'nun Cağaloğlu olduğu dönemlerde yani 1986'da küçük bir dairede Işık ve Ferruh Gençer tarafından kurulmuş, Pan Kitabevi. Cağaloğlu yerle yeksan olunca da 1989 tarinde Beşiktaş'ta bulunan şimdiki yerlerine taşınmışlar.

"Müziği okuyabilirsiniz..." sloganıyla, Doğu-Batı ayrımı yapmadan tüm fraksiyon ve türleriyle müziği düşünsel boyutta sunmak ve müzik alanında gözle görülür kaynak açığını kapatmak için yola çıkan yayınevinin ömrünün çok uzun olmayacağı o günlerde konuşulurken, Pan Kitabevi bugünlerde 28. yılını devirdi bile. Üstelik bugünlerde bir de Müzik Kütüphanesi kuruyor. Onu da haftaya devam ederiz.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.