‘Mutlaka Mozart’ı seçerim’

Türk-Yunan Gençlik Orkestrası’nın ‘1 Eylül Dünya Barış Günü’ne özel Zorlu Center PSM’de vereceği konser öncesinde, orkestranın şefi Cem Mansur sorularımızı yanıtladı Ülkemizde başarı ve gelişimci yönden...

‘Mutlaka Mozart’ı seçerim’
27 Ağustos 2014 Çarşamba 01:00

17cemmansur2

Türk-Yunan Gençlik Orkestrası’nın ‘1 Eylül Dünya Barış Günü’ne özel Zorlu Center PSM’de vereceği konser öncesinde, orkestranın şefi Cem Mansur sorularımızı yanıtladı

Ülkemizde başarı ve gelişimci yönden sayıları sınırlı olan orkestra şeflerimizden biri Cem Mansur’dur. Gençlerin katılımıyla bu sınırların zorlanması orkestralarımızın geleceği açısından önemlidir.

Bu alandaki orkestra şefleriyle zaman zaman söyleşiler yapacağız. Orkestra şeflerinden Cem Mansur’la Türk Yunan Gençlik Orkestrası konseri öncesinde görüştük:

- Yurtdışındaki eğitiminizdeki kazanımlarınızı nasıl değerlendiriyorsunuz?

Evrensel müzik konusunda çalışan herkesin, her etkiye ve öğrenim fırsatına sonuna kadar açık olması gerektiğini düşünüyorum. Farklı ülkelerdeki müzik eğitimim bana müzikal ve genel kültür açısından büyük ufuklar açtı. Yalnız eğitim sürecimde değil, profesyonel müzisyen olarak çalışmalarım, her şartı iyi değerlendirebilme açısından önemli deneyimler kazandırdı. Her ülkenin sistemi farklı, orkestralarının alışkanlıkları, ellerindeki imkanlar farklı olabiliyor.

- Bir sıralama yaparsak, baroktan klasiğe ve çağdaş müziğe kadar uzanan geniş repertuvarınızın öncelikli olarak seçkin bulduğunuz bestecileri kimlerdir?

Sıralama yapmak imkansız gibi...Her zaman, o anda yönettiğim eserin en önemlisi olduğunu düşünmeye çalıştım. İnsan ancak o zaman kendini tamamen eseri hayata geçirme konusunda objektif olabiliyor. İlle de bir besteci seç diye kimse dayatmıyor neyse ki. Ama mutlaka seçmem gerekse, herhalde Mozart’ın eserlerini her zaman repertuvarımın ön sıralarında tutmak isterim.

- Türk Beşleri ve diğer Türk bestecileri arasında nasıl bir bağlantı kurarsınız?

“Türk Beşleri” dediğimiz kuşak, çoksesli müzik yaşamımızın başında, yerel unsurları evrensel bir dille harmanlamak açısından çok önemli adımlar attılar ve çok değerli eserler verdiler.

Onlardan sonraki kuşaklarda, yerellik bazen hâlâ ön plandayken, bazı besteciler, Anadolu renklerini daha soyut bir çerçevenin içinde özümsedi. Bazıları da, gerçekten çağdaş bir dile katkıda bulunma konusunda başarılı oldu. Bugün birçok genç ve değerli bestecimiz var. Mahir Çetiz, Erhan Tanman, Zeynep Gedizlioğlu gibi.

- Zorlu Center PSM’de daha önce herhangi bir konserde yer aldınız mı?

Zorlu PSM’de daha önce hiç konser vermedim. 1 Eylül Türk Yunan Gençlik Orkestrası, 23 Eylül Türkiye Gençlik Filarmoni, Ocak ayında Royal Opera House’un “La Boheme” operası temsilleri derken bu sene sık uğrayacağım belli ki...

CEM MANSUR KİMDİR?

1980’de Londra’da City University‘den mezun oldu. Ardından Guildhall Müzik ve Drama Okulu’nda yüksek lisans yaptı (1981). Burada Ricordi şeflik ödülünü aldı. İlk önemli başarısı 1979’da Londra’da St. James Oda Orkestrası’nı kurmasıydı. Şeflik çalışmalarına 1982’den itibaren ABD’de devam etti. Los Angeles Filarmoni Enstitüsü’nde ünlü orkestra şefi ve besteci Leonard Bernstein’ın öğrencisi oldu.

1981-1989 arasında İstanbul Devlet Operası şefliğini yaptı. 1986’da Londra’da, Edward Elgar’ın bitmemiş operası “The Spanish Lady”nin ilk seslendirilişini gerçekleştirdi. Bu tarihten sonra çalışmalarını yurtdışında yoğunlaştıran sanatçı, Hollanda, Fransa, İtalya, Çek Cumhuriyeti, Romanya, Macaristan, Almanya, İsveç, İspanya, Meksika, İsrail, Güney Afrika, Rusya, Finlandiya ve Hırvatistan’da orkestra ve opera kuruluşlarıyla konuk şef olarak çalışmalarını sürdürdü. 1989-1997 arasında Oxford Şehir Orkestrası birinci şefliğini yaptı.

1998 yılında, Akbank Oda Orkestrası daimi şefliğine getirildi. Orkestranın 2011 yılında kapanışına kadar bu görevi sürdürdü. Mansur, Ulusal Gençlik Orkestrası kurucu şefi ve İngiltere’nin en eski ikinci korosu Ipswich Koro Topluluğu’nun fahri başkanıdır.

Sema Sezen


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.