Modern sanata yolculuk

Kavramsal sanat, dille yapılan sanattır. Doğrudan dilin bir görsel eleman olarak kullanılmasıdır. Ne yazık ki kavramsal sanat ülkemizde ses getirecek büyük bir akım boyutlarına ulaşamadı. Kavram sanatı (Enstalasyon) ise nesneleri, yerleşik...

Modern sanata yolculuk
29 Eylül 2014 Pazartesi 08:03

17manset-la-pipe

Hasan Bülent Kahraman: Ne yazık ki kavramsal sanat ülkemizde ses getirecek büyük akım boyutuna ulaşamadı

Akbank Sanat, dünya çapında bir sergiyi sanatseverlerle buluşturdu. 20. yüzyıl kavramsal sanatının en önemli kurucularından biri olan ve başlı başına bir ‘ekol’ olarak kabul edilen Belçikalı kavramsalcı sanatçı ve şair Marcel Broodthaers’ın”Sözcükler, Nesneler, Kavramlar” (Words, things and concepts) isimli sergisi, Akbank Sanat’ta 29 Kasım 2014 tarihine kadar sanatseverlerle buluşmaya devam edecek.
Küratörlüğünü Hasan Bülent Kahraman’ın yaptığı, yan etkinlikleri arasında çeşitli konferanslar, film gösterimleri de yer alacağı  “Sözcükler, Nesneler, Kavramlar” sergisinin açılış daveti Akbank Genel MüdürüHakan Binbaşgil ve Akbank Sanat Müdürü Derya Bigalı’nın evsahipliğinde24 Eylül 2014 Çarşamba günü gerçekleştirildi. Marcel Broodthaers’ın en geniş koleksiyonuna sahip Ghent’teki S.M.A.K. müzesi işbirliği ile hazırlanan sergi, sanatçının yapıtlarının dünyada ilk kez bu genişlikte sergilenmesi dolayısıyla büyük önem taşıyor.
Sanatçının yapıtlarının Türkiye’de sergilenmesini sağlayan sergi küratörü Hasan Bülent Kahraman ile Marcel Broodthaers’ı ve sanat tarihi açısından önemini konuştuk.
Marcel Duchamp kadar kuvvetli ve etkili
- Marcel Broodthaers hakkında neler söylemek istersiniz?
Sanatçı 1924 yılında Brüksel’de dünyaya gözlerini açıyor. Bütün ömrünü sanatsal faaliyetlerle geçiriyor.  1963 yılına kadar 2 şiir kitabı yayınlanan bir şair kimliği görüyoruz. Bir gün şiirin geçimini sağlayabilecek kadar güçlü olmadığını anlayınca görsel sanatlara yönelerek şiir yazmayı bırakıyor. Entelektüel bir birikimi olan sanatçı Brüksel’de görsel sanatçı olarak üretim yapmaya devam ediyor.  ‘Hazır nesneleri’ yapıtlarının odağına yerleştiren Marcel Broodthaers, kavramsal sanatın öncüleri arasında sayılıyor. Marcel Duchamp kadar kuvvetli ve etkili kabul edilen dünyanın en önemli isimlerinden biri. Bütün sanat tarihini boydan boya değiştirmeyi başarmış. 40 yıl önce yapılmış olmalarına rağmen halen güncelliğini koruyan çalışmalara imza atmış zamanaşırı bir sanatçı.
- Sanatçının dönem itibariyle etkilendiği sanatçı ve/veya sanat akımları var mı?
Marcel Broodthaers sanata yönelmeden önce de Magritte ve Piero Manzoni gibi sanatçılarla ilişki içerisindeydi ve bu sanatçıların yöntemlerinden etkilendi. Dönem bütün yerleşik gerçekliğin sorgulandığı bir dönem zaten. 1968 kuşağı ve o dönemde yaşanan sanatsal, felsefi, özgürlük kavramlarının temelinden sarsıldığı bir dönem. Elbetteki bir dönüşüm ve etkileşimden bahsetmek mümkün.
- Sergiden biraz bahsedebilir misiniz?
Öncelikli olarak bu bir müze sergisi değil. Müze sergisi olmadığını göstermek içinde sergiye müdahalelerde bulundum.Bu serginin 2 katmanı var. Birincisi, sanatçının kendi yapıtları. İkincisi, yapıtlarının doğrudan göndermede bulunduğu yapıtların, orjinalite kavramıyla çatışacak şekilde birarada gösterilmesi. Sanatçının 25 eseri sergi alanında sanatseverlere açıldı.
HERŞEY MÜZEYE DÖNÜŞEBİLİR

- Sanatçıyı öne çıkaran en önemli detay nedir?
Günümüz  Türkiye’sinde hala “Müze nedir?” ve “Müzecilik nasıl olmalıdır” meselesini tartışıyoruz. Orjinalite meselesini tartışıyoruz , tarihsel olup olmadığı meselesini tartısıyoruz. Oysa 40 yıl önce adamın biri ortaya çıkıyor ve “Herşey bir müzeye dönüşebilir. Bir müze herşeyden oluşabilir.” fikrini ortaya atıyor. Bu son derece önemli bir ifade. Marcel Broodthaers, kavramsal sanatın öncüleri arasında sayılan bir sanatçı. 1964 yılında, Pense-Bête adlı son şiir kitabının 50 nüshasını alçı içine yerleştirmesiyle ilk yapıtını hazırlıyor.  Ardından 1968 yılında Brüksel’deki evinde, kartpostal, resim ve eser sandıklarından oluşan kavramsal bir “Modern Sanat Müzesi” kuruyor. Böylelikle müze kavramına yeni bir boyut kazandırıyor.

KAVRAMSAL SANAT

- “Kavramsal Sanat” ve “Kavram Sanatı” başlıklarını detaylandırabilirmiyiz?
Kavramsal sanat, dille yapılan sanattır. Doğrudan dilin bir görsel eleman olarak kullanılmasıdır. Ne yazık ki kavramsal sanat ülkemizde ses getirecek büyük bir akım boyutlarına ulaşamadı. Kavram sanatı (Enstalasyon) ise nesneleri, yerleşik anlamlarının ötesine taşıyarak onların, aşkınsal anlamları ile uğraşır. Bunun için mekana müdahale etmek, nesneye müdahale etmek, nesne ile mekanı bütünleştirmek gibi teknikler kullanılıyor. Kavram sanatı, ülkemizde çağdaş sanatın bel kemiğini oluşturuyor. Günümüz Türkiye’sinde bu konuda çok başarılı sanatçılar ve çalışmaları mevcut. Hatta yurtdışı daimi koleksiyonlarına giren sanat eserlerimiz mevcut. Ama ne yazık ki bu başarılı çağdaş sanat eserlerimizin arasında henüz resim ve heykel alanında çalışmalar ekleyemedik. Bugün resim ve heykel bu gelişmelerin gerisinde bir noktada.

Turgay Oğuz


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.