Mitolojisini yaratan yazar Halikarnas Balıkçısı

Öner Yağcı

Mitolojisini yaratan yazar Halikarnas Balıkçısı
14 Ekim 2014 Salı 00:21

17halikarnas
Aydın, tarihçi, denizci, arkeolog, botanikçi, mitoloji uzmanı, çağdaş destancı, romancı, öykücü, denemeci, bilge olan Halikarnas Balıkçısı değeri bilinmeyen bir yaşam ve sanat ustasıdır
Nâzım Hikmet’in, “Cevat Şakir, hepimizden büyük şair” dediği, deniz insanlarını anlattığı romanları, öyküleri, antik Anadolu’yla ilgili denemeleri, incelemeleriyle, Bodrum’a, Ege’ye, denize ölümsüz aşkıyla ömrünü verip dünyaya kabul ettirdiği Anadolu uygarlığı sevdasıyla, “Mavi Yolculuk”un yaratıcısı ve öncüsü olarak “Halikarnas Balıkçısı” adıyla tanıdığımız Cevat Şakir Kabaağaçlı (1890-13 Ekim 1973) Girit doğumludur.
Bir yazısından dolayı 3 yıl sürgün cezasına çarptırıldığı ve bir buçuk yıl kaldıktan sonra cezası affedilse de özgür olarak yerleştiği Bodrum’da 25 yıl daha yaşar ve oranın antik dönemdeki (Karyalılar) adı olan “Halikarnas”ı ve tanıyıp ustası olduğu denizin insanlarını kendisine ad olarak alır. O, artık Halikarnas Balıkçısı’dır.
ÖNCÜ BİR YAZAR
Aydınlığımıza kattığı onlarca yapıtıyla aydın, tarihçi, denizci, arkeolog, botanikçi, mitoloji uzmanı, çağdaş destancı, romancı, öykücü, denemeci, bilge olan Halikarnas Balıkçısı edebiyatımızın seçkinci ve bağnaz egemenliklerle dolu ortamında hak ettiği değeri bilinmeyen bir yaşam ve sanat ustasıdır. Yazdıkları tümüyle bir insanlık şiiridir. “Mektuplarıyla Halikarnas Balıkçısı” (Azra Erhat), “Halikarnas Kadırgası” (Yaşar Aksoy), “Halikarnas Balıkçısı: Hayatı, Kişiliği, Eserleri” (İlknur Hatice Önal) adlı kitaplarda yaşamı ve yapıtlarıyla ilgili bilgiler edinebileceğimiz Halikarnas Balıkçısı’nın, önsözünü yazıp çevirdiği “Herodot Tarihi” dışında yüz kadar çevirisi vardır.
“Bodrum” ve “Asia Minor” adlı mitolojiyle ilgili iki çalışmasının dışında, öyküleri “Ege Kıyılarından, Merhaba Akdeniz, Ege’nin Dibi, Yaşasın Deniz, Gülen Ada,  Ege’den, Ege’den Denize Bırakılmış Bir Çiçek, Gençlik Denizlerinde, Parmak Damgası, Çiçeklerin Düğünü, Dalgıçlar”‘da toplanan Halikarnas Balıkçısı, edebiyatımıza denizi taşıyan, Anadolu’nun dününü aydınlatan öncü bir yazardır, “Aganta Burina Burinata, Ötelerin Çocukları, Uluç Reis, Turgut Reis, Deniz Gurbetçileri, Bulamaç” adlı romanlarının, konusu deniz ve deniz insanlarının (balıkçılar, denizciler, korsanlar, dalgıçlar, süngerciler) yaşamlarından alınmıştır.
ANADOLU’YU ANLATTI
Sabahattin Eyuboğlu, “Anadolu gibi yurdun olsun, Balıkçı gibi dostun”, diyerek bu büyük ustasını selamlarken Azra Erhat, “Anadolu cennetinin kapılarını ‘Halikarnas Balıkçısı’ adlı altın anahtarla açtık,” der. Onun yaşamının neredeyse tek amacı Yunan uygarlığının, Anadolu uygarlığının öncüsü değil izleyicisi olduğunu kanıtlamak olmuştur. Ki onun ölümünden yıllar sonra bu kavga zafere ulaşmış ve bugün bilim dünyasında Anadolu uygarlığının Yunan uygarlığından çok önceleri var olduğu kanıtlanmıştır.
Anadolu’nun eski tarihlerini incelediği, mitolojiyi anlattığı “Anadolu Efsaneleri, Anadolu Tanrıları, Anadolu’nun Sesi, Hey Koca Yurt, Düşün Yazıları, Altıncı Kıta Akdeniz, Arşipel, Merhaba Anadolu, Şu Eşsiz Doğa, Sonsuzluk Sessiz Büyür” adlı kitaplarında Akdeniz uygarlığı ve Anadolu hakkındaki düşüncelerini aktaran Halikarnas Balıkçısı, Anadolu toprağını sevdirmeye, Anadolu’da kurulmuş olan tüm uygarlıkların Hitit, Roma, Yunan, Selçuklu, Osmanlı uygarlıklarının toprağımızda olduğunu, onların bir parçası olduğumuzu kanıtlamaya çalışmak onun yazarlığının neredeyse tek kaygısı olmuştur.
Şadan Gökovalı’nın sözleri bu bilgeliği, bu bilgeliğin yaşamımıza kattıklarını vurgular: “Ne mutlu Balıkçı’ya ki Anadolu’su; / Ne mutlu Anadolu’ya ki Balıkçı’sı var.”
Edebiyatımızın hiç kesilmeyen rüzgârı Halikarnas Balıkçısı’nı saygıyla anıyoruz.
Öner Yağcı


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.