Milli Mücadele’ye tanıklık eden Gazi Müzesi

SAMSUN’A çıkarak Kurtuluş Savaşı’nı başlatan Mustafa Kemal...

Milli Mücadele’ye tanıklık eden Gazi Müzesi
24 Ağustos 2014 Pazar 11:19

17ikinci2

SAMSUN’A çıkarak Kurtuluş Savaşı’nı başlatan Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’da kaldığı otel Gazi Müzesi olarak yurttaşlara hizmet veriyor. Samsunluların ve turistlerin ilgisini çeken müzede Atatürk’ün çalışma odası, yatak odası ve toplantı salonları, Atatürk’le ilgili fotoğraflar ve belgeler yer alıyor.

Mustafa Kemal Atatürk’ün 9. Ordu Müfettişi olarak 19 Mayıs 1919 Pazartesi sabahı saat 08.00’de ayak bastığı Samsun’da ilk kaldığı yer olan Mantıka Palas oteli Milli Mücadele’nin başlangıcına tanıklık etmiştir. Mustafa Kemal, 25 Mayıs 1919 gününe kadar bu otelde konaklamıştır. Millî Mücadele çalışmalarını burada sürdürdükten sonra Havza’ya hareket etmek üzere otelden ayrılmıştır.

ATATÜRK’ÜN TARİHE DÜŞTÜĞÜ NOT

Cumhuriyetin ilanından sonra da 16-18 Eylül 1928 ve 22-26 Kasım 1930 tarihlerinde Atatürk bu otelde konaklamıştır. Son gelişinde Atatürk, müzede sergilenen not defterine şu satırları not düşmüştür:

“Samsun 16 Eylül 1928; saat sekizi çeyrek geçiyor. Yazı odasındayım. İsmet Paşa’yı beklerken bu satırları yazıyorum. Samsun’a üçüncü defadır geliyorum. İlk gelişim malumdur, tarihini gözümün önünde, büro üstünde duran uzun cigara kutusunun kapağında okuyorum: 19 Mayıs 1335. Ondan sonra bir defa daha gelmiştim. Takriben 4 sene evvel, bir gelişimde de tarihini yukarıda tespit ettim. İsmet Paşa geldi, yazıyı bırakıyorum.” Gazi Mustafa Kemal

Atatürk’ün her Samsun’a gelişinde konakladığı otel 1924 yılında kendisine, 1938’deki ölümüyle birlikte vasiyeti gereği Makbule Hanım’a devredilmiştir. 5 Ekim 1940 tarihinde de Samsun Belediyesi’nce müze olarak halkın ziyaretine açılmıştır. O dönemde binanın ikinci katı müze olarak hizmet verirken ilk kat önceleri Atatürk Halk Kütüphanesi olarak, daha sonra da Samsun Oda Tiyatrosu olarak kullanılmıştır. 1995 yılında Kültür Bakanlığı’na devredilmiştir.

Kültür Bakanlığı’nın yürüttüğü yenileme çalışmaları sonrasında da 8 Kasım 1998 tarihinde tekrar müze olarak halkın hizmetine açılmıştır. Bu dönemde de bina tamamıyla müze olmamış, ikinci kat müze olarak hizmet ederken birinci kat konferans salonu olarak kullanılmıştır.

MÜZE’DE NELER VAR

2006 yılındaki son yenileme ile Samsun Atatürk Müzesi’nde bulunan tarihi eşyalar da buraya getirilmiş ve iki müze birleştirilmiştir. Müze içerisi Atatürk’ün çalışma odası, yatak odası ve toplantı salonları, derlenebilen eşyalarıyla döşenmiştir. Müzenin, Kongre Salonu adı verilen büyük salonunda Bandırma Vapuru’nun bir maketi, Atatürk’le ilgili fotoğraflar ve belgeler yer alır. Müzede yer alan diğer önemli millî eserler arasında Onuncu Yıl Nutku’nun aslı, Nutuk’un Osmanlıca aslının örneği ve ilk ziyaretinde Atatürk’ün yanında bulundurduğu gezi çantası yer almaktadır. 19 Mayıs’tan Cumhuriyet’in ilanına kadar geçen zorlu evreyi anlatan fotoğraflarla donatılarak Mustafa Kemal Paşa’nın kullandığı silah ve giysiler ile bir galeri haline getirilmiştir.

Tuğçe Yerdelen / Samsun


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.